Live

„Chcemy przekierować kilkanaście miliardów euro”. Pełczyńska-Nałęcz o pomocy dla powodzian

Bardzo dużą część środków europejskich chcemy przekierować na pomoc dla powodzian, to jest kilkanaście miliardów złotych, więc to są naprawdę bardzo duże środki i teraz to przekierowanie jest związane bardzo określonymi procedurami, które są określone przez współpracę Polsko z Komisją Europejską i intencją naszą w tej właśnie spec-ustawie jest wprowadzenie takich rozwiązań, które skrócą ten proces – stwierdziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w programie „Graffiti” w Polsat News.

Co trzeba zrobić? Trzeba skrócić przede wszystkim proces przechodzenia przez wszystkie konsultacje przez ścieżkę w Radzie Ministrów i spowodować, żeby decyzje oczywiście podejmowała Rada Ministrów, ale bez takiej długo ciągnącej się ścieżki decyzyjnej i oczywiście muszą też być konsultacje, to jest ważne, w przestrzeni publicznej – dodała.

„Propozycja na stole”. Myrcha o publicznym rejestrze osób z zakazem prowadzenia pojazdów

– To jest na pewno propozycja, która jest na stole [ogólnopolski, publiczny rejestr osób z zakazem prowadzenia pojazdów], bo ona jest podnoszona publicznie – powiedział Arkadiusz Myrcha w „Bez uników” PR3.

– Wiemy, że w Polsce już funkcjonują rejestry ogólnie dostępne, w których można sprawdzić różne osoby. To są zarówno te karane, czyli mówimy o sprawcach przestępstw seksualnych, jak i np. osoby zadłużone […]. Na pewno nie byłoby to czymś nowym w Polsce. Na pewno pojawi się dyskusja: „a skoro robimy dla tej grupy sprawców, to może jeszcze dla tych. Dlaczego mielibyśmy nie wiedzieć, że sąsiad zza płotu był skazany np. za rozbój?” – mówił dalej.

– Musimy tę dyskusję sobie oczywiście rozważyć. Ale nie ukrywam, ten postulat też powinien być bardzo poważnie brany pod uwagę – dodał.

„Atmosfera w Polsce dojrzała do tego, by spróbować zmieniać przepisy pod tym kątem”. Myrcha o zabójstwie drogowym

– Można się tego spodziewać [zaostrzenia kar dla piratów drogowych]. Rozpoczynamy dyskusję już w wymiarze międzyresortowym na temat w ogóle zmian w przepisach ruchu drogowego i jak skuteczniej walczyć z tymi, co łamią przepisy i z tymi, którzy już złamali, zostali osądzeni, pozbawieni uprawnień do prowadzenia pojazdów – powiedział Arkadiusz Myrcha w „Bez uników” PR3.

– Ten postulat też nie pojawia się po raz pierwszy [wprowadzenie kategorii zabójstwa drogowego]. Uważamy, że powinien być bardzo poważnie przedyskutowany. My ze swojej strony już dotychczas czyniliśmy takie analizy wewnątrzresortowe, właśnie pod kątem tego typu czynu, żeby spróbować go jakoś skategoryzować z kodeksie karnym. Przeanalizowaliśmy sobie, jak wygląda ta sytuacja w innych państwach, jak się kształtuje orzecznictwo – mówił dalej.

– Osobiście – tu może powiem bardziej jako obywatel i ojciec małych dzieci – uważam, że powinniśmy naprawdę bardzo solidnie w tym momencie to przedyskutować. Atmosfera w Polsce też dojrzała do tego, żebyśmy pod tym kątem spróbowali te przepisy zmieniać. Natomiast finalnie tu musi zadecydować grono ekspertów, prawników, sędziów, prokuratorów – kontynuował.

Grabiec: Zatrzymano przebudowę wałów, budowę nowych zbiorników

Niestety w ostatnich latach to tempo finansowania infrastruktury przeciwpowodziowej było bardzo niskie. Zatrzymano przebudowę wałów, zatrzymano budowę nowych zbiorników. Z całą pewnością rząd będzie podejmował w tej sprawie decyzje. Nie chcę przesądzać, gdzie który zbiornik powstanie – stwierdził Jan Grabiec w TVP Info.

„Mogę tylko prosić Ministerstwo Klimatu o refleksję”. Kołodziejczak o ASF i nadmiernej populacji dzików

– Ja byłem ostatnio chociażby na takiej misji gospodarczej w Filipinach, w Malezji, wcześniej w Korei i mam duży niesmak, kiedy muszę się tłumaczyć gdzieś w dalekiej Azji ludziom, dlaczego prosimy o regionalizację, jeżeli chodzi o ASF, regionalizacja, czyli kupujcie od nas tylko z wybranych terenów, bo nie potrafimy sobie poradzić, chociażby w krótkim okresie z nadmierną populacją dzików, która choruje i która choruje na ASF i która ten ASF przenosi – powiedział Michał Kołodziejczak w Radiu ZET.

– Zastanawiam się, czy ludzie, którzy wstrzymują te działania, nie pozamieniali się z kimś albo z czymś na głowy i ja tutaj nie wymieniam nikogo z imienia i nazwiska, tylko zajmijmy się poważnym patrzeniem na gospodarkę, na biznes – kontynuował.

– Ja mogę tylko prosić Ministerstwo Klimatu o zreflektowanie się, o zważenie zysków i strat, jeżeli nawet ktoś jest miłośnikiem dzikiej przyrody i bujnej natury, to niech nie kosi on trawnika u siebie, niech on drzew nie obcina […] niech się wyprowadzi, niech mieszka w puszczy, w lesie, jak pierwotni – mówił dalej.

„Dużo osób patrzy na niego z podziwem, m.in. ja, za to, jak zarządza tym wszystkim”. Kołodziejczak o Tusku i powodzi

– Premier w tym temacie nie popełnił błędów i chyba jest człowiekiem, nie chyba, tylko na pewno jest człowiekiem, na którego dużo osób patrzy z podziwem, m.in. ja, za to, w jaki sposób też zarządza tym wszystkim, będąc na miejscu – powiedział Michał Kołodziejczak w Radiu ZET, pytany o słowa premiera Donalda Tuska o tym, że „prognozy nie są przesadnie alarmujące”.

„Ustalamy zmiany ustawowe”. Kołodziejczak o KRUS-ie i składkach rolników

– Dzisiaj KRUS pisze zmiany do ustawy, bo żeby było jasne, KRUS może umorzyć dzisiaj składki rolnikom np. na rok, ale ten okres umorzenia składki nie wchodzi później w okres składkowy do wypłacania emerytur i musimy podjąć zmiany ustawowe – powiedział Michał Kołodziejczak w Radiu ZET.

– Wczoraj rozmawiałem z prezesem KRUS-u, z ludźmi, którzy nadzorują KRUS z Ministerstwa Rolnictwa i ustalamy zmiany ustawowe tak, żeby okres umorzenia wchodził też w okres składkowy, żeby później ludzie dostawali pełne emerytury – kontynuował.

Darmowe paliwo od Orlenu dla rolników pomagających przy powodzi? Kołodziejczak: Jesteśmy na ostatniej prostej

– Jesteśmy na ostatniej prostej z Orlenem na ustaleniu tego, żeby rolnicy, którzy przywożą pomoc do rolników na tereny, które są objęte tym dużym problemem [powodzią], którzy przywożą słomę, siano, sianokiszonkę czy paszę bądź materiał siewny, mieli darmowe paliwo od Orlenu – powiedział Michał Kołodziejczak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Radia ZET”.

– W sobotę rozmawiałem z prezesem Fąfarą, ustalaliśmy to też wczoraj z osobami, które zostały oddelegowane z Orlenu do tego działania […] paliwo, które będzie przeznaczone na przywóz tych produktów, które są wiezione do rolników, będzie rolnikom zwrócone [koszty] […] Orlen ustala dokładny schemat działania – kontynuował.

– Mam nadzieję, że dzisiaj będzie dokładna decyzja, w jaki sposób to paliwo będzie przekazywane – dodał.

„Obszerny materiał”. Grabiec o specustawie

Pracujemy nad jednym dokumentem, jednym projektem, który będzie dotyczył bardzo wielu dziedzin. Tam jest kilkadziesiąt przepisów zmienianych, łącznie z uzasadnieniem ustawa ma prawie 200 stron, więc to obszerny materiał – stwierdził Jan Grabiec w TVP Info.

Tam przede wszystkim mamy do czynienia z rozszerzeniem pomocy i nowymi formami pomocy. Chociażby to, o czym mówił już premier, czyli kwestia tego, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie płacił za powodzian raty kredytów mieszkaniowych wtedy, kiedy zniszczone zostało mieszkanie, te rozwiązania wymagają zmiany ustawowej, ale również uproszczenie pomocy dot. remontów, odbudowy mieszkań – mówił dalej.

„To świetne rozwiązanie”. Pełczyńska-Nałęcz o przekierowaniu środków z kredytu 0% na pomoc powodzianom

Mój pogląd w sprawie kredytu 0% jest już powszechnie znany, ja uważam, że w ogóle no nie ma potrzeby takiej polityki mieszkaniowej, bo ona jest antymieszkaniowa, w sensie dostępności mieszkań i oczywiście te środki jak najbardziej to było świetne rozwiązanie, żeby przekierować na odbudowę i odporność po powodzi. Słyszę, bardzo popieram tę decyzję ministra Domańskiego, że już środki, które okazuje się, były przeznaczone w bieżącym budżecie 2024 roku, ewentualnie na kredyt 0%, gdyby ta ustawa weszła, ale ona nie weszła, minister Domański planuje, żeby przekazać na odbudowę, myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w Polsat News.

– Tak [będę przekonywała ministra Domańskiego], jak najbardziej, w tej sytuacji popowodziowej [przekierowanie środków z przyszłorocznego budżetu z kredyt 0% na pomoc powodzianom], jeszcze bardziej tego typu polityka naprawdę nie ma sensu – podkreśliła

Polityczny plan wtorku: rząd o sytuacji powodziowej i specustawie, wystąpienie Dudy podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Rząd zbierze się na posiedzeniu o 12:00. W porządku obrad przede wszystkim raport o sytuacji powodziowej oraz projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy.

Następnie premier Donald Tusk ma udać się do Wrocławia, by przedstawić zmiany. – Właśnie w tej chwili trwają prace z udziałem odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi, które ułatwią nam proces odbudowy i postaramy się jutro [we wtorek] wieczorem we Wrocławiu zaprezentować to, do czego przekonaliśmy różnych partnerów. W środę rano też mielibyśmy możliwość spotkania się tam, na miejscu zanim będziemy wygłaszali informację późnym popołudniem w Sejmie na temat sytuacji powodziowej – stwierdził szef rządu.

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w USA, gdzie o 14:00 czasu polskiego weźmie udział w ceremonii powitania głów państw i szefów rządów przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, a o 15:00 – w rozpoczęciu debaty generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

O 15:30 spotka się z następcą tronu państwa Kuwejt Księciem Sabahem Khaledem Al–Hamadem, o 16:30 – z sekretarzem generalnym Rady Europy Alainem Bersetem, a o 17:30 – z premierem Armenii Nikolem Paszynianem. O 18:30 weźmie udział w śniadaniu roboczym z członkami Business Council for International Understanding.

O 22:00 prezydent spotka się ze środowiskami żydowskimi, a o 23:00 – weźmie udział w konferencji „The Wall Street Journal’s CEO Council Program”. W nocy prezydent zbierze głos podczas debaty generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.