Live

Specustawa powodziowa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. W głosowaniu nad całością rządowego projektu wzięło udział 413 posłów. 393 było za, 1 osoba głosowała przeciw, a 19 posłów wstrzymało się od głosu.

„Dostałam jeden z najpiękniejszych prezentów”. Nieudana próba odwołania Matysiak z komisji

Opozycji udało się zerwać kworum przy głosowaniu nad zmianami w składach osobowych komisji sejmowych – w tym przede wszystkim za odwołaniem Pauliny Matysiak z komisji infrastruktury. „Za” głosowało 221 posłów wobec 227 głosujących ogólem. Posłowie klubu PiS, a także części Konfederacji, wyjęli bowiem karty do głosowania, zrywając wspomniane kworum.

Jutro moje urodziny i muszę powiedzieć, że dostałam jeden z najpiękniejszych prezentów. Nie udała się próba usunięcia mnie z komisji infrastruktury z powodu chwilowego braku kworum. Dziękuję wszystkim, którzy na mnie nie głosowali 😉 – napisała posłanka w social media.

Przed głosowaniem posłanka Lewicy zasugerowała, że pomysł odwołania jej z komisji jest spowodowany tym, że rząd „boi się” jej „trudnych pytań w zakresie transportu”.

– Trudnych pytań na pewno się państwo w ten sposób nie pozbędziecie. […] Dalej będę pracować i kontrolować rząd z jeszcze większą determinacją, czyli będę pracować jak do tej pory – mówiła Matysiak w Sejmie.

„Mamy do czynienia z prawną uzurpacją”. Spór prawny wokół SN na linii rząd-prezydent zaostrza się

Z dnia na dzień, coraz bardziej jest widoczna farsa, proszę państwa, w jaką popada pan premier Donald Tusk i jego współpracownicy i ci wszyscy, którzy, co chwila twierdzą, że ktoś jest jakimś neo-sędzią, że jakaś izba jest neo-izbą i tak dalej. Bo część orzeczeń tej izby, wtedy, kiedy jest im wygodnie, uznają. Kiedy było im wygodnie uznawać, że wybory parlamentarne zostały przeprowadzone w Polsce i trzeba było stwierdzić legalność ich przeprowadzenia, ich wyniku, to wtedy w Sądzie Najwyższym, wszystko im dobrze pasowało i zgadzali się z tymi decyzjami, które były podejmowane, ale w innych sprawach się nie zgadzają i uważają, że Sąd Najwyższy nie ma prawa się wypowiedzieć – stwierdził Andrzej Duda na konferencji prasowej.

Mamy do czynienia z ewidentną prawną uzurpacją, czyli po prostu krótko mówiąc, z bezprawiem, które cały czas jest realizowane przez rząd – dodał.

„Ta sytuacja jest troszkę schizofreniczna”. Duda ocenia chaos prawny w państwie

Ta sprawa jest po prostu w tej chwili skierowana do Trybunału Konstytucyjnego, od samego początku, od kiedy zaistniała, czekam na orzeczenie TK w tej sprawie, ale jednocześnie powinniśmy mieć do czynienia ze wstrzymaniem jakichkolwiek działań rządu, jeżeli chodzi o powoływanie pana Korneluka. Oczywiście, nie wzięto tego pod uwagę, ponieważ pan premier Donald Tusk i pan minister Bodnar nie uznają również TK. Przyznam szczerze, że ta sytuacja jak państwo widzicie troszkę schizofreniczna – stwierdził prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

Duda ostro o nowym Prokuratorze Krajowym. „Jest całkowicie nielegalny, pseudoprokurator”

Tak, rzeczywiście dzisiaj rano, tutaj w Pałacu Prezydenckim odbyłem rozmowę z Prokuratorem Krajowym panem Dariuszem Barskim, podkreślam Prokuratorem Krajowym, ponieważ, jak państwo wiecie i pamiętacie zapewne, od samego początku moje stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne, że próba usunięcia pana Dariusza Barskiego ze stanowisko Prokuratora Krajowego była w istocie prawnie bezskuteczna, nie było ku temu żadnych podstaw, a także powoływanie później na tego pseudoprokuratora krajowego pana Dariusza Korneluka, odbyło się w sposób całkowicie niezgodny z prawem. W związku z powyższym śmiało można używać tutaj określenia pseudoprokurator Krajowy. Jako że jest całkowicie nielegalny – stwierdził prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

„Premier Tusk jest kolegą partyjnej większości KE”. Duda o „brutalnym łamaniu prawa” i zajmowaniu się praworządnością przez KE

W tej chwili, kiedy prawo jest w sposób ewidentnie, brutalnie łamane i kiedy miotane są oskarżenia pod adresem obecnej opozycji, ponieważ pan premier Donald Tusk jest kolegą partyjnej większości dzisiaj członków Komisji Europejskiej na czele z jej przewodniczącą Ursulą von der Leyen, więc mamy do czynienia z absolutną hipokryzją, co niestety w bardzo jednoznaczny sposób w istocie podważa legitymację KE, do tego, żeby się w ogóle zajmować, jakimkolwiek sprawami praworządności w krajach członkowskich i muszę państwu powiedzieć, że jestem tą sytuacją absolutnie zbulwersowany – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

„Alkohol w tubkach nie przejdzie”. Tusk zapowiada rozporządzenie i ustawę

– Alkohol w opakowaniach, które przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci – nie, ten numer u nas nie przejdzie. Dzisiaj postawiłem na baczność wszystkich urzędników, którzy mają za zadanie znaleźć absolutnie skuteczne metody przeciwdziałania temu procederowi – powiedział premier Donald Tusk w nagraniu opublikowanym w social media.

– Chodzi o wykorzystanie istniejących przepisów prawa – m.in. główny inspektor sanitarny już przeprowadza kontrole – o przygotowanie rozporządzenia, najlepiej dzisiaj do północy, takie zadanie dostał minister rolnictwa, bo to jego resort odpowiada za kontrolę w tej materii. Minister zdrowia przygotuje na przyszłość ustawę, która wyeliminuje systemowo tego typu zagrożenia – zapowiedział szef rządu.

Jak podkreślił Tusk: – Tutaj nie ma miejsca na żadne negocjacje. Tego typu zagrożenie musi zniknąć. A osoby, które do tego dopuściły, na pewno mogą spodziewać się konsekwencji.

„Popieramy, jednak chcemy, żeby nie stanowiła ona konkurencji dla NATO”. Duda o rozwoju europejskiej polityki obronnej

– Polska popiera rozwój europejskiej polityki obronnej. Chcemy jednak, aby była ona w pełni komplementarna względem i NATO i absolutnie nie stanowiła dla niego konkurencji o zasoby czy personel wojskowy – powiedział prezydent Andrzej Duda na WSF.

– Unia posiada istotne możliwości, których sojusz nie ma i w tych obszarach należy koncentrować działania. Sprawy dotyczące mobilności wojskowej w wymiarze prawnym oraz infrastrukturalnym to wciąż obszar wymagający dużego zaangażowania. Kolejny to finansowanie rozbudowy przemysłu obronnego w stopniu, który umożliwiłby zaspokojenie potrzeb naszych i Ukrainy – kontynuował.

– Należy wykorzystać potencjał unii w procesie odbudowy Ukrainy i stworzenia długoterminowych podstaw jej rozwoju gospodarczego i społecznego. W wymiarze politycznym kluczowe jest kontynuowanie polityki rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdawię, Gruzję i państwa Bałkanów Zachodnich, ale także o naszych sojuszników militarnych: Turcję, Czarnogórę, Macedonię Północną i Albanię. To ważne i ambitne zadania, które, mam nadzieję, będą również zrealizowane przez nową Komisję Europejską – mówił dalej.

„Ponawiam mój apel do państw NATO”. Duda o wydatkach na obronność

– 2% PKB przeznaczane na obronność było dobrym celem w czasie pokoju, ale jest absolutnie niewystarczające w dobie realnego zagrożenia wojennego i wynikającej z niego potrzeby przebudowy a w wielu przypadkach odbudowy potencjału sił zbrojnych. Tym bardziej że jednocześnie musimy wspierać ukraiński wysiłek wojenny, dostarczając Ukrainie amunicję i uzbrojenie – powiedział prezydent Andrzej Duda na WSF.

– W związku z tym ponawiam mój apel do państw NATO o przeznaczanie co najmniej 3% PKB na obronność. Tego wymaga od nas sytuacja – kontynuował.

– Polska ma świadomość zagrożenia czyhającego dziś u jej granic, dlatego przeznaczamy w tym roku ponad 4% PKB na naszą obronność, a w przyszłym zaplanowaliśmy 4,7%. Nie wydajemy tych pieniędzy lekką ręką i nie są to wcale proste decyzje. Podejmujemy je jednak w pełnej, ponadpartyjnej zgodzie najważniejszych stronnictw politycznych, gdyż my, Polacy wiemy dobrze, jaka jest cena militarnej porażki – mówił dalej.

Duda: Koszty wspierania Ukrainy nie mają jeszcze dla nas wymiaru ludzkiego. Podkreślam słowo „jeszcze”

– Na tegorocznym forum powinniśmy skupić się na dwóch zagadnieniach. Po pierwsze na tym, jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę, a po drugie, jak wzmocnić nasze własne zdolności, aby móc zapewnić naszym państwom bezpieczeństwo i stabilny rozwój – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Warsaw Security Forum.

– Pamiętajmy, że koszty wspierania Ukrainy nie mają jeszcze dla nas wymiaru ludzkiego, to tylko koszty materialne. Podkreślam słowo „jeszcze”, gdyż ambicje putinowskiej Rosji wykraczają daleko poza samą Ukrainę i w przypadku jej podbicia zagrożone stałyby się wszystkie państwa wschodniej flanki NATO, a tym samym, nie mam wątpliwości, stabilność bezpieczeństwa całej Europy – kontynuował.

– Tak ważne jest […] aby nasze społeczeństwa rozumiały, że dzisiejsze koszty wspierania Ukrainy są niczym w porównaniu do tego, co przyszłoby nam zapłacić, jeżeli pozwolilibyśmy Ukrainie upaść – mówił dalej.

„Zablokować proceder związany z alkoholowymi saszetkami”. Tusk zapowiada „skuteczną metodę”

Skupimy się na tym, aby znaleźć skuteczną metodę, aby zablokować ten proceder związany z alkoholowymi saszetkami. Dzisiaj będziemy mieli pewność, jakie konsekwencje personalne będą wobec osób, które nie wykazały się odpowiednią czujnością w ostatnich dniach. Ta sprawa może dotyczyć bezpieczeństwa, zdrowia naszych dzieci – powiedział premier Donald Tusk.

Duda po spotkaniu z Barskim: Rozważamy, jakie działania możemy podjąć, by przywrócić praworządność

Prezydent Andrzej Duda spotkał się dziś w Pałacu Prezydenckim z Dariuszem Barskim. Zdaniem głowy państwa funkcję prokuratora krajowego pełni właśnie Barski, a nie Dariusz Korneluk.

Po spotkaniu prezydent udzielił wypowiedzi dla Polsat News.

„To zagraża stabilności systemu sprawiedliwości”

– To jest dzisiaj największy kłopot dla premiera Donalda Tuska i ministra sprawiedliwości. Tak naprawdę niestety to jest największy problem dla społeczeństwa, ponieważ to zagraża m.in. wszystkim postępowaniom, które były prowadzone z udziałem prokuratorów i przede wszystkim stabilności systemu sprawiedliwości – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Pytanie, co będzie z tymi wszystkimi, zwłaszcza groźnymi przestępcami, wobec których prowadzone są postępowania i którzy są skazani często za ohydne zbrodnie. To jest tak naprawdę ogromny problem społeczny i państwowy – stwierdził.

„Pytanie, co zrobić, żeby naprawdę przywrócić praworządność. Nie jakąś demokrację z przymiotnikiem, jak zadeklarował premier”

– Pytanie, co zrobić, żeby naprawdę przywrócić praworządność. Nie jakąś demokrację z przymiotnikiem, tak jak kiedyś była demokracja ludowa, socjalistyczna, to teraz jest walcząca, bo tak premier zadeklarował, tylko żebyśmy mieli normalną, prawdziwą, uczciwą demokrację. A w tej demokracji pan Dariusz Barski zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi wówczas przepisami i konstytucją został powołany na prokuratora krajowego i nadal nim jest – podkreślił.

„Rozważamy, jakie działania możemy podjąć, by przywrócić praworządność”

– Wiemy doskonale o tym, że nie wpuszczono pana Dariusza Barskiego do Prokuratury Krajowej, do budynku. Rozważamy w tej chwili, jakie możemy podjąć działania, aby praworządność przywrócić. Między innymi tego dotyczyła nasza dzisiejsza rozmowa – wskazał PAD.

Jak dodał: – Będziemy zastanawiali się nad tym, jak to zrobić, w sposób taki, żeby w jak największym stopniu pomóc obywatelom.