Live

„Potwierdzeniem mogłaby być lista gości i zdjęcia”. Sikorski odpowiada Nawrockiemu ws. apartamentu

– Mam nadzieję, że dynamiczna polityka zagraniczna Prezesa IPN była zgodna z wytycznymi Rady Ministrów i MSZ. Potwierdzeniem mogłaby być lista gości oraz zdjęcia – napisał na portalu X Radosław Sikorski.

Szef dyplomacji odniosł się w ten sposób do środowej wypowiedzi Karola Nawrockiego, który pytany był o medialne doniesienia nt. apartamentu w kompleksie hotelowym Muzeum II Wojny Światowej. – Ja prowadziłem bardzo dynamiczną politykę międzynarodową, także te apartamenty, te pokoje zdarzało się, że służyły po prostu do spotkań służbowych, więc te dni trzeba także zliczyć z gośćmi z zagranicy czy z gośćmi z Polski. Te dni także należy zliczyć jako te pewnie zarejestrowane, czy zabukowane na moje imię i nazwisko – mówił Nawrocki.

,,Poprzedni rząd podpisywał wszystko jak leci”. Trzaskowski o Zielonym Ładzie

Jeżeli chodzi o kwestię dotyczące zmiany klimatu, to nie jest kwestia wiary tylko po prostu kwestia edukacji. Wszyscy wiemy, jeżeli bierzemy swoją wiedzę z prawdziwych i wiarygodnych źródeł, że klimat się zmienia i, że człowiek ma na to wpływ. To nie podlega żadnej dyskusji – powiedział Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej.

Wszystkim nam zależy, żeby miasta były coraz bardziej zielone, wszystkim nam zależy, żeby oszczędzać energię i wydaję mi się, że to nie jest nic kontrowersyjnego. Problem polega na tym, że poprzedni rząd podpisywał wszystkie zobowiązania, w ciemno, wszystko podpisywał, natomiast jego zachowanie doprowadziło do tego, że zostały zablokowane pieniądze z Unii Europejskiej, które są konieczne do tego, żeby podejmować tego typu inwestycje – mówił dalej.

Zupełnie czym innym jest krytyka niektórych postanowień, które były wdrażane w życie, jak choćby tych, które dotyczą zielonego dealu w rolnictwie – dodał.

,,To byłoby nierozsądne działanie”. Trzaskowski o potencjalnym zaangażowaniu Trumpa w kampanię w Polsce

Ja mam nadzieję, że prezydent Donald Trump jest osobą, która nie będzie się angażowała w żadną kampanię, w żadnym państwie członkowskim Unii Europejskiej, bo byłoby to po prostu nierozsądne działanie. Ja utrzymuję kontakty od wielu, wielu lat zarówno z Republikanami, jak i z Demokratami. My mamy sojusz jako Polska ze Stanami Zjednoczonymi, a nie z jedną partią – stwierdził Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej.

Trzaskowski: Gdybym został prezydentem, relacje z USA byłby dobre i kierowałyby się zdrowym rozsądkiem

Zalecam, rzecz biorąc dużo spokoju. Dlatego, że widzę nerwowe reakcje zarówno po prawej, jak i po lewej stronie sceny politycznej, a myśmy się powinniśmy skupić na tym, co wynika z tego, co proponuje Donald Trump dla Polski – kontynuował.

Ja mam nadzieję, że gdybym został prezydentem, no to po prostu te relacje będą dobre i, że one będą kierowały się zdrowym rozsądkiem i tym, co się opłaca Stanom Zjednoczonym i Polsce – podkreślił.

,,Jest to idea, która mi się podoba”. Trzaskowski o ustawie incydentalnej

Jest to idea, która mi się podoba [ustawa incydentalna]. Są zapisy, które moim zdaniem wymagają rozmowy i te rozmowy się w tej chwili dokładnie toczą – powiedział Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej.

„To zdrowy rozsądek, nie możemy popełniać błędów Niemców i Szwedów”. Trzaskowski o 800+ dla pracujących Ukraińców

Zdrowy rozsądek. My pomagaliśmy Ukraińcom dzień i noc, ja osobiście również, w momencie, kiedy wybuchła ta wielkoskalowa wojna, przyjęliśmy rozwiązania w Unii Europejskiej bardzo szczodre. Natomiast po kilku latach wszyscy musimy się zastanowić, jaki chcemy sygnał wysłać, wszystkim, którzy w Polsce dzisiaj są i ten sygnał powinien być jasny. W Polsce, jeżeli ktoś pracuje, jeżeli ktoś mieszka, to wtedy ma oczywiście prawo do tych rozwiązań socjalnych, do 800+, natomiast jeżeli nie to nie. My nie możemy popełniać błędów, które wcześniej popełnili Niemcy czy Szwedzi – stwierdził Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej.

Serafin: UE musi przygotować się żyć w czasach, w których stabilność jest przeszłością

To, co zawiozę do Brukseli z dzisiejszej rozmowy, jako wkład także ze strony regionów, to jest w pierwszym rzędzie potrzeba zapewnienia większej elastyczności środków, które mamy w budżecie europejskim. Miasta, ale i cała Europa musi przygotowywać się i musi żyć w czasach, w których stabilność niestety jest przeszłością – stwierdził Piotr Serafin na konferencji prasowej.

„Dysponuję arsenałem broni”, ale policjantom „nic nie grozi”. Ziobro o tym, co zrobi w razie próby przymusowego doprowadzenia go przed komisję

– Przed bandytami można się bronić […] szanuję policjantów, są zmuszani do pewnych czynności i na pewno nigdy by mi nie przyszło do głowy, żeby krzywdę im zrobić jakąś, choć muszę powiedzieć, że dysponuję arsenałem rozmaitych jednostek broni, więc pewnie dałbym radę […] nie ostrzegam, przeciwnie, [nie ma] żadnego niebezpieczeństwa z mojej strony, nic im nie grozi – powiedział Zbigniew Ziobro w rozmowie z dziennikarzami.

„W świetle wyroków TK komisji ds. Pegasusa nie ma”

– Mam wielki szacunek dla policji, natomiast dla bandytów czy przestępców, którzy chcą podjąć takie działania bezprawne w świetle dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, czyli tego z 10 września i tego z 2016 roku pod przewodnictwem pana Rzeplińskiego, który wyraźnie powiedział, że wyrok wydany na jawnej rozprawie przed Trybunałem Konstytucjnym, jeśli nawet nie jest upubliczniony, jest już wiążący dla organów państwa […] w świetle tych wyroków tej komisji [śledczej ds. Pegasusa] nie ma – kontynuował były minister sprawiedliwości.

„Muszę bronić prawa przed oprychami”

– A jak nie ma, to ja jestem zwolennikiem, aby prawa bronić, obrona konieczna dotyczy też takich zjawisk […] zasad prawa, polskiego porządku prawnego, kto jak kto, ale ja jako były minister sprawiedliwości zasad prawa muszę bronić przed tymi, którzy są tak naprawdę oprychami – mówił dalej Ziobro.

Co zrobi Ziobro, kiedy przyjadą do niego policjanci?

– Oczywiście, że otworzę […] jeżeli policjanci przyjadą, to oczywiście poinformuję ich o tym, że zapadły wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które są też dla nich wiążące, ale zdaję sobie sprawę, że działają na rozkaz […] poczęstuję ich herbatą albo kawą, jeśli będą sobie życzyć, a potem rozumiem, że pojadę z nimi – dodał były minister sprawiedliwości.

Błaszczak: Po zwycięstwie Nawrockiego koalicja 13 grudnia się rozpadnie

– Jestem o tym przekonany, że po zwycięstwie dr. Karola Nawrockiego zmieni się też kształt polskiego Sejmu. Ta koalicja, ta zła koalicja dla Polski, 13 grudnia, po prostu się rozpadnie – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

„Scenariusze mające doprowadzić do sytuacji kryzysowej”. Błaszczak krytykuje ustawę incydentalną i sugeruje możliwą próbę sfałszowania wyborów

– Ten projekt [ustawy incydentalnej] potęguje chaos w wymiarze sprawiedliwości, to jest projekt, który potęguje podziały w środowisku sędziowskim, to jest ta narracja, która uderza w trzy tysiące sędziów, którzy objęli swoje stanowiska po wejściu w życie ustawy z 2017 roku, a więc w naszym głębokim przekonaniu rządzący nie chcą sprawy wyjaśnić […] doprowadzić do przestrzegania prawa […] tylko uderzają w środowisko sędziowskie – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

– Gdzieś tam w tle jest sprawa wyborów prezydenckich, być może snują scenariusze, które mają doprowadzić do sytuacji kryzysowej po wyborach prezydenckich. Jedyną najlepszą realną odpowiedzią jest wysokie zwycięstwo dr. Karola Nawrockiego, bo w tej sytuacji wyborów sfałszować nie będą mogli, nawet gdyby bardzo mocno się starali – kontynuował.

Obniżka stóp procentowych? Kuźmiuk: Nie można, namawialibyśmy członków RPP, żeby odpowiadali za to przed TS

– Wszystko wskazuje na to, że ten proces będzie kontynuowany i że apogeum będziemy mieli na przełomie pierwszego i drugiego kwartału w tym roku, jak przewiduje bank centralny, inflacja sięgnie 6%. W tej sytuacji domaganie się od Rady Polityki Pieniężnej obniżenia stóp jest absolutnym nieporozumieniem, bo namawialibyśmy członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby za jakiś czas stanęli i odpowiadali za to przed Trybunałem Stanu – powiedział Zbigniew Kuźmiuk na konferencji prasowej.

– Nie można obniżać stóp procentowych w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z rosnącą inflacją – kontynuował.

Błaszczak: Koalicja rządząca odrzuciła projekt zamrażający ceny energii, nie zważa na drożyznę

– Koalicja rządząca, koalicja 13 grudnia odrzuciła dziś na posiedzeniu Sejmu projekt ustawy zamrażającej ceny energii, ciepła, gazu. To jest niezwykle ważne, aby ceny były przystępne dla gospodarstw domowych, a koalicja 13 grudnia nie zważa na drożyznę, wręcz można powiedzieć, że spowodowała eksplozję drożyzny w naszym kraju – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

– Ten projekt, który został dziś odrzucony, to tożsamy projekt z projektem, który w ubiegłym roku złożyliśmy jako projekt obywatelski poparty przez 140 tysięcy Polaków. Tarcza energetyczna w ubiegłym roku obowiązywała tylko do połowy roku, gdyż koalicja 13 grudnia nie przedłużyła jej obowiązywania na kolejny czas. To spowodowało nakręcenie się spirali inflacji – kontynuował.

Trzaskowski: Musimy wzmocnić zdolności UE w zakresie obronności

Poruszamy się wszyscy w pewnym konkretnym kontekście geopolitycznym, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak wielkie przemiany mają miejsce na świecie a wojna w Ukrainie wpłynęła w bardzo istotnym stopniu na nasze bezpieczeństwo i musimy się wzmocnić i wzmocnić także zdolności UE w tym zakresie – powiedział Rafał Trzaskowski na spotkaniu prezydentów stolic europejskich z KE.

Mamy także pewne przesunięcia w skali globalnej. Niestety rządy autorytarne stanowią zagrożenie dla wartości demokratycznych i tutaj także miasta będą odgrywały istotną rolę, bo zawsze byliśmy w poczcie walki o praworządność oraz demokracji. Bardzo często miasta oraz samorządy mają konkretny wkład w obronę europejskich wartości, tak jest także w Polsce – kontynuował.