Live

„UE musi stanąć na wysokości zadania wobec zmieniających się okoliczności”. Tusk na konferencji z szefową KE


UE musi stanąć na wysokości zadania wobec zmieniających się okoliczności. Rozmawialiśmy o tym, jak uczynić UE i temu będzie służyła także praca polskiej prezydencji, komisji, temu aby KE i państwa członkowskie UE były bezpieczne – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

„Tłumaczyłem, że nie widzę logiki w postępowaniu rządu niemieckiego”. Tusk o Tarczy Wschód, granicy i perswazji wobec Scholza

– Od początku tłumaczyłem naszym partnerom, szczególnie kanclerzowi Niemiec, wtedy, kiedy podjął decyzję o ponownym przywróceniu kontroli na granicy polsko-niemieckiej, że nie widzę logiki w postępowaniu rządu niemieckiego wtedy, kiedy odmówił na początku poparcia dla polskiego projektu Tarczy Wschód i zainwestowania w ochronę polskiej granicy na wschodzie, a równocześnie postanowił przywrócić kontrole na granicy polsko-niemieckiej – powiedział premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

– Usiłowałem wytłumaczyć rzecz dla mnie oczywistą: jeśli Europa będzie inwestowała w ochronę polskiej granicy z Rosją, Białorusią, tam, gdzie ten strumień był tak intensywny, to nie będzie też potrzeby blokowania granicy z Polską, bo nie będzie tych przejść – kontynuował.

– Po kilku tygodniach tej perswazji to przyniosło efekt, znaczy, kanclerz Scholz przestał blokować, taka była jego pierwsza reakcja […] tę potrzebę inwestowania w ochronę wschodniej granicy Unii Europejskiej – mówił dalej.

– Było tam pewne jakieś nieporozumienie chyba, nie do końca nasi niemieccy przyjaciele rozumieli, o co chodzi tak naprawdę z tymi inwestycjami na wschodniej granicy, była obawa, że tu chodzi o zakup broni, a jak się wyjaśniło, że chodzi o ochronę europejskiej granicy i o infrastrukturę graniczną, to już nikt, włącznie z kanclerzem Niemiec, nie myślał, żeby to blokować – dodał.

Tusk do nowego ambasadora USA: Wyjaśnię, że warto rozpocząć misję w Polsce bez żadnych uprzedzeń i żeby starać się sięgać zawsze do rzetelnych źródeł informacji

Na pewno znajdę czas, żeby też wyjaśnić nowego panu ambasadorowi, że warto rozpocząć misję w Polsce bez żadnych uprzedzeń i żeby starać się sięgać zawsze do rzetelnych źródeł informacji o tym, co w Polsce się dzieje – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

„Dla Polski sojusz z USA będzie zawsze jednym z priorytetów”. Tusk pytany o nowego ambasadora

Nie znam się osobiście z nowym ambasadorem USA w Polsce, więc trudno mówić o szorstkich relacjach z kimś, kogo się nie zna osobiście. Mój stosunek do nowego ambasadora będzie cechował się serdecznością i cierpliwością bez dwóch zdań. Reprezentuje państwo, z którym się przyjaźnimy, Polska nie zmieni swoich działań niezależnie od tego, jak wygląda dzisiaj dynamika geopolityczna, co kto mówi, w jakim kraju, dla Polski sojusz z USA będzie zawsze jednym z priorytetów i USA pozostaną, niezależnie od tego, kto jest prezydentem USA, najbliższym i najważniejszym partnerem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

„Powiem, że Polska tego nie będzie realizowała, koniec, kropka”. Tusk o ew. zobowiązaniach migracyjnych w UE

– Polska otworzyła swoje granice i serca dla dwóch milionów uchodźców z Ukrainy. Jeśli komuś do głowy przyjdzie w Europie, żeby uznać, że Polska ma jeszcze wziąć inne ciężary na siebie, to niezależnie od tego, kto to będzie mówił, ja powiem, że Polska tego nie będzie realizowała, koniec, kropka – powiedział premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

Tusk: Od początku tłumaczyłem w UE, że relokacja nie jest drogą do ograniczenia nielegalnej migracji

– Jeśli chodzi o pakt migracyjny – jest tam wiele zapisów, które z punktu widzenia państw Południa mogą ułatwić i ułatwią ochronę UE i tych państw przed nielegalną migracją. Jest tam wiele zapisów, które powinny ułatwić wszystkim państwom w polityce powrotów. Nie chcę używać brutalnych słów typu deportacja, ale powrotów – powiedział premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

– Wszystkie te mechanizmy, które umożliwią skuteczniejszą ochronę przed nielegalną migracją, będą nie tylko przez Polskę respektowane, ale wspierane. Mechanizm relokacji nie jest mechanizmem, który chroni Europę przed nielegalną migracją – stwierdził.

Wtedy kiedy powstawała idea paktu migracyjnego, to było lata temu, od początku tłumaczyłem i w PE, i ówczesnemu szefowi Komisji, że to nie jest droga do ograniczenia, zredukowania nielegalnej migracji – oświadczył.

„Każdy, kto gości w Polsce i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany”. Tusk zapowiada przedstawienie „szybkiego planu” i „zdecydowane akcje”

Podjąłem decyzję i zwróciłem się do szefa MSWiA oraz ministra sprawiedliwości, aby przedstawili taki szybki plan natychmiastowej reakcji na przestępczość zorganizowaną i taką agresywną w wykonaniu obcokrajowców. Każdy, kto gości w Polsce, korzysta z naszej gościny i w sposób brutalny narusza prawo, będzie deportowany w Polski i w najbliższych dniach te decyzje będą miały swój praktyczny wymiar – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

Spodziewajcie się państwo w najbliższych dniach zdecydowanych akcji, które ograniczą przestępczość, także jeżeli chodzi o środowiska migrantów i obcokrajowcow, przebywających w Polsce – mówił dalej.

Tusk: Nie może zapaść w Europie żadna decyzja, która mogłaby spowodować kolejny wzrost cen energii

– Co do Zielonego Ładu, a także innych działań dotyczących ochrony klimatu, powiedzieliśmy sobie, bo to warto dzisiaj powtórzyć też u nas w kraju: nasze cele się nie zmieniają, nasza planeta wymaga ochrony, nikt nie kwestionuje tego, że zmiany klimatyczne są bezpośrednią przyczyną katastrof – powiedział premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

– Mamy też wszyscy świadomość, że nasze działania na rzecz ochrony klimatu, ochrony środowiska, nie mogą uderzać w interesy rodzin, interesy obywateli, nie mogą nakładać takich kolejnych ciężarów, które są nieakceptowalne, niezrozumiałe, albo które wprost mogą być ryzykowne z punktu widzenia konkurencyjności europejskich firm, ale też poziomu życia europejskich rodzin czy też konkurencyjności Europy jako całości. Dotyczy to także cen energii – kontynuował.

– Będę o to apelował na każdej Radzie Europejskiej. Jestem przekonany, że nie będę w tym sam i także po naszej rozmowie wiem, że mogę liczyć na zrozumienie ze strony przewodniczącej Komisji i to brzmi jak banał, ale do tego są potrzebne konkretne decyzje. Nie może w Europie zapaść żadna decyzja, która spowodować mogłaby kolejny wzrost cen energii. Musimy być wszyscy bez wyjątku skoncentrowani na tym, aby podejmować decyzje, których bezpośrednim efektem będzie obniżanie cen energii – mówił dalej.

– Jeśli nie obniżymy cen energii, nasze pragnienie bycia konkurencyjnym wobec Chin czy wobec Stanów Zjednoczonych okażą się kompletną iluzją i nie ma co już tutaj dłużej udawać […] będziemy szukali różnych sposobów i finansowych i inwestycyjnych, ale także dotyczących regulacji, aby uniknąć tego ryzyka wzrostu cen – dodał.

„Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego”. Tusk na konferencji z szefową KE

Polska goszcząc blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy jest państwem w szczególnej sytuacji. Powiedziałem to Polakom niedawno w sposób jednoznaczny pani przewodniczącej i cieszę się, że moja argumentacja znalazła też słuch i zrozumienie, że Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego, który by spowodował dodatkowe jakiekolwiek kwoty migrantów w Polsce – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.


Polska nie będzie przyjmowała żadnych kolejnych ciężarów. Wzięliśmy na swoje barki i tak więcej niż ktokolwiek mógł przypuszczać jeszcze kilka lat temu, że to jest w ogóle możliwe – mówił dalej.

Tusk: Musimy się zdecydować na sfinansowanie potrzeb obronnych, w tym na zabezpieczenie lądowej granicy UE z Rosją i Białorusią

Musimy się zdecydować na sfinansowanie potrzeb obronnych, w tym na zabezpieczenie lądowej granicy UE z Rosją i Białorusią. To samo dotyczy chrony Morza Bałtyckiego, nie tylko Bałtyku, ale też powoli państwa Moza Północnego z nami rozmawiają, jeśli chodzi o zabezpieczenie nie tylko przed shadows fleet, przez tą dziwną flotą dziwnych statków, które od pewnego czasu zaczynają naruszać albo niszczyć naszą podwodną infrastrukturę, więc Bałtyk będzie także i będę o tym przypominał, będzie potrzebował nie tylo NATO-owskiej pomocy, to już mamy, ale też konkretnych decyzji, jeżeli chodzi o ochronę wód terytorialnych nadmorskich – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

„Dziękuję za tę jednoznaczną deklarację”. Tusk do szefowej KE ws. ochrony wschodniej granicy

Ponieważ wschodnia granica Polski jest wschodnią granicą UE, więc dziękuję za tę jednoznaczną deklarację, że będziemy traktowali, to już się zaczęło, ale dzisiaj dostaliśmy potwierdzenie, obowiązki wynikające z ochrony tej granicy jako wspólnej – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.

Tusk: Chciałbym, żeby wszyscy w Europie czuli się tak, jak Polacy czują się w Warszawie czy w Gdańsku

To dobre miejsce, jestem przekonany, że to jest najlepsze miejsce na ziemi z wielu powodów, ale chciałbym, żeby wszyscy w Europie czuli się tak, jak dzisiaj Polacy czują się w Warszawie czy w Gdańsku, a więc bezpiecznie – stwierdził premier Donald Tusk w Gdańsku, na wspólnej konferencji z szefową KE.