Live

Szefernaker: Obecna władza zrobiła wszystko, żeby sprawy wobec posłów PiS bardzo upolitycznić


Obecna władza zrobiła wszystko, żeby sprawy wobec posłów PiS bardzo upolitycznić. Wymiar sprawiedliwości dzisiaj jest taki, że osoby, obywatele, ale także posłowie opozycji nie mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie – stwierdził Paweł Szefernaker w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus.

Nikt nie poniósł za to żadnej kary, został wtedy zatrzymany niezgodnie z prawem. Do dzisiaj nikt nie poniósł za to kary. W prawie 40-milionowym państwie w środku Europy został zatrzymany poseł bez podstawy prawnej. Okazuje się, że było to działanie nielegalne prokuratury i to było jedno z tych działań nielegalnych. Oprócz tego mamy dzisiaj prokuratora krajowego, który również niezgodnie z prawem, według wielu prawników, został powołany. Te sprawy mają charakter polityczny – mówił dalej.

Siemoniak: Wypowiedź prezydenta ws. Romanowskiego wpisuje się niestety w walkę polityczną

Jeśli chodzi o wypowiedź prezydenta, no niestety się to wpisuje w taką walkę polityczną. Dziwię się, że prezydent jest w stanie w taki sposób oceniać sprawę, której wymiar jest w 99% kryminalny, ten 1% to jest taki, że dotyczy byłego wiceministra sprawiedliwości i posła – powiedział Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

Wydaje mi się, że robienie czegokolwiek z Węgrami czy usprawiedliwianie ich działania jest raczej powodem do wstydu – dodał.

,,Takich ludzi nie powinno być w życiu publicznym”. Siemoniak o Obajtku

Ta sprawa wyjątkowo bulwersująca, to znaczy zlecenie przez struktury Orlenu firmie, nazwijmy to, detektywistycznej inwigilowania posłów opozycji, tych posłów, którzy bardziej krytycznie w mediach wypowiadali się na temat działalności Orlenu, wydaję mi się, że to jest przekroczenie wszelkich granic – stwierdził Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

Nie jesteśmy w państwie totalitarnym, gdzie urażony wypowiedzią medialną prezes firmy nasyła ludzi, aby robili zdjęcia, z jakiego mieszkania czy z jakiego domu wychodzi poseł. To jest dyskwalifikujące dla pana Obajtka i uważam, że bardzo słusznie, że prokuratura taki wniosek kieruje. Takich ludzi po prostu nie powinno być w życiu publicznym, którym przychodzą do głowy tego typu rzeczy – kontynuował.

„Nie należy takich słów używać w stosunku do ludzi”. Siemoniak reaguje na słowa Zgorzelskiego

Każdy odpowiada za to, co mówi. Jesteśmy tutaj świadomi burzy, jaką taka wypowiedź wywołała. Nie należy nigdy takich słów używać w odniesieniu do ludzi, to jest absolutnie poza dyskusją i nigdy ze strony czy ministra Duszczyka, czy mojej, czy jakiekolwiek pracownika MSWiA, którzy się tymi sprawami zajmują, takich wypowiedzi nie usłyszymy – powiedział Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej, pytany o wypowiedź Piotra Zgorzelskiego, który określił migrantów na granicy polsko-białoruskiej jako „bydło”.

Myślę, że tutaj język jest niesłychanie ważny, zwłaszcza używany przez osoby, które są liderami opinii – dodał.

„Żadne niewłaściwe działania nie zostały podjęte”. Siemoniak o działaniach ABW w związku z zatrzymaniem ks. Michała O.

Ja nie miałem okazji się z tym raportem [RPO ws. księdza Michała O.] jeszcze zapoznać, więc na pewno odniosą się wszystkie instytucje, które tutaj zajmowały się tą kwestią. Ja mogę powiedzieć tyle, że w kwestiach dotyczących Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzone zostały postępowanie i wewnętrzna kontrola, i ponad wszelką wątpliwość zostało wykazane, że żadne niewłaściwe działania nie zostały podjęte, a słowo „tortury” używane w tym kontekście było absurdalne – stwierdził Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

„Zobowiązuję się w ciągu 6 godzin wrócić do kraju”. Romanowski pisze do Bodnara i stawia 5 warunków

„To nie zapewnienia ministra czy innego przedstawiciela rządu mają dawać gwarancję sprawiedliwego procesu, lecz przestrzeganie przez władzę wykonawczą i sądowniczą zasad prawnych, które chronią obywateli przed nadużyciami” – pisze Marcin Romanowski w liście otwartym do Adama Bodnara.

„Jako człowiek fałszywie pomówiony, chcę w jawnym procesie wykazać zarówno swoją niewinność, jak i słuszność podejmowanych przeze mnie decyzji. Publicznie zobowiązuję się w ciągu 6 godzin wrócić do kraju, jeśli rząd wycofa się z nielegalnych działań opisanych w poniższych punktach” – czytamy w dalszej części listu.

Punkty wyszczególnione przez Romanowskiego to:

1. „Opublikowanie wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego, które od kilku miesięcy są nielegalnie blokowane przez Premiera Donalda Tuska”.
2. „Uznawanie i stosowanie się bez wyjątku do wszystkich orzeczeń wydawanych przez sędziów każdej z izb Sądu Najwyższego”.
3. „Przywrócenie nielegalnie odwołanych prezesów sądów, poczynając od Sądu Apelacyjnego i Okręgowego w Warszawie”.
4. „Zakończenie nielegalnych manipulacji w losowaniu sędziów do orzekania w sprawach karnych”.
5. „Zakończenie bezprawnej blokady wykonywania obowiązków przez Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, który nielegalnie został pozbawiony swojej funkcji oraz przywrócenie nielegalnie odwołanych szefów prokuratur, poczynając od prokuratur regionalnych i okręgowych”.

„Niczego nie będziemy ukrywać”. Siemoniak o raporcie RPO ws. księdza Michała O.

Wszyscy pamiętamy podziękowanie na samym początku za właściwe zachowanie funkcjonariuszy, a po trzech miesiącach, gdy sprawa się stała jakoś tam polityczna, absurdalne zarzuty. Odniesiemy się szczegółowo, niczego przed sądami czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich, czy każdą instytucją kontrolną nie będziemy ukrywać. Jeśli zostały jakieś popełnione błędy, to trzeba z nich wyciągnąć wnioski, a winnych ukarać – powiedział Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

Kowalski: Szłapka powinien zostać zdymisjonowany. Zamiast pomagać Słowacji, jest na zakrapianej imprezie

– Uważamy, że pan Adam Szłapka powinien zostać nawet dzisiaj zdymisjonowany za to, że kiedy zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne jednego z państw członkowskich, naszego sąsiada: Słowacji, Adam Szłapka, który przecież odpowiada za sprawy dotyczące polityki europejskiej, gdzie jest? – pytał Janusz Kowalski na konferencji prasowej.

– Gdzie jest w momencie, kiedy premier Słowacji, z uwagi na brak jakichkolwiek działań ze strony rządu Donalda Tuska, spotyka się z Władimirem Putinem w sprawach dostaw gazu? Na zakrapianej imprezie alkoholowej w drogiej restauracji w Warszawie, […] zamiast budować koalicję państw, żeby dostarczać gaz na Słowację – stwierdził.

Wspólnie z Maciejem Małeckim apelował do rządu o „włączenie się w rozwiązanie kryzysu gazowego, jaki dotknął Słowację”. – Kiedy Słowacji może w zimę zabraknąć gazu, w tej sytuacji pomocną dłoń do Słowaków powinien wyciągnąć polski rząd z udziałem naszego Orlenu, Gaz-Systemu. […] Apelujemy do rządu, żeby błyskawicznie kontaktować się i wesprzeć Słowaków, ale z korzyścią dla naszego Orlenu. Bo zamiast ruskiego gazu na Słowacji może być gaz kupowany od Amerykanów czy Norwegów przez polski Orlen i dostarczany siecią polskiego Gaz-Systemu – mówił Małecki.

Niehumanitarne traktowanie oraz inne naruszenia praw i wolności. Komunikat biura RPO ws. ks. Michała O.

„W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich prowadzone było postępowanie w zakresie prawidłowości traktowania ks. Michała O. przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policji podczas zatrzymania, doprowadzenia do pomieszczeń dla osób zatrzymanych, pobytu w tych pomieszczeniach i realizacji czynności procesowych z jego udziałem, prawidłowości traktowania go przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas pobytu w areszcie śledczym oraz zapewnienia prawa do obrony” – czytamy w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

„Czynności przeprowadzone w toku badania sprawy nie dały podstaw do uznania, że ks. Michał O. był poddany torturom w rozumieniu przyjętym w Konstytucji RP i na gruncie prawa międzynarodowego. Wykazały natomiast, że doszło do niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności” – informuje BRPO.

BRPO zwraca uwagę m.in. na nadmierne prewencyjne stosowanie środków przymusu bezpośredniego w areszcie śledczym, naruszenie prawa do niekrępującego korzystania z urządzeń sanitarnych w celi mieszkalnej oraz niezrealizowanie zalecenia o kontroli lekarskiej raz w miesiącu.

BRPO wyszczególniło 8 aspektów niehumanitarnego traktowania oraz innych naruszeń praw i wolności, jednocześnie zaznaczając, że na podstawie zgromadzonych materiałów nie potwierdzono zasadności 10 zarzutów.

„W odniesieniu do części zarzutów weryfikacja okazała się niemożliwa, głównie z uwagi na brak zapisów monitoringu” – twierdzi BRPO. Te zarzuty to m.in. wydanie w PdOZ wody w używanej butelce oraz niezapewnienia posiłku w dniu przyjęcia do aresztu.

Siemoniak zapowiada nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości UE w Warszawie

Przewidujemy na koniec stycznia nieformalne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości w Warszawie. Tam dyskusja według tej agendy [bezpieczeństwa] będzie się toczyła. Oczekiwania ministrów spraw wewnętrznych, jak i oczekiwania rządów państw UE, co do naszej prezydencji są bardzo wysokie i te priorytety czy generalny fundament naszej prezydencji, zwrócenie uwagi na sprawy bezpieczeństwa jest akceptowane jako coś absolutnie oczywistego – stwierdził Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

Szefernaker: Będzie próba odebrania mi immunitetu za podanie dalej tweeta

Dzisiaj przychodzę do studia prosto z poczty, gdzie odebrałem awizo. Ja również będę miał na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu, będzie próba odebrania mi immunitetu za – uwaga – podanie dalej tweeta. Sprawa leżała od 23 listopada 2023 w Sejmie, marszałek Hołownia tą sprawą zajął się 10 grudnia, dopiero w momencie, kiedy zostałem szefem sztabu obywatelskiego kandydata na prezydenta. Tak wygląda dzisiaj państwo polskie – stwierdził Paweł Szefernaker w Radiu Plus.

Petru: Jako koalicja rządząca zrobiliśmy bardzo mało dla gospodarki w 2024

Jako poseł koalicji chciałem się uderzyć w pierś. Uważam, że bardzo mało zrobiliśmy w 2024 roku, jeżeli chodzi o gospodarkę. Potrzebne jest przyspieszenie – powiedział Ryszard Petru w Radiu Zet.

Uważam, że musimy przyspieszyć i to w szeroko rozumianej sferze deregulacji. Tam, gdzie ludzie narzekają na te procedury, na utrudnienia, na urzędy, że miało być lepiej, a jest jak za PiS-u. To bardzo często słyszę na spotkaniach z przedsiębiorcami. Ja i Polska2050 złożyliśmy ustawę, która mówi: wprowadzimy bardzo prostą składkę zdrowotną, zarabiasz poniżej 14 tysięcy, płacisz 210 zł składki – mówił dalej.