Live

„Mam nadzieję, że Polacy powiedzą „nie” duopolowi”. Hołownia rejestruje komitet

Jestem zbudowany tym, jaka jest energia, jaka jest sympatia, jakie jest łut nadziei też związany z tymi wyborami. Kampania startuje, będzie długa, są ze mna oczywiście ci sami wspaniali ludzie, którzy są ze mną na co dzień w działalności politycznej, publicznej, ale też niektórzy nich są ze mną od wyborów z 2019-2020 roku – stwierdził Szymon Hołownia na briefingu prasowym.

Stoimy wszyscy na tym samym stanowisku, Polska potrzebuje dzisiaj prezydenta niezależnego, takiego który pozwoli wykonać kolejny krok polskiej demokracji. 15 października Polacy powiedzieli „nie” monopolowi jednej partii, wybrali koalicję, współpracę. Teraz mam nadzieję, że 18 kwietnia [maja – red.] powiedzą „nie” duopolowi nie – mówił dalej.

„Od lipca cena przeciętnego rachunku wzrośnie o ponad 8%”. Glapiński o podwyżkach cen prądu

W drugiej połowie roku, zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami, ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych mają nadal rosnąć, choć już dzisiaj po lipcowych podwyżkach ich dynamika jest najwyższa w całej Unii Europejskiej – powiedział Adam Glapiński na konferencji prasowej.

Po pierwsze, od lipca ma zostać przywrócona tak zwana opłata mocowa, co przełoży się na wzrost przeciętnego rachunku za prąd o ponad 8% i podniesie inflację o 0,4 punktu procentowego. Po drugie, w październiku ma wygasnąć mechanizm ceny maksymalnej na energię elektryczną. W efekcie, przy obecnym poziomie taryf na prąd, przeciętny rachunek wzrośnie o ponad 13%, podbijając inflację o kolejne 0,7 punktu procentowego – kontynuował.

Glapiński: Pod koniec roku inflacja będzie niemal tak samo wysoka jak obecnie

Prognozy wskazują, że inflacja w najbliższych kwartałach nie będzie spadać w kierunku celu inflacyjnego NBP. Wynika to w dużym stopniu z przyjętych ostatnio przez parlament rozwiązań w zakresie cen energii. Rozwiązania te, zasadniczo zmieniły ścieżkę prognozowanej inflacji, względem tego, co zakładaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu – stwierdził Adam Glapiński na konferencji prasowej.

Dzisiaj można oczekiwać, że w III kwartale dynamika cen częściowo się obniży, jednak w IV kwartale może ponownie znacząco przyspieszyć. W efekcie pod koniec roku inflacja może być niemal tak samo wysoka jak obecnie. To jest może najważniejsza może konkluzja, pod koniec roku inflacja będzie mniej więcej taka sama jak obecnie, może 0,2 p.p. niższa – dodał.

Glapiński: Dyskusję o ew. obniżkach stóp procentowych musimy odłożyć

– Dalsze odmrożenie cen energii, przy obecnych taryfach, co podkreślam, nie tylko może doprowadzić do ponownego wzrostu inflacji, ale prawdopodobnie będzie odsuwało moment powrotu do celu w 2026 roku – powiedział Adam Glapiński na konferencji prasowej.

– Te decyzje regulacyjne zasadniczo zmieniają uwarunkowania naszej polityki pieniężnej. Przede wszystkim jednoznacznie wskazują, że dyskusję o ewentualnych obniżkach stóp procentowych musimy odłożyć na jeszcze jakiś czas – stwierdził.

– To jest zmiana sytuacji, bo jeszcze 2 miesiące temu wydawało się, że inflacja osiągnie swój szczyt na początku 2025 roku i potem będzie systematycznie się obniżać – wskazał.

Paprocka: TK w ocenie prezydenta powinien ocenić zmiany w budżetach TK i KRS

– W toku prac nad ustawą budżetową zostały wprowadzone poważne poprawki w części dotyczącej przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa. Bardzo wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, że z ustawy budżetowej nie wynika i nie może wynikać zgodnie z prawem jakiekolwiek zablokowanie wypłat wynagrodzeń – powiedziała Małgorzata Paprocka na konferencji prasowej.

– Budżety tych organów zostały zmniejszone, ale nie ma tego bezpośredniego skutku, o którym była mowa w toku prac nad ustawą budżetową, natomiast tak poważne zmiany w budżetach, przede wszystkim KRS-u i Trybunału Konstytucyjnego, powinny w ocenie pana prezydenta podlegać ocenie przez Trybunał Konstytucyjny, czy te zmiany zostały wprowadzone zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – kontynuowała.

Glapiński: Proszę nie wciągać NBP w kampanię wyborczą. Jesteśmy niezależni

– Chciałem zacząć od tego, żeby poprosić, aby nie wciągać niezależnego banku centralnego w trwającą kampanię wyborczą. Proszę bardzo w imieniu banku o zaprzestanie formułowania wypowiedzi, które mogą mieć wpływ na postrzeganie przez opinię publiczną fundamentalnych kwestii mających wpływ na bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin – powiedział Adam Glapiński na konferencji prasowej.

– Jesteśmy niezależnym bankiem centralnym, w tym niezależnym politycznie bankiem centralnym, i proszę bardzo nas w kampanię wyborczą nie mieszać. Jakąkolwiek. Ani nie chwalić, ani nie krytykować – wezwał szef NBP.

Ustawa budżetowa. Jest decyzja prezydenta

– Pan prezydent zdecydował o podpisaniu budżetu na rok 2025 i jednocześnie o skierowaniu części przepisów, ale już w trybie kontroli następczej, po podpisaniu, do Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała Małgorzata Paprocka na konferencji prasowej.

– Jakie były główne motywy, dlaczego pan prezydent zdecydował o podpisaniu tej ustawy: jak wiadomo, ustawa budżetowa […] reguluje wszelkie kwestie związane z wydatkami, przychodami państwa, ale zawiera również bardzo istotne regulacje dla obywateli, mam tutaj przede wszystkim na myśli kwestie związane z podniesieniem wynagrodzeń w sferze budżetowej […] również waloryzację rent i emerytur – kontynuowała.

– Pamiętajmy również, że ustawa budżetowa to podstawa finansowania takich programów, jak 800+, jak wypłata 13., 14. emerytury, wszelkie kwestie związane z funkcjonowaniem ochrony zdrowia, z edukacją, ale również zapewnianiem bezpieczeństwa w naszej ojczyźnie – mówiła dalej.

Hołownia: Propozycja Episkopatu, żeby była jedna lekcja religii albo etyki, ale obowiązkowa, jest sensowna


W mojej ocenie ta propozycja, która została złożona w trakcie rozmów z rządem przez Episkopat i zaznaczam, naprawdę mam bardzo wiele uwag do Episkopatu i nigdy się nie spodziewałem, mówię o relacjach państwo-Kościół, że taki sąd wygłoszę, ale uważam, że ta propozycja, żeby była jedna lekcja religii albo etyki, ale obowiązkowa, jest sensowna – stwierdził Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

Nobel dla polskiego naukowca? Tusk: Jesteśmy bliżej niż mogłoby się wydawać

Tak, każdy z nas marzy o Noblu dla polskiego naukowca. Jesteśmy bliżej tego, niż mogłoby się niektórym wydawać. Będę chciał także przy pomocy pana ministra roztoczyć szczególną pieczę nad grupą młodych niezwykle obiecujących naukowców i równocześnie przedsiębiorców – stwierdził premier Donald Tusk podczas powołania nowego Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Tusk: To właśnie być może w tych godzinach, rozstrzygają się losy wojny w Ukrainie

Dzisiaj zarówno bezpieczeństwo zewnętrzne, bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i przyszłość polskiej gospodarki, w ogóle gospodarki na świecie jest bezpośrednio związana z badaniami naukowymi i nauką. Nigdy ten związek nie był tak silny, tak jednoznaczny, tak wpływający na powodzenie, lub niepowodzenie całych państw, całych narodów – powiedział premier Donald Tusk podczas powołania nowego Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

To właśnie w tych godzinach być może rozstrzygają się losy wojny w Ukrainie. Bo właśnie rozmawialiśmy [z prezydentem Ukrainy] o możliwości zastosowania najnowszych osiągnięć naukowych na froncie i będę o tym dzisiaj także z premierem Wielkiej Brytanii rozmawiał, bo on w tej sprawie był także w Kijowie. – dodał.

,,Ewidentne zło w relacjach między państwem, publicznymi pieniędzmi i polską nauką”. Tusk w Pałacu Prezydenckim uderza w PiS

Dziękuję panu ministrowi Wieczorkowi, podjął się zadania bardzo trudnego i dziś może nie jest miejsce i nie ten czas i dzisiaj nie chce o tym mówić, ale warto jednak uświadomić sobie, jak ciężkiego zadania się podjął, biorąc pod uwagę i częściowo stan nauki, ale przede wszystkim zło, które było tak ewidentne w tych relacjach pomiędzy państwem, publicznymi pieniędzmi i szeroko pojętą polską nauką – stwierdził premier Donald Tusk podczas powołania nowego Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Czyszczenie tej sytuacji wymagało zarówno wielkiej determinacji jak delikatności i trochę przypominało jednak pracę na polu minowym i dlatego z całego serca dziękuję i wyrażam uznanie – kontynuował.

,,Przepraszam Donaldzie, że zakłócam codzienny seans dobrego samopoczucia”. Morawiecki odpowiada na wpis Tuska

Panie Donaldzie, przepraszam, że zakłócam codzienny seans dobrego samopoczucia, ale mam parę pytań o sprawy naprawdę istotne – napisał na platformie X Mateusz Morawiecki.