Live

,,Widziałem badania dot. mojej osoby, ale zdecydowaliśmy się na Nawrockiego”. Morawiecki pytany dlaczego nie został kandydatem PiS

Być może ja bym miał 49,9% w II turze, a pan doktor Nawrocki przekroczy z całą pewnością, a przynajmniej ja to w bardzo głęboko w to wierzę, 50%. Głęboko to wierzę, że pan doktor Nawrocki przekroczy 50%, ja być może też bym wygrał, ale taka decyzja zapadła. Ja jestem lojalnym członkiem naszej politycznej formacji i będę pracował na pewno w taki sposób, żeby pomóc doktorowi Nawrockiemu w przekonaniu Polaków, że on będzie naprawdę najlepszym kandydatem – stwierdził Mateusz Morawiecki w programie ,,Punkt widzenia Szubartowicza” w Polsat News.

Ja również widziałem badania dotyczące mojej osoby, one były rzeczywiście bardzo dobre, ale zdecydowaliśmy się na Karola Nawrockiego – dodał.

Morawiecki: Prezes Kaczyński jest niekwestionowanym liderem PiS

Pan prezes Jarosław Kaczyński spina nasz obóz polityczny, który składa się z bardzo różnych nurtów. Pan prezes połączył te wszystkie nurty i jest niekwestionowanym liderem PiS – powiedział Mateusz Morawiecki w Polsat News.

Morawiecki: Prawica, żeby mogła wrócić do władzy, musi być prawicą aspiracyjną i rozwojową

Bardzo mi zależy na tym, żeby prawica w przyszłości była prawicą inkluzywną, prawicą taką, która włącza ludzi, która zaprasza ludzi, która do szerokich rzesz społecznych adresuje ciekawe programy rozwojowe, gospodarcze, finansowe, inwestycyjne. Aby tak było, prawica musi opierać się na dwóch filarach. Pierwszy filar to filar tożsamościowy, filar wartości: patriotyzm, propaństwowość, wiara, tradycja, szacunek do polskiej historii. […]. Prawica mogła wrócić do władzy, żeby mogła rządzić, musi być prawicą aspiracyjną, rozwojową – stwierdził Mateusz Morawiecki w Polsat News.

,,Zdecydowanie bronię szefa RARS-u, to wspaniały Polak, patriota”. Morawiecki w obronie Kuczmierowskiego

Zdecydowanie bronię również szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, to jest patriota, wspaniały Polak, jestem przekonany o tym, że jest niewinny i że tę niewinność udowodni przed sądem. Nie tylko neguje akt oskarżenia, ale według mojej najlepszej wiedzy w tym wniosku prokuratorskim nie ma ani słowa o łapówce, ani słowa o korupcji, niczego takiego nie ma – powiedział Mateusz Morawiecki w Polsat News.

„Nie mamy na stole żadnych materiałów, że Nawrocki popełnił jakiekolwiek przestępstwa”. Bodnar o raporcie

– Prokuratura zajmuje się takimi sprawami, gdzie zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. O ile wiem, nie mamy na stole żadnych materiałów dotyczących tego, że Karol Nawrocki, prezes IPN, popełnił jakiekolwiek przestępstwa. To nie jest tak, że prokuratura działa z urzędu, żeby wyjaśniać jakieś różne okoliczności z życia publicznego – powiedział Adam Bodnar w „Popołudniowej rozmowie” RMF FM, pytany czy prokuratura bada sprawę raportu dotyczącego przeszłości kandydata popieranego przez PiS.

„Polityk nie powinien być ponad prawem”. Bodnar o immunitecie Kaczyńskiego

– Jeżeli do prokuratury zostały złożone zawiadomienia – a było ich kilka – dotyczące wykroczeń, które zostały popełnione, to te osoby mają prawo do sądu i do tego, żeby sąd to osądził – powiedział Adam Bodnar w „Popołudniowej rozmowie” RMF FM.

– Pytanie jest, czy reakcja ze strony polityków powinna być taka, że uniemożliwiają obywatelom zabieranie głosu, protestowanie czy dyskutowanie na temat tych wszystkich okoliczności katastrofy smoleńskiej. […] Status polityka i osoby chronionej immunitetem nie powinien prowadzić do tego, że jest się ponad prawem, także w kontekście reagowania na tego typu prowokacje [jak podczas miesięcznic smoleńskich] – stwierdził.

Immunitety Kaczyńskiego, Suskiego i Czerwińskiej. Jest decyzja komisji

Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych na posiedzeniu 4 grudnia opowiedziała się za wyrażeniem zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jarosława Kaczyńskiego za wykroczenie związane z uszkodzeniem wieńca podczas miesięcznicy smoleńskiej. Taka sama była decyzja ws. wniosków dotyczących posłów Marka Suskiego i Anity Czerwińskiej. O wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności wnioskował komendant główny policji.

Komisja poparła również wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jarosława Kaczyńskiego w związku ze sprawą, w której Zbigniew Komosa oskarża go o uderzenia w twarz podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej.

„Jestem zdziwiony tymi informacjami”. Bodnar o sprawie Reyndersa

– Jestem zdziwiony absolutnie tymi informacjami, które płyną z Belgii, czyli przeszukaniem, które obyło się w domu byłego komisarza Didiera Reyndersa. Myślę, że tak jak wielu obserwatorów życia publicznego jesteśmy tym po prostu zdziwieni i patrzymy na dalszy rozwój sytuacji – powiedział Adam Bodnar w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim w „Popołudniowej rozmowie” RMF FM.

– Wiele osób po stronie Komisji Europejskiej pilnowało tematów dotyczących praworządności. Najpierw to był Frans Timmermans, później to była Vera Jourova i właśnie Didier Reynders. Tymi tematami zajmowała się oczywiście też przewodnicząca KE Ursula von der Leyen – wyliczał.

„Czy byłby ten komisarz, czy inny, to KE te działania pewnie dalej by podejmowała”
Natomiast to, co dla mnie jest najważniejsze z punktu widzenia tego głównego zadania, jakim jest przywracanie praworządności, to to, że mamy całą serię orzeczeń TSUE. Co więcej, te orzeczenia się nie kończą – nawet na początek stycznia są zaplanowane trzy rozprawy, które dotyczą różnych szczegółowych wątków związanych z kondycją polskich sądów – zaznaczył.

– Czy byłby ten komisarz, czy inny, to KE te działania pewnie dalej by podejmowała – stwierdził.

„W życiu go tutaj nie widziałam”. Politycy PiS pytają Warszawiaków o Trzaskowskiego w Hali Mirowskiej

Słuchacie, jesteśmy przed Halą Mirowską i pytamy Warszawiaków, czy często widzą Rafała Trzaskowskiego – mówi Andrzej Śliwka w nagraniu opublikowanym w social media.

To reakcja na poranną wizytę prezydenta Warszawy, o której pisaliśmy na 300POLITYCE.

Rafał Trzaskowski mówi, że robi tutaj zakupy regularnie, więc postanowiliśmy to sprawdzić – dodaje Mateusz Kurzajewski.

Coś przypuszczam, że reakcje będą ludzi bardzo zabawne – mówi Jan Kanthak.

Z wypowiedzi ludzi umieszczonych w filmie wynika, że prezydent Warszawy nie był widziany. – Ponad 60 lat jeszcze i w życiu go nie widziałam tutaj – mówi jedna z mieszkanek Warszawy.

„Jeśli przeprosi naród polski za kłamstwo o zamachu, wycofam oskarżenie”. Komosa proponuje Kaczyńskiemu ugodę

– Sprawę uderzenia mnie w twarz możemy zakończyć tu i teraz. Jeśli Jarosław Kaczyński przeprosi naród polski za kłamstwo o zamachu, to wycofam moje oskarżenie. Jeśli Jarosław Kaczyński potrzebuje czasu do namysłu, to daję mu go do momentu głosowania w Sejmie nad uchyleniem mu immunitetu – powiedział Zbigniew Komosa przed komisją regulaminową, spraw poselskich i immunitetowych.

– Dzięki tej propozycji ugody Polacy będą mieli okazję przekonać się, czy Jarosław Kaczyński i jego obóz tak naprawdę dążą do zakończenia wojny polsko-polskiej, o której ostatnio tyle mówią – kontynuował.

– Jeśli Jarosław Kaczyński przeprosi naród za kłamstwo o zamachu, to ja z tego miejsca w imię dobra wspólnoty narodowej deklaruję zakończenie składania wieńca mówiącego o odpowiedzialności prezydenta. Kwestię tej odpowiedzialności zostawiam organom państwa oraz kolejnym pokoleniom, które z dystansem i w duchu prawdy wezmą je pod uwagę – mówił dalej.

Prowadzący posiedzenie komisji nie pozwolił na przytoczenie przez Komosę proponowanej treści przeprosin. Zwrócił uwagę, że nie ma procedury zawierania ugody w postępowaniu sejmowym o uchylenie immunitetu.

„Czułam się zażenowana, słuchając tego”. Witek o wystąpieniu inspektor policji na komisji regulaminowej

– Jestem ogromnie zażenowana tą dzisiejszą komisją naprawdę i mówię tutaj do kolegów, których znam od wielu kadencji, bo tych z państwa, którzy pierwszy raz są w Sejmie, których nie znam, to trudno się jest wypowiadać, ale zastanawiam się, co z tymi pozostałymi się stało w ciągu tych ostatnich lat. Jak nienawiść, taka ślepa nienawiść może zupełnie zaćmić logikę myślenia – stwierdziła Elżbieta Witek na komisji regulaminowej w Sejmie.

– Ja muszę powiedzieć, że kiedy słuchałam pani inspektor, to czułam się zażenowana jeszcze bardziej. Polska Policja pani inspektor, polska Policja przychodzi na komisję do Sejmu i pani inspektor, odczytuje wniosek, którego się słuchać naprawdę nie dało i zastanawiam się, co pani jako przedstawicielka polskiej Policji czuje wewnętrznie, kiedy pani odczytywała te haniebne słowa, które znajdują się na tej tabliczce – kontynuowała.

„Uprawniona reakcja”, „obrona konieczna”. Bogucki odczytuje oświadczenie Kaczyńskiego ws. wieńca i immunitetu przed komisją regulaminową

Jarosław Kaczyński nie stawił się na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych. Jego stanowisko przedstawił Zbigniew Bogucki, odczytujący z kartki oświadczenie prezesa PiS. Poniżej przytaczamy fragmenty tego oświadczenia.

„Nie wyrażam zgody do pociągnięcia mnie do odpowiedzialności za wykroczenie w wyżej wskazanej sprawie […]. Objęte wnioskiem zachowanie było uprawnioną reakcją na działanie Zbigniewa Komosy. Akt polityczny osoby głęboko skonfliktowanej ze mną, naruszającej wielokrotnie prawo oraz dobre obyczaje.”

„Odwracanie uwagi od skrajnie nagannej bierności policji”

„Będąca przedmiotem wniosku sprawa może być postrzegana jako odwracanie uwagi opinii publicznej od skrajnie nagannej bierności policji, która nie jest w stanie lub, co gorsza, nie chce wystąpić przeciwko publicznym ekscesom Zbigniewa Komosy, naruszającym dobre obyczaje i porządek prawny”.

„Trudno zaakceptować, aby immunitet parlamentarny był uchylany w sprawach o najbardziej błahym charakterze, a takimi bez wątpienia są sprawy o wykroczenia. […] Nie ma i nie może być zgody na to, aby uporczywe nękanie czy wręcz psychiczne znęcanie się Zbigniewa Komosy nad rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej pozostawało pod ochroną organów ścigania”.

„Wniosek jest chybiony pod względem prawnym”

„Wniosek jest także z gruntu chybiony pod względem prawnym. Przedmiotem ochrony przepisu z art. 124 Kodeksu wykroczeń jest mienie, czyli integralność przedmiotów o wartości majątkowej. Na skutek zarzucanych mi działań żadne mienie nie uległo uszkodzeniu, w szczególności nie uległa deprecjacji wartość rynkowa wieńca”.

„Dołączona do wieńca tabliczka czy bilecik sama w sobie żadnej wartości majątkowej nie reprezentuje, co najwyżej pewną wartość symboliczną, czy w danym przypadku publicystyczną […] w najgorszym tego słowa znaczeniu. Wieniec pozbawiony oszczerczego komunikatu pozostał pełnoprawnym wieńcem w kategoriach dobra materialnego, tym samym znamiona czynu z art. 124 Kodeksu wykroczeń nie zostały w ogóle wyczerpane”.

„Mój czyn powinien być traktowany jako kontratyp obrony koniecznej lub stan wyższej konieczności”

„Nawet gdyby wyłącznie hipotetycznie nie uwzględnić okoliczności wymienionych powyżej, to mój czyn był reakcją na bezprawie i powinien na pierwszy rzut oka być traktowany jako kontratyp obrony koniecznej, o którym mowa w art. 21 par. 1 Kodeksu karnego lub stan wyższej konieczności opisany w art. 26 par. 1 Kodeksu karnego”.