– Tak [oddaję głos na Rafała Trzaskowskiego]. Ja uważam, że on jest oczywistym kandydatem […] i zabrakło mu rzeczywiście niewiele. To nie jest łatwe, zdobywać ponad 10 milionów głosów. On to ma – powiedział Grzegorz Schetyna w „Sednie sprawy” Radia Plus.
– Ta sprawa pana posła Marcina Romanowskiego można powiedzieć, jak w soczewce skupia i pokazuje patologię tej władzy, jej barbarzyńskie metody, bo ta sprawa to jest taki blamaż bodnarowców i obozu pato-władzy w czterech odsłonach – powiedział Zbigniew Bogucki na konferencji prasowej.
– Tak naprawdę nie tylko imunnitet poselski, ale taka podstawowa, elementarna godność człowieka została podeptana, bo to są barbarzyńcy ustrojowi i barbarzyńcy prawni. Oni robili to absolutnie świadomie, jak donosiła jedna z rozgłośni radiowych, już miesiąc wcześniej wiedzieli, że jest immunitet, ale na to nie zważali. Zamówili dwie krzywe opinie, które okazały się nic nie warte, za te opinie zapłacili z publicznych pieniędzy, tylko po to, żeby udowadniać, że mają prawo do przeprowadzania czynności – kontynuował.
– Wczoraj Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa poinformował o orzeczeniu wydanym po wczorajszy posiedzeniu. Orzeczeniu, które stwierdza nielegalność działań prokuratury w postaci zatrzymania posła opozycji, czyli mnie w lipcu tego roku. Sąd prawomocnie stwierdził, że doszło do działania o charakterze nielegalnym [nielegalnego pozbawienia wolności] – stwierdził Marcin Romanowski na konferencji prasowej.
– Nielegalne pozbawienie wolności to przestępstwo. Przestępstwo, które powinno być ścigane z urzędu, należy w związku z tym zadać pytanie czy Adam Bodnar zlecił już wszczęcie takiego śledztwa, czy Dariusz Korneluk zlecił już wszczęcie takiego śledztwa – dodał.
Tusk:
– Tak [jestem spokojny o prawybory]. Tak [ma to dla mnie znaczenie] – stwierdził premier Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami.
– Nie [prawybory nie doprowadziły do konfliktu], do fajnej konkurencji. Żywe to wszystko, musi aż wibrować – mówił dalej.
– Jestem na tak, a dzisiaj jestem bardzo spokojny. Ciężkie czasy, więc trudno być spokojnym, to bardzo fajna szkoła demokracji. jestem bardzo dumny z obu naszych kandydatów i wiem, że dobrze będzie jeśli chodzi o to przygotowanie. Ale później bardzo ciężka walka. Tak, jutro przedstawimy wyniki wyborów, a więc to oznacza automatycznie kandydata. A więc jutro w południe wszystko będzie jasne – podkreślił szef rządu.
– Tak jak słyszę i widzę, w bardzo twardy sposób rozliczany był ten brak przyspieszenia. Bo to nawet nie jest, tu nikt nie popełnił błędu. Tu nie było presji na egzekwowanie tych decyzji, czyli na dostarczenie bezpośrednio pieniędzy do ludzi, którym były one potrzebne – powiedział Grzegorz Schetyna w „Sednie sprawy” Radia Plus.
– Rząd przekazuje pieniądze, minister finansów, przez urzędy wojewódzkie. To trafia do gmin i urzędnicy gminni, samorządowi nie realizują tego. To nie zdejmuje z nas odpowiedzialności, […] urzędnicy wojewody muszą egzekwować te sprawy. Dlatego to się zaczęło dziać, ale potrzebna była interwencja z góry – kontynuował.
– Jest faworytem [Rafał Trzaskowski], ale to nic nie znaczy. To tak jak w sporcie, w polityce jest podobnie – trzeba walczyć do końca, do ostatniej minuty – powiedział Grzegorz Schetyna w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w „Sednie sprawy” Radia Plus.
– Zrobię wszystko, żeby posklejać to, co się jakoś rozsypywało przez te lata, szczególnie w kontekście tego dramatu, jaki dzieje się wokół nas. Ale tak naprawdę odbudowę tej jedności narodowej, tej fundamentalnej. Musimy rozpocząć od tej empatii, sympatii, szacunku na samym początku naszej drogi, czyli w szkole i wiem, że nikt tego nie zrobi lepiej niż wy – stwierdził premier Donald Tusk w trakcie zjazdu ZNP.
– Jest zupełnie jasne, że wybory 10 maja, tzw. kopertowe, zostały wywalone, wstrzymane, wyrzucone, przewrócone przez panią Kidawę-Błońską, która osobiście się do tego przyznała. Dlaczego? Dlatego, że szorowała po dnie w sondażach wyborczych – powiedział Przemysław Czarnek w Sejmie podczas debaty nad sprawozdaniem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych.
– Dwoje kluczowych świadków, którzy mówili wprost, że to oni są winni temu, że do wyborów nie doszło, nie mogło być powołanych przez komisję śledczą. Dlaczego? Dlatego, że komisja śledcza bała się powołać na świadków kogoś, kto jest odpowiedzialny bezpośrednio za to, że do tych wyborów nie doszło – kontynuował.
– To, że wybory korespondencyjne 10 maja się nie odbyły, to jest wina wyłącznie Senatu, co udowodniliśmy podczas tej komisji, co wykazaliśmy także w naszym zdaniu odrębnym, Senatu, który celowo zwlekał z podejmowaniem decyzji tylko po to, żeby zablokować państwo polskie – mówił dalej.
– Zawód nauczyciela nie może być opłacany niżej niż przeciętna płaca. Dla mnie to też jest oczywiste, nie może tak być. Zobowiązuję się, że przyspieszymy prace nad projektem obywatelskim. Nie będzie już zwłoki. Będziemy negocjować pewne aspekty w tym projekcie – stwierdził premier Donald Tusk w trakcie zjazdu ZNP.
– Wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę. Wszyscy to wiemy. czujemy się, że zbliża się, ale zbliża się nieznane. Nikt z nas nie zna końca tego konfliktu, wiemy jednak, że nabiera on bardzo dramatycznych w tej chwili wymiarów. Wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu godzin pokazują, że to zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeżeli chodzi o konflikt globalny – stwierdził premier Donald Tusk w trakcie zjazdu ZNP.
– To tym bardziej podkreśla wagę ważnych działań, codziennych, bo nie ma drugiego takiego miejsca, jak szkoła, gdzie możemy przygotować młodych ludzi do odporności na takie zdarzenia historyczne i to w najróżniejszych wymiarach – mówił dalej.
– Być może zaskoczę państwa, ale muszę zacząć to nasze spotkanie od słowa „przepraszam”. Reprezentuję tutaj państwo polskie, które przez wiele ostatnich lat potraktowało was, nauczycielki i nauczycieli, ludzi jednego z najważniejszych zawodów w naszej ojczyźnie, w sposób niegodny. Pamiętam ten czas, kiedy do wszystkich zgryzot codziennego dnia i kłopotów, jakie towarzyszą wam w codziennej pracy, niskich zarobków, poddawanego w wątpliwość przez niektórych prestiżu waszego wspaniałego zawodu, dołączyło się też agresywne podejście władzy państwowej – stwierdził premier Donald Tusk w trakcie zjazdu ZNP.
– Dużo wysiłku włożyłem w to, żeby ta władza się zmieniła, ale reprezentuję państwo i to państwo polskie jest winne te słowa „przepraszamy”, za to czego doświadczyliście w czasie słynnego strajku. Te reakcje władzy na wasze postulaty, starania, jako nauczyciel z zawodu wiem, ile was kosztowało wówczas podjęcie decyzji o przerwaniu zajęć – mówił dalej szef rządu.
Jak powiedział Tusk: – To, co was wtedy spotkało, było niewybaczalnym błędem ze strony władzy. Przyjmijcie te przeprosiny z najlepszą wolą, one płyną z głębi serca.
– Ustalenia skłoniły komisję do skierowania do Prokuratora Generalnego zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw przez 10 funkcjonariuszy publicznych zajmujących kluczowe stanowiska w państwie, tj. pani marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, prezesa UODO Jana Nowaka, szefa KPRM Michała Dworczyka, urzędników MAP Artura Sobonia i Tomasza Szczegielniaka oraz posła Jarosława Kaczyńskiego – powiedziała Magdalena Filiks, przedstawiając w Sejmie sprawozdanie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych.