Live

Kaczyński: Z prezydentem nie rozmawiałem już 4,5 roku

Z panem prezydentem nie rozmawiałem już 4,5 roku albo nawet więcej. W tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało na raz. W tym wypadku dwóch. Nie będę się już w to dawał – stwierdził Jarosław Kaczyński w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„Zmodyfikowanie budżetu pod kątem sytuacji powodziowej”. Grabiec o sobotnim posiedzeniu rządu

Przede wszystkim uchwalenie budżetu, przyjęcie ponowne budżetu na przyszły rok przez rząd. Budżetu zmodyfikowanego pod kątem oczywiście sytuacji powodziowej i tego całego programu odbudowy+, który ma dotyczyć terenów popowodziowych, wtedy błyskawicznie ten budżet trafia do Sejmu i rozpoczną się pracę w parlamencie – stwierdził Jan Grabiec w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

„To decyzja polityczna koalicji”. Grabiec o przesunięciu środków z kredytu 0% na pomoc powodzianom w przyszłorocznym budżecie

Jeśli rząd uchwali ustawę w tej sprawie, jeśli przyjmie ją Sejm, to oczywiście środki się znajdą [na pomoc dla powodzian, przekierowane z kredytu 0%], ale to jak mówiliśmy wcześniej, jest przedmiotem rozmów koalicyjnych, więc to nie jest kwestia zapisów budżetu, tylko to jest kwestia decyzji politycznej całej koalicji – dodał.

Siemoniak: Od 2022 r., mimo zapowiedzi, nie uchwalono prawa dot. ochrony ludności i obrony cywilnej

– Ta ustawa ma za sobą brak jednego aktu prawnego, regulującego kwestię obrony cywilnej. […] Ustawa o obronie ojczyzny z 2022 roku uchyliła wiele regulacji dotyczących ochrony ludności i obrony cywilnej i od 2022 roku, mimo zapowiedzi, nie przedstawiono wtedy wysokiej izbie, ani nie zostało uchwalone prawo dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej – powiedział Tomasz Siemoniak w Sejmie.

– To podwyższa poprzeczkę pracy nad tym projektem, który Rada Ministrów przedkłada, bo musimy do ustawy o obronie ojczyzny dodać drugi, równorzędny, bardzo szeroki akt – dodał.

Ustawa o ochronie ludności w Sejmie. Siemoniak: Projekt mierzy się z zaniechaniami ostatnich dziesięcioleci

– Mam zaszczyt w imieniu Rady Ministrów przedstawić jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych w tej kadencji, a być może też wykraczających poza kadencję. Ten projekt dotyczy kompleksowego uregulowania ochrony ludności i obrony cywilnej – powiedział Tomasz Siemoniak w Sejmie.

– Projekt […] mierzy się z zaniechaniami ostatnich dziesięcioleci, w jakimś sensie zrozumiałymi. Poczucie po 1990 roku, że pokój jest kategorią na długie dziesieciolecia, wejście do NATO i UE, jako pakty bardzo wzmacniające bezpieczeństwo Polski, nie tworzyły kontekstu priorytetu dla spraw ochrony ludności i obrony cywilnej – stwierdził.

Jak zaznaczył: – Dziś potrzeba bardzo zdecydowanej, stanowczej legislacji, która na długie lata i dziesięciolecia zacznie wzmacniać bezpieczeństwo i ochronę ludności, uzupełniając te filary bezpieczeństwa Polski, którymi są siły zbrojne, czyli cały komponent militarny i komponent sojuszniczy.

Tusk: Rechot PiS po słowach Hartwich mówi o tej partii więcej, niż ich wszystkie wystąpienia razem wzięte

Rechot PiS po słowach posłanki Hartwich o rencie socjalnej dla ludzi całkowicie niezdolnych do pracy mówi o tej partii więcej, niż ich wszystkie wystąpienia razem wzięte. Mówi wszystko – napisał premier Donald Tusk.

Pomaska do PiS: Za waszych czasów pieniądze z KPO były na billboardach, a nie w Polsce

Prawda jest taka, że za waszych czasów pieniądze z KPO były na billboardach, a nie w Polsce. A za naszych czasów pieniędzy z KPO co prawda nie ma na billboardach, ale są w Polsce, u polskich przedsiębiorców i o polskich samorządowców – stwierdziła Agnieszka Pomaska w Sejmie.

„Jestem przekonany na 99,8%, że wystartuje”. Petru o kandydacie TD na prezydenta

Formalnie [Szymon Hołownia] nie ogłosił startu i w związku z tym w tym sensie nie mogę dać 100%. Jestem przekonany w 99,8%, że wystartuje, natomiast dopóki nie będzie ogłoszenia, zawsze istnieje ryzyko, niepewność, że można się nie stać [kandydatem]. Uważam, że ma duże szanse ze względu na to, że jednak jest inny od kandydatów KO, łączy tę Polskę mniejszych miast, wsi, z tymi dużymi miastami i jest na ich tle, mogę powiedzieć lekko konserwatywny, bardziej być może akceptowalny przez część elektoratu, który głosuje na PiS i Konfederację – stwierdził Ryszard Petru w RMF FM.

Petru z apelem do Lewicy. „Trzeba zapomnieć o ideologii i być trochę bardziej pragmatycznym”

W tym tygodniu miałem spotkanie w Łodzi z przedsiębiorcami i cokolwiek, gdziekolwiek się spotykam, były olbrzymie nadzieję i Polacy mieli taką niecierpliwość, że zmiana PiS-u będzie oznaczała zmianę bardzo wielu złych reguł gry i w gospodarce uważam, że niestety sprzeciw Lewicy nie pomaga nam wygrywać kolejnych wyborów. Stąd też apeluję do pani Żukowskiej i pozostałych o to, aby zapomnieć o ideologii i być trochę bardziej pragmatycznym i zrozumieć, że każdy z nas dodaje do wyniku – powiedział Ryszard Petru w RMF FM.

Petru proponuje poprawkę do specustawy powodziowej – możliwość handlu w niedziele

Uważam, że potrzeby są inne, mianowicie chociażby możliwość zakupu sprzętu AGD czy możliwość zrobienia zakupów w sklepie budowlano-montażowym. Byłbym skłonny składać taką poprawkę, żeby po prostu normalnie można było handlować w niedzielę, bo ci mieszkańcy chcą w najbliższych tygodniach, przed zimą, móc wyremontować, jeżeli będą w stanie oczywiście finansowo swoje mieszkania. W związku, z czym nie widzę powodu, żebyśmy przykładali tutaj jakąkolwiek ideologię. Odłóżmy kwestię handlu w niedzielę obok, a tutaj dajmy ludziom możliwość po prostu przez 7 dni w tygodniu, realizację działań, które są nam niezbędne – stwierdził Ryszard Petru w RMF FM.

„Doszło do złamania prawa”. PiS zapowiada zawiadomienie prokuratury o zdarzeniach na komisji spraw zagranicznych

– Doszło do sytuacji skandalicznej, doszło do sytuacji złamania prawa w ramach postępowania przed komisją spraw zagranicznych. Każdy z kandydatów na kierownika placówki czy na ambasadora musi otrzymać opinię komisji spraw zagranicznych, taka opinia finalnie po prezentacji jest głosowana, na wniosek przewodniczącego głosuje się pozytywną opinię – powiedział Marcin Przydacz na konferencji prasowej.

– W sytuacji pana ambasadora Nowakowskiego, który wybiera się do Erywania, taki wniosek został poddany pod głosowanie przez przewodniczącego Kowala i, uwaga, z uwagi na głosy nie tylko posłów Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji, ale także i PSL-u taki wniosek nie uzyskał większości. Niestety wbrew regulaminowi przewodniczący […] nie zamknął całej procedury głosowania, zarządził przerwę – kontynuował.

„Głosowano do skutku”

– Przerwa była, jak się okazało po to, aby zmienić skład komisji spraw zagranicznych. Został rozszerzony skład […] o kolejnego posła Platformy Obywatelskiej […]. Dodatkowo została przedstawiona opinia jednego z pracowników […] Kancelarii Sejmu twierdząca, że rzekomo nie ma potrzeby tutaj głosowania w takiej formie uchwały, istnieje natomiast konieczność powtórzenia tego głosowania – mówił dalej.

– Głosowano do skutku poprzez po pierwsze złamanie regulaminu, po drugie rozszerzenie składu komisji […], a po trzecie poprzez, mówiąc kolokwialnie, spionizowanie posłów PSL-u, bowiem w drugim głosowaniu […] panowie z PSL-u już głosowali zgodnie z oczekiwaniem koalicji rządzącej. W naszej opinii doszło do rażącego złamania prawa […] będziemy w tej sprawie informować prokuraturę, złożymy zawiadomienie do prokuratury – dodał.

Były szef ABW ponownie nie stawił się przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Sroka zapowiada dalsze kroki

– Właśnie zakończyło się posiedzenie komisji, na które nie stawił się pan Piotr Pogonowski, były szef ABW. Jest to jego kolejne niestawiennictwo, w związku z powyższym złożyliśmy wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie świadka za to, że kolejny raz zlekceważył komisję – powiedziała Magdalena Sroka na briefingu prasowym.

– Nie ma takiej możliwości, żeby świadkowie nie stawiali się przed komisją. Ostatni termin wyznaczony na 11 października, a następnie wniosek o doprowadzenie. Apeluję, żeby wywiązywać się ze swoich obowiązków nałożonych prawem – podkreśliła szefowa komisji śledczej ds. Pegasusa.

Pogonowski w korespondencji poinformował, że nie stawi się na posiedzeniu komisji, ponownie powołując się na orzeczenie TK o jej niekonstytucyjności.

„To fatalna sytuacja”. Duda o decyzji PKW

Uważam, że nie stało się dobrze, że taka decyzja PKW zapadła. Uważam, że jest to decyzja bardzo precedensowa, która w istocie stanowi dla polskiej demokracji niebezpieczny precedens i próby pokazywania i na siłę naciągania, które działania rządu tak naprawdę były niby jakimiś działaniami kampanijnymi, są absolutnym szaleństwem, dlatego że nie będziemy mieli końca tego typu sugestii, rozliczeń i w zależności od tego, kto jaka będzie miał siłę nacisku na PKW, na różne sposoby, taką będziemy mieli w danym momencie patologię. Uważam, że jest to fatalna sytuacja, taka jest moja osobista ocena – stwierdził prezydent Andrzej Duda w „Graffiti” Polsat News.