Live

„To, co jest jasne, nie podlega interpretacji”. Szef PKW odpowiada Domańskiemu

Zwracam się z uprzejmą prośbą o niezwłoczne wskazanie podstawy prawnej wniosku o wykładnię uchwały PKW w sprawie sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS (…) Oczywiście może Pan Minister skorzystać z opinii ekspertów prawnych, w tym także byłych i obecnych członków PKW, o których mowa w oświadczeniu Pana Ministra umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – napisał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak w piśmie do ministra finansów.

Należy wskazać, że podstawą prawną przedmiotowej uchwały, jak zresztą wynika z samej treści tej uchwały, jest art. 145 § 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408 oraz z 2024 r. poz. 721 i 1572), który – co warto przypomnieć – stanowi, że „Jeżeli Sąd Najwyższy albo sąd okręgowy uzna skargę, o której mowa w § 1, lub odwołanie, o którym mowa w § 5, pełnomocnika finansowego za zasadne, odpowiednio Państwowa Komisja Wyborcza albo komisarz wyborczy niezwłocznie postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego”. Tym samym w tej sprawie znajduje zastosowanie wielokrotnie analizowana w orzecznictwie i doktrynie paremia prawnicza: clara non sunt interpretanda (to, co jest jasne, nie podlega interpretacji) – napisał Marciniak.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma także prezentowane od lat przez Państwową Komisję Wyborczą stanowisko, zgodnie z którym procedura wyborcza została całościowo i kompleksowo uregulowana w Kodeksie wyborczym, a tym samym w procedurze tej nie mają zastosowania przepisy innych procedur, w tym Kodeksu postępowania administracyjnego. Jest to pogląd utrwalony również w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych – podkreślił szef PKW.

Ponadto trzeba podkreślić, że Minister Finansów nie jest stroną ani uczestnikiem postępowania w sprawie przyjęcia lub odmowy przyjęcia sprawozdania finansowego komitetu wyborczego – dodał.

Tusk: Minister Domański podejmuje decyzje autonomiczne, na podstawie prawa, a nie moich wyobrażeń

– W niektórych pytaniach zawarta była teza, że to ja dyktuję panu ministrowi Domańskiemu, co ma zrobić w tej kwestii [pieniędzy dla PiS i uchwały PKW], więc każde kolejne pytanie by sugerowało, że rzeczywiście tak jest. Pan minister Domański podejmuje w tej kwestii decyzje autonomiczne, na podstawie przepisów prawa, a nie moich wyobrażeń i tak będzie także w tym przypadku – powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„Naprawdę niech się wyspowiada, przede wszystkim przed Kaczyńskim”. Tusk o Nawrockim i jego wypowiedzi o Ukrainie

– Ja naprawdę pamiętam ten czas, kiedy dokładnie prezydent Lech Kaczyński był jednym z pierwszych polityków Europy, którzy twardo domagali się członkostwa Ukrainy w NATO. To był stały paradygmat polskiej polityki do wczoraj – powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

– Czy to była lewica, prawica, centrum, czy to był Jarosław Kaczyński, czy to byłem ja, czy prezydent Duda, słuchajcie, do tej pory nikt nie kwestionował, że w interesie Polski […] jest maksymalne zaangażowanie NATO i otwarte drzwi dla Ukrainy – kontynuował.

– To, co […] powiedział pan Nawrocki, to jest po prostu… niech naprawdę się wyspowiada, przede wszystkim przed Kaczyńskim. Niech naprawdę powie, o co chodzi w tej bardzo niemądrej i bardzo niebezpiecznej wypowiedzi – mówił dalej, odnosząc się do wypowiedzi Karola Nawrockiego o tym, że „na dzień dzisiejszy nie widzi Ukrainy w UE ani NATO”.

Tusk: Nikt nigdzie takiej pomocy nie daje, jak my w przypadku tej powodzi

– Nigdy pomocy nie jest wystarczająco dużo. […] Wtedy, kiedy ulega zniszczeniu dobytek, dom, mieszkanie, to wiadomo, że pomocy nigdy nie jest wystarczająco, ja mam tego świadomość. Warto jednak mieć świadomość z drugiej strony, że nikt nigdzie takiej pomocy nie daje, jak my w przypadku tej powodzi – powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

– Praktycznie wszyscy uprawnieni do otrzymania tej pomocy ją otrzymali. To, że to nie starcza np. na pełny remont nawet, zdaję sobie z tego sprawę, ale pomyślcie o tych wszystkich w Polsce, którzy też byli np. poszkodowani, ale dużo mniejszymi katastrofami, tam ta pomoc nie była tak masywna – kontynuował.

– Minister Kierwiński rzeczywiście zrobił wszystko, żeby usprawnić tę procedurę – mówił dalej.

Kto będzie nowym ministrem nauki? Tusk potwierdza, że decyzje zapadły i podaje datę ich ogłoszenia

– W poniedziałek [13 stycznia] z panem marszałkiem Czarzastym poinformujemy państwa o ostatecznych decyzjach w tej kwestii, w poniedziałek wczesnym popołudniem będą gotowe informacje– powiedział premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, pytany o to, kto zostanie ministrem nauki.

– Kierunkowe tak i w poniedziałek je potwierdzimy publicznie – kontynuował, pytany, czy decyzje zapadły.

„Minister finansów otrzymał bardzo jasny komunikat”. Tusk o subwencji dla PiS

Minister finansów Andrzej Domański w sposób niezwykle rzetelny analizuje wszystkie aspekty prawne dot. decyzji, a właściwie raczej braku jednoznacznej decyzji PKW – stwierdził premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Powiem bez słowa przesady, było 100-krotnie więcej niż w przypadku partii, które w przeszłości były karane przez PKW, odebraniem albo zmniejszeniem subwencji. Więc co do istoty sprawy, jeśli mówimy o aspekcie odpowiedzialności karnej, kryminalnej, to my cały czas mówimy o sytuacji absolutnie skandalicznej, jakiej było nadużywanie władzy, finansów publicznych, pieniędzy publicznych przez funkcjonariuszy PiS-u – mówił dalej.

Minister finansów w bezpośrednim kontakcie ze mną, jak i w czasie posiedzenia rządu, otrzymał ode mnie bardzo jasny komunikat – zgodnie z przepisami prawa, to minister finansów podejmuje decyzję – dodał premier.

Tusk: Przedstawiciel Izraela nie zostanie zatrzymany

Tak, potwierdzam, czy to będzie premier czy prezydent czy minister, tak jak jest to w tej chwili zadeklarowane, edukacji Izraela, ktokolwiek z nich przybędzie do Oświęcimia na uroczystości w Auschwitz, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany – stwierdził premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„Prezydent chyba był świadomy”. Tusk zapowiada uchwałę ws. przedstawicieli Izraela

Jak państwo wiecie, wczoraj po południu prezydent zwrócił się do mnie w liście o zapewnienie bezpiecznego pobytu w Polsce premiera Netanjahu, w związku z decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego. Chcę powiedzieć, że pracowaliśmy od wielu dni na taką decyzją rządu, która z jednej strony zagwarantuje wszystkim gościom, którzy będą zainteresowani uczestnictwem w uroczystościach w Auschwitz, bezpiecznego pobytu. Z oczywistych względów szczególnie dotyczy to w szczególności przedstawicieli państwa Izrael, zainteresowanych ze zrozumiałych względów bardziej niż ktokolwiek inny tymi uroczystościami – stwierdził premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Sprawa jest oczywiście delikatna. Mamy z jednej strony werdykt MTK, a z drugiej strony jest dla mnie oczywiste od samego początku, że premier czy prezydent Izraela czy inny przedstawiciel Izraela powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa i poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę. I dlatego prosiłem zarówno ministra sprawiedliwości, jak i ministra spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę i kilka dni pracowali nad uchwałą – mówił dalej.

W uchwale zapisano iż rząd zapewni wolny i bezpieczny dostęp i udział w obchodach najwyższym przedstawicielom państwa Izrael.

Prezydent chyba był świadomy że rząd przygotowuje tego typu kroki i szczerze powiedziawszy, wystarczyło przekonać w bezpośrednim kontakcie – powiedział premier.

„Niech pokaże sprawczość”. Nawrocki zapowiada, że wyśle Trzaskowskiemu swoje projekty obniżki VAT-u

„Skoro rozmawiamy o podpisywaniu ustaw, to wyślę wiceszefowi PO moje projekty obniżki podatku VAT na żywność, gaz i prąd – Polacy tego oczekują. Niech pokaże swoją sprawczość nie tylko w mówieniu, ale też w działaniu” – napisał na X Karol Nawrocki.

,,Jestem zwolennikiem tego, co mówił prezydent Trump”. Kosiniak-Kamysz o 5% PKB na obronność

Jeśli chodzi o 5%, bo o tym mówił prezydent Trump, ja tu jestem zwolennikiem i Polska jest dobrym przykładem. W tym roku mamy 4,7% PKB, jeżeli państwa autorytarne, jeżeli Rosja, Korea Północna, Iran, wydają dużo więcej niż państwa zachodnie, to musimy w tym wyścigu nadrobić stracony czas. Polska robi to, bardzo dużo inwestuje w bezpieczeństwo, zbrojenia, jesteśmy przykładem – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.

,,Nie został jeszcze zaprezentowany”. Kosiniak-Kamysz o planie pokojowym dla Ukrainy

Planu pokojowego dla Ukrainy nie ma, nie został zaprezentowany. Są doniesienia prasowe, były wypowiedzi w kampanii prezydenta Trumpa i jego doradców, ale jakiejś wizji, która by mogła być poddana dyskusji i analizie, tego jeszcze nie ma – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.

„Przygotowujemy się, żeby wiodąca rola USA była kontynuowana”. Kosiniak-Kamysz o pomocy Ukrainie

Jeśli chodzi o kontynuację tego formatu [Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy] myślę, że wszyscy ci, którzy uczestniczą dzisiaj w tym posiedzeniu, są zgodni, że ten format warto kontynuować – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.

Po rozmowach z tymi, którzy najwięcej przekazali wsparcia Ukrainie, Polska do tych państw oczywiście należy i jest wola i jest chęć kontynuacji. Czy będzie wola i chęć kontynuacji ze strony nowej administracji [USA], przygotowujemy się, żeby ta rola wiodąca Stanów była kontynuowana, bez niej będzie bardzo trudno – kontynuował.