Live

PSL przeciwko projektowi Polski 2050 dot. badań dla myśliwych. Hennig-Kloska: Decyzja polityczna, nie widzę merytorycznego uzasadnienia

– Jestem rozczarowana tym, że projekt wylądował w koszu. Jest bardzo duże oczekiwanie społeczne, żeby wszyscy posiadacze broni przechodzili badania okresowe – powiedziała Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z Beatą Lubecką w programie „Gość Radia ZET”, pytana o sprzeciw PSL-u wobec ustawy Polski 2050 wprowadzającej m.in. obowiązkowe badania dla myśliwych i odrzucenie projektu przez Sejm.

– Wrócimy do tej rozmowy na pewno, wczoraj rozmawiałam na ten temat z panią przewodniczącą Pasławską, ona widzi szanse na porozumienie w tej sprawie […]. Jest prawo międzynarodowe, europejskie, które zobowiązuje nas do wprowadzenia badań okresowych dla osób posiadających i posługujących się bronią – kontynuowała.

– Na pewno trzeba na poziomie politycznym lepiej to dopracować […]. Może trzeba napisać szerszy projekt ustawy, który będzie obejmował wszystkich posiadaczy broni – mówiła dalej.

– Badania są dobrem nadrzędnym […] nie wiem, dlaczego niektórzy w badaniach okresowych widzą zło wcielone. Nie potrafię tego zrozumieć. Rozumiem, że to [głosowanie PSL razem z PiS-em, by odrzucić projekt] jest decyzja polityczna, bo merytorycznego uzasadnienia takiego głosowania nie widzę – dodała.

Kaleta: Jak TSUE coś orzeknie, mimo braku kompetencji, to Bodnar mówi, że to świętość. A dzisiaj mówi, że nie musimy słuchać MTK

– Uważam, że Polska nie powinna być środkiem tego pola walki, realizacji prawa międzynarodowego. Tym bardziej, że naprawdę już sporów z państwem Izrael na tle historycznym mieliśmy w ostatnich latach sporo i nie powinnismy szukać swojej roli aktywnej w sporach tego typu – powiedział Sebastian Kaleta w „Graffiti” Polsat News.

– Dziwnym trafem, przez lata Tusk, Bodnar mówili: „jak TSUE coś orzeknie, mimo że nie ma ku temu kompetencji w traktatach, to jest świętość, trzeba stosować”. Nawet w tym tygodniu Adam Bodnar wręcz na kolanach pojechał do Luksemburga, błagać: „pozwólcie mi pomijać polską konstytucję, bo nie mam podstaw prawnych, a ich tak szukam od roku”. I następnego dnia wraca do Polski i mówi: „MTK? Co to za trybunał? Nie musimy go słuchać” – mówił dalej.

Jak ocenił: – MTK może takie orzeczenie wydać, które wydał, Polska się zobowiązała, że będzie takie orzeczenia wykonywać – i rząd Tuska mówi, że nie wykona. A TSUE i ETPCz nie ma kompetencji, a oni biegną, chcą wykonywać czegoś, czego Polska nie ma obowiązku wykonywać. To jest kompromitacja tej władzy na wielu poziomach.

„Ingerencja w proces wyborczy”. Kaleta o reakcji Ukrainy na słowa Nawrockiego

– Mam nadzieję, że MSZ wezwie dzisiaj ambasadora Ukrainy w tej sprawie, z tego powodu, że to jest ingerencja w proces wyborczy w Polsce. A tyle mówił rząd w ostatnich dniach o tym, że będzie dbał o to, żeby nie było zewnętrznych ingerencji w wybory w Polsce – powiedział Sebastian Kaleta w rozmowie z Grzegorzem Kępką w „Graffiti” Polsat News.

– Podobne stanowisko ws. warunkowania wstąpienia Ukrainy do sojuszy gospodarczo-militarnych, w których jest Polska, rozwiązaniem kwestii rzezi wołyńskiej, mówił o tym wicepremier aktualny, Władysław Kosiniak-Kamysz – stwierdził.

– Więc dlaczego słowa Karola Nawrockiego są tak istotne dla MSZ-tu Ukrainy, a słowa wicepremiera aktualnie sprawującego władzę już nie? – spytał.

Lewica przeciwko chronieniu Netanjahu. Błaszczak: To dlaczego jest w koalicji z Tuskiem?

– Jeżeli Lewica tak sądzi, to dlaczego jest w koalicji z Donaldem Tuskiem? […] Koalicja powinna być spójna […]. Rozumiem, że mówią, że się nie zgadzają, ale jednak Tuska popierają. […] Uważają, że sprawa nie jest na tyle istotna, żeby wyjść z koalicji. Jak to jest ich zdaniem sprawa nieistotna, to po co zabierają głos? – powiedział Mariusz Błaszczak w PR1, odnosząc się do tego, że politycy Lewicy krytykują zapewnianie ochrony premierowi Izraela.

„Tusk był bardzo niezadowolony, że prezydent zmusił go do publicznej wypowiedzi”. Błaszczak o sprawie Netanjahu

– Słyszałem wypowiedź […] Donalda Tuska, był bardzo niezadowolony, że prezydent Andrzej Duda zmusił go do tego, żeby publicznie wypowiedział się w tej sprawie, a więc kluczy Tusk, ale jest uchwała Rady Ministrów – powiedział Mariusz Błaszczak w PR1, pytany o uchwałę rządu dot. m.in. Netanjahu.

– To Donald Tusk jest szefem rządu i jest bardzo niezadowolony z tego, że musiał powiedzieć, co sądzi w tej sprawie – kontynuował.

– Ja na szczęście teraz takich decyzji podejmować nie muszę, bo to jest rzeczywiście trudna decyzja, ale pokazuje, kto Polską rządzi. Po raz kolejny widzimy, że Polską rządzą hipokryci – mówił dalej, pytany, czy gdyby od niego to zależało, to Netanjahu mógłby uczestniczyć w uroczystościach, czy zostałby aresztowany.

Błaszczak: Tusk szantażuje ministra Domańskiego. Współczuję mu, widzę wystraszonego człowieka

– Ministra Domańskiego szantażuje Donald Tusk wpisami w internecie na portalu X. Ten człowiek nie zachowuje się jak urzędnik państwowy, tylko jak polityk koalicji rządzącej. Łamie prawo, świadomie, bo sądzę, że jest człowiekiem inteligentnym […] żeby spełnić życzenie polityczne swojego przełożonego. To źle o nim świadczy – powiedział Mariusz Błaszczak w PR1.

– Ja mu współczuję, bo kiedy spoglądam na niego, to widzę wystraszonego człowieka, ale jeżeli podjął się takich działań, może on myślał, że przy Donaldzie Tusku to będzie mógł zajmować się finansami publicznymi, okazuje się, że nie, że Donald Tusk od niego wymaga niezajmowania się finansami publicznymi, tylko walki z opozycją – kontynuował.

Błaszczak: SKW nie osłoniło kontrwywiadowczo transportu min. To kompromitacja gen. Stróżyka, mogło dojść do tragedii

– Swoją drogą szef SKW powinien ustąpić ze swojego stanowiska. Wczoraj okazało się, że nie było osłony kontrwywiadowczej transportu min przeciwpiechotnych i bagatelka przez dwa tygodnie wojsko nie wiedziało, gdzie się podziały miny, 200 min przeciwpiechotnych – powiedział Mariusz Błaszczak w PR1.

– Gen. Stróżyk skompromitował się, bo SKW nie osłoniło kontrwywiadowczo transportu min. To jest kompromitacja, przecież te miny jeżeli byłyby przejęte przez terrorystów, oznaczałoby to, że można by doprowadzić do tragedii. Zginęłoby wiele ludzi – kontynuował.

– Jeszcze w tej sprawie popełnił samobójstwo, wszystko na to wskazuje, żołnierz. […] Gdzie jest Kosiniak-Kamysz, minister obrony, gdzie jest ten wiceminister obrony z Platformy Obywatelskiej, który zajmuje się rozliczaniem opozycji – mówił dalej.

Błaszczak: Tusk walczy z opozycją rękami gen. Stróżyka

– To jest realizacja tego, co kryje się pod 8 gwiazdkami, a więc to jest działanie na rzecz Donalda Tuska i tej zemsty, którą on prowadzi, walcząc z opozycją rękami gen. Stróżyka, szefa SKW – powiedział Mariusz Błaszczak w rozmowie z Karolem Surówką w „Sygnałach Dnia” PR1.

– Gen. Stróżyk zarzuca ministrowi Macierewiczowi, że zrezygnował z udziału polskiego w takim systemie zakupu samolotu do tankowania w powietrzu [program Karkonosze]. A wie pan, że w grudniu 2008 roku Bogdan Klich, ówczesny minister obrony narodowej, zrezygnował z zakupienia takiego samolotu i w wypowiedzi […] powołał się na Donalda Tuska, że uzgodnił z premierem, że nie będą kupować takiego samolotu – kontynuował.

– Skoro teraz Stróżyk zarzuca zdradę dyplomatyczną, to dlaczego nie zarzuci zdrady dyplomatycznej Tuskowi i Klichowi? – mówił dalej.

Polityczny plan piątku: poranny briefing Kaczyńskiego, Nawrocki w Siedlcach, ostatni dzień Sejmu

O 9:00 popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki odwiedzi firmę Stok-Pol PHU w Siedlcach. Po spotkaniu planowany jest briefing prasowy.

Sejm – w ostatnim dniu obrad – wznowi obrady o 9:00 od wysłuchania sprawozdania rządu z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2023 roku. O 11:00 odbędzie się I czytanie zgłoszonego przez PiS dot. kwoty wolnej od podatku, a o 12:30 – I czytanie projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych.

O 9:15 przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie odbędzie się briefing prasowy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O 10:00 w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbędzie się konferencja prasowa ministra MSWiA Tomasza Siemoniaka i wiceministra Tomasza Szymańskiego. Tematem konferencji będzie 20-lecie obowiązywania ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.