Live

„Nie można ponownie zatrzymać w oparciu o te same fakty i dowody”. Wiącek o sprawie Romanowskiego

Doszło do uchylenia przesłanki, która uniemożliwiała ściganie wedle orzeczeń sądów, które się wypowiadały na ten temat i w tej chwili może być kontynuowane ściganie, mogą być skutecznie postawione zarzuty, zgodnie z przepisami prawa – stwierdził Marcin Wiącek w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.

Rzeczywiście zgodnie z przepisem KPK [art. 248 § 3], który pan redaktor wskazał, nie można ponownie zatrzymać w oparciu o te same fakty i dowody, więc jeżeli będziemy mieli do czynienia z próbą zatrzymania w oparciu o te same fakty i dowody, rzeczywiście jest to wykluczone przez Kodeks Postępowania Karnego. Również, co do zarzutów, pamiętamy, że zarzuty były postawione w czasie, gdy zgodnie z orzeczeniami sądów obowiązywał immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W związku z czym zarzuty zostały postawione nieskutecznie, a więc w świetle przepisów postępowania karnego jest niemożliwość ponownego postawienia zarzutów, w sytuacji gdy doszło do uchylenia immunitetu – kontynuował.

Tomczyk: Obiecałem Tuskowi i Kosiniakowi-Kamyszowi, że rozliczę Macierewicza – i to zrobię

– Ten raport [dot. działalności podkomisji smoleńskiej] jest gotowy, zgodnie z tym, co powiedziałem, że będzie gotowy we wrześniu. Dzisiaj trwają tylko prace nad tym, żeby wyłonić z tego konkretne zawiadomienia do prokuratury. Czyli siedzą nad tym mecenasi karniści, którzy przygotowują zawiadomienia – powiedział Cezary Tomczyk w „Kropce nad i” TVN24.

Jak podkreślił: – Raport jest rzeczywiście porażający. Będzie przedstawiony opinii publicznej w ciągu pewnie najbliższych 2-3 tygodni. Będzie w całości jawny, poza takimi elementami, jak PESEL-e albo tego typu elementy. […] Uważam, że opinia publiczna po latach zmagania się z Macierewiczem musi mieć wszystko na stole i wszystko musi być jawne.

– Obiecałem premierowi Tuskowi i premierowi Kosiniakowi-Kamyszowi, że rozliczę Antoniego Macierewicza. I to zrobię – oświadczył wiceszef MON.

„Cel jest jeden – przygotować się do zimy”. Tomczyk o działaniach żołnierzy na terenach popowodziowych

– W tej chwili ciągle utrzymujemy stan około 25 tysięcy żołnierzy na terenie tych czterech województw, w których doszło do powodzi. Dzisiaj to są głównie prace już porządkowe, dla lokalnych samorządów. Właściwie w każdym samorządzie jest dzisiaj wojskowy, który jest łącznikiem – powiedział Cezary Tomczyk w „Kropce nad i” TVN24.

– Dzisiaj żołnierze są po to, żeby odbudować drogi, odbudować przeprawy, żeby jak najszybciej ludzie mogli wrócić do swoich domów. Bo cel jest jeden – żeby przygotować się do zimy. To jest dla nas taki wyznacznik. […] Ludzie przed zimą muszą mieć prąd, ciepło […] i muszą mieć zagwarantowane podstawowe usługi – podkreślił.

Tomczyk: Robimy wszystko, żeby nasi żołnierze w Libanie byli bezpieczni

– Robimy wszystko, żeby nasi żołnierze w Libanie byli bezpieczni. Oni są w innej części kraju, niż w tej części, w której dochodzi do nalotów i tej eskalacji. Inicjatywa jest dzisiaj po stronie Izraela i jest też przewaga technologiczna – powiedział Cezary Tomczyk w „Kropce nad i” TVN24.

– Ale musimy pamiętać, że my nie jesteśmy stroną tego konfliktu, to znaczy polscy żołnierze są tam w ramach misji stabilizacyjnej, która nie odnosi się do tego wszystkiego, co dzisiaj widzimy. […] Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie nie tylko z naszymi żołnierzami, ale też z dowódcami wszystkich innych kontyngentów, które są w Libanie – zapewnił.

Tomczyk: Nie wiem, czy zaraz Romanowski nie pojawi się u prezydenta, tak jak Wąsik, Kamiński i Barski

– Jeżeli chodzi o pana Barskiego – rozumiem, że on był u pana prezydenta ostatnio, prawda? Ja nie wiem, czy pan Romanowski się zaraz nie pojawi u pana prezydenta. Może też na jakiejś herbacie, ale to jest zły kierunek. Bo prezydent jednak powinien współdziałać z rządem, powinien przynajmniej próbować naprawiać bałagan, do którego doprowadził. A to, że pojawia się u niego Wąsik i Kamiński, później są aresztowani, pojawia się Barski… – powiedział Cezary Tomczyk w „Kropce nad i” TVN24.

Tomczyk: Romanowski zwiał ze Strasburga i polskiego Sejmu

– Rzeczywiście pana Romanowskiego nie było ani w Strasburgu, gdzie powinien być w związku z tym, że był członkiem delegacji, ani w polskim Sejmie, a wtedy trwało posiedzenie Sejmu. Więc po prostu zwiał – powiedział Cezary Tomczyk w „Kropce nad i” TVN24.

– Moim zdaniem zwiał na pewno z Rady Europy i na pewno z Sejmu, i na pewno nie wykonywał swoich obowiązków tak jak powinien – dodał.

Wiącek: Czuję się związany decyzją premiera o powołaniu pana Korneluka na Prokuratora Krajowego

Pamiętajmy, że ta uchwała Sądu Najwyższego wiąże tylko w konkretnej sprawie, w której została wydana, to sąd zgłosił pytanie prawne do Sądu Najwyższego, rozstrzygnięcie ma znaczenie dla tej konkretnej sprawy – powiedział Marcin Wiącek w Polsat News.

Zwróćmy uwagę, że uchwała, która zapadła już ona dot. nie tyle Prokuratora Krajowego pana Korneluka, natomiast ona dotyczy podstaw prawnych przywrócenia ze stanu spoczynku pana prokuratora Dariusza Barskiego – dodał.

Ja jako Rzecznik Praw Obywatelskich mam obowiązek utrzymywania kontaktów z Prokuratorem Krajowym i ja czuję się związany decyzją Prezesa Rady Ministrów o powołaniu pana Korneluka na Prokuratora Krajowego, nie mam jako RPO kompetencji do tego, żeby kwestionować istnienie w obrocie prawnym tej decyzji – podkreślił.

„Żaden złodziej nie ukryje się za immunitetem”. Tomczyk o Romanowskim

– Wniosek z tego płynie bardzo prosty – żaden złodziej nie ukryje się za immunitetem, obojętnie, czy to jest immunitet europejski czy polski. Jeżeli będą twarde, jasne dowody – w tym przypadku [Marcina Romanowskiego] chyba o takiej sytuacji mówimy – to żaden immunitet tutaj nie pomoże – powiedział Cezary Tomczyk w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

„Wszystko będzie zależało od uzgodnień koalicyjnych”. Wieczorek o tym, czy Lewica wystawi kandydata na prezydenta

– Wszystko będzie zależało od uzgodnień koalicyjnych i od tego, jaki będzie nastrój w koalicji. Jeżeli każda partia będzie chciała wystawiać kandydata [na prezydenta], to Lewica też wystawi kandydata. Jeżeli się liderzy dogadają i powiedzą: ma być jeden kandydat zjednoczonej koalicji, to wtedy wiadomo, że nie będziemy wystawiali – powiedział Dariusz Wieczorek w TVN24.

– Dzisiaj się przygotowujemy się do wariantu takiego, że jest I tura i wszystkie partie wystawiają kandydata czy kandydatkę w wyborach. 5 [października] jeszcze nie będzie w tej sprawie decyzji, natomiast pewnie będziemy wymieniali uwagi, jaka jest koncepcja polityczna w tej sprawie – kontynuował.

Korneluk: Barski to były Prokurator Krajowy

Pyta mnie w gruncie rzeczy pani o to, czy czuje się lepiej umocowany jako Prokurator Krajowy od prokuratora Barskiego, byłego Prokuratora Krajowego. Tak, zdecydowanie lepiej się czuję od strony prawnej, jak i od strony takiego wymiaru społecznego – stwierdził Dariusz Korneluk w TVP Info.

„To decyzja prokuratorów z zespołu śledczego”. Korneluk o wniosku ws. Romanowskiego


Decyzja należy do prokuratorów z zespołu śledczego, którzy podejmą decyzję, zaplanują czynności, a także uwzględnią wszystkie okoliczności, które zaistniały w ostatnim czasie i będą podejmowali decyzje. Nie będę podejmował w tym względzie decyzji, to decyzja prokuratorów z zespołu śledczego – stwierdził Dariusz Korneluk w TVP Info.

Wieczorek: Chciałbym, żeby minister mógł zamykać uczelnię w przypadku dowodów, że nie uczy ona studentów, tylko zarabia na dyplomach

– Zagwarantujemy to w nowelizacji ustawy – powiedział Dariusz Wieczorek w TVN24, pytany o to, czy jest w stanie zagwarantować, że na polskich uczelniach nie będzie się handlowało dyplomami.

– Ja bym chciał, żeby była możliwość taka, żeby minister mógł, mówiąc krótko, zamykać taką uczelnię czy wdrażać proces likwidacji takiej uczelni, gdzie ewidentnie są dowody, że uczelnia właśnie taką działalność prowadzi, czyli nie uczy studentów, a tylko zarabia na wydawaniu dyplomów – kontynuował.