Live

Pełczyńska-Nałęcz zapowiada wsparcie w walce z powodzią w wysokości 1,5 miliarda euro

Jesteśmy w stanie przekierować 1,5 miliarda złotych z funduszy strukturalnych. To nie jest KPO, akurat z KPO nie ma takiej formalnej możliwości, natomiast tutaj jest. Przekierować z innych miejsc właśnie na wsparcie, na odbudowę, w trzech obszarach i to jest przede wszystkim infrastruktura. Wiemy, że bardzo ważna jest infrastruktura energetyczna, odbudowa tej infrastruktury. Druga cała infrastruktura wodna, wodno-kanalizacyjna, ściekowa, odbudowa tej infrastruktury, wreszcie odbudowa, remont domów jednorodzinnych. To są te trzy obszary, których w Funduszach Europejskich 1,5 miliarda będziemy mogli przekierować na obszary, które no niestety zostały zniszczone i są niszczone przez powódź – stwierdziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w programie ,,Gość Wydarzeń” w Polsat News.

,,Pieniądze trafią do różnych podmiotów w tym do ludzi”. Pełczyńska-Nałęcz o pomocy dla powodzian

Te pieniądze trafią do różnych inwestorów. Kto inny odbudowuje sieci energetyczne, wiadomo, że to są spółki skarbu państwa, które to robią, samorządy oczywiście odbudowują infrastrukturę kanalizacyjno-ściekową, wodną, deszczową, natomiast tak także będą środki na odbudowę domów jednorodzinnych i to już trafi do indywidualnych ludzi – kontynuowała.

„Na osobiste zaproszenie Tuska”. Jest data wizyty szefowej KE w Polsce

– Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na osobiste zaproszenie Donalda Tuska przyjeżdża za 2 dni do Polski, żeby pomoc ofiarom powodzi była efektywna i jak najbardziej sprawna – zapowiedział Krzysztof Brejza w mediach społecznościowych.

– Unia Europejska to Wspólnota, nie wyimaginowana, tylko jak najbardziej realna – dodał europoseł KO.

Pełczyńska-Nałęcz: Skupmy się na odbudowie, nie na poszukiwaniu winnych

Skupmy się na odbudowie, na pomocy, a nie poszukiwaniu wzajemnie winnych. Natomiast tak jest taka lekcja i to jest oczywiste, duża infrastruktura niestety często wiąże się z kosztem społeczności lokalnej i trzeba mieć takie mechanizmy, żeby tę społeczność lokalną uszanować, przekonać i no nawet w takim wymiarze materialnym zadośćuczynić, zadośćuczynić godnie – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w Polsat News.

Tusk: Nie ufajcie dobrym komunikatom. Ludzie na dole nie mają poczucia, że wszystko gra

Bardzo was proszę, żeby nie brać za dobrą monetę komunikatów, które mają nas uspokoić. Mamy być cały czas w największym napięciu i zdenerwowani, w tym sensie nie mówię o panice, tylko nie ufajcie dobrym komunikatom. Ludzie tam na dole nie mają poczucia, że wszystko gra, wręcz przeciwnie – stwierdził premier Donald Tusk we Wrocławiu.

Tusk: Ludzie mówią, że nie mają poczucia obecności np. policji

W samym Kłodzku, muszę powiedzieć, że ludzie mają poczucie, że są też osamotnieni. To nie jest tylko problem, że znaleźli się w dramatycznej sytuacji, nie mają mieszkania, trochę pochodziłem po ich mieszkaniach, tam są niektóre zalane do drugiego piętra, są de facto zniszczone, nie ma mowy, żeby tam mieszkać. Nie dostali informacji, ani o możliwych lokalach zastępczych – stwierdził premier Donald Tusk we Wrocławiu.

Np. w tych miejscach najbardziej dotkniętych, zalanych ludzie mówią, że nie mają poczucia obecności np. policji. Pytali tez o obecność żołnierzy – mówił dalej.

„Ona będzie pomocna dla nas i to w szybkiej perspektywie”. Zdrojewski o zawartości unijnej rezolucji dot. powodzi

– Jutro rozpoczynamy debatę w Parlamencie Europejskim, ale to jest świetny moment, aby powiedzieć, krótko mówiąc, jakie są potrzeby na jutro, pojutrze. Pracowałem nad tą rezolucją, znam jej już treść i uważam, że ona będzie pomocna dla nas i to w szybkiej perspektywie – powiedział Bogdan Zdrojewski w RMF FM.

– Będzie taka delikatna krytyka Funduszu Solidarności, bo on został na pewnym etapie okrojony, jest niefunkcjonalny. Trzeba uzupełnić te środki finansowe, jak i również zapewnić większą płynność, jeżeli chodzi o jego wykorzystanie. Trzeba zbudować na nowo pewne linie finansowania w tym programie obrony cywilnej. Muszą być lepiej i sprawniej funkcjonujące kanały wykorzystania centrum zarządzania, które posiłkuje się systemem satelitarnym Copernicus – kontynuował.

– Do tego dochodzą także pozytywne uwagi wobec służb mundurowych, które ciężko pracują, wymagają pewnego wspomagania. Poprawy wymaga także system wewnętrznej komunikacji […] jest tam jeszcze kilka takich szczegółowych wytycznych, które będą na przyszłość. Mianownik wspólny jest, od razu powiem, że nie chodzi tylko i wyłącznie o powodzie, choć powódź będzie głównym tematem, ale to także dotyczy np. innych katastrof, jak np. pożary – mówił dalej.

– W kilku punktach pojawia się takie oczekiwanie, ale też żądanie, aby to wszystko przebiegało sprawniej i szybciej – dodał.

Zdrojewski o sytuacji powodziowej: Powinno być możliwe, aby premier i prezydent stanęli obok siebie

– Powinno być [możliwe, aby premier i prezydent stanęli obok siebie w Kłodzku lub na wałach przeciwpowodziowych] – powiedział Bogdan Zdrojewski w RMF FM.

– Obecność władz, obecność określonych autorytetów, którzy mają swoich wyborców, jest jednak ważna. Nie należy z tym przesadzać, to nie jest czas na, krótko mówiąc, robienie sobie punktów, natomiast wyborcy oczekują, jak widzą, że jest zainteresowanie ich losami i że są działania podejmowane w ich kierunku, to ich wiara także powoduje, że oni lepiej funkcjonują, lepiej się mobilizują – kontynuował.

„Musicie być naprawdę jak jedna pięść”. Tusk o najważniejszych 2-3 dniach

To są te najważniejsze przed nami, wiecie, 2-3 dni. Dalej to będzie też bardzo trudne zadanie, ale te najważniejsze zdarzenia to są najbliższe 2-3 dni. Musicie być naprawdę jak jedna pięść i absolutnie oddani, zdecydowani 24 godziny na dobę – stwierdził premier Donald Tusk we Wrocławiu.

Zdrojewski: Z moich doświadczeń z ’97 roku nie zrobię ani jednego użytku, aby kogokolwiek skrytykować, oskarżyć czy nagrodzić

– Ja generalnie odmawiam rozmaitych, takich nawet nie agresywnych, tylko takich krytycznych recenzji w odniesieniu do tego, co się w chwili obecnej dzieje. Jeżeli mogę w czymś pomóc, dobrą radą, przestrogą, wskazaniem etc. jestem do dyspozycji. Ale z moich doświadczeń z ’97 [roku] nie zrobię dzisiaj ani jednego użytku, aby kogokolwiek dotknąć czy skrytykować, o coś oskarżyć czy nagrodzić. To nie jest ten moment – powiedział Bogdan Zdrojewski w „Popołudniowej rozmowie” RMF FM.

Tusk: Jak słyszę kilka komunikatów dot. ilości ofiar śmiertelnych powodzi, to szlag człowieka trafia

Nie może być ileś tam źródeł informacji, które do siebie nie pasują. Jak słyszę kilka informacji, komunikatów dot. ilości ofiar śmiertelnych powodzi, to szlag człowieka trafia. Wiecie jakie to jest wrażliwe, więc proszę, żeby w tej kwestii policja była jedynym źródłem – stwierdził premier Donald Tusk we Wrocławiu.

„Będę oczekiwał od Europy”. Tusk o naciśnięciu na KE

Będę nadal mobilizował inne kraje też, które padły ofiarami powodzi, żebyśmy odpowiednio mocno nacisnęli na KE, żeby zrozumieli, że straty są bardzo poważne. Skoro też są wnioski jednoznaczne o konieczności zwiększenia nakładów i to radykalnego na infrastrukturę przeciwpowodziową, tę prewencyjną, głównie zbiorniki, bo wały nie zawsze są właściwym sposobem na zapobieganie takiemu zdarzeniu, że tutaj też będę oczekiwał od Europy, nie tylko z naszych środków, żeby bardzo poważnie przejęli się tą potrzebą budowania infrastruktury przeciwpowodziowej – stwierdził premier Donald Tusk we Wrocławiu.

„Straty w infrastrukturze są gigantyczne”. Tusk o 2 mld zł

Zwróciłem się do ministra finansów, żeby w ogóle też już przestać łudzić, że środki, które udało się do tej pory wygospodarować, że wystarczą. Ten miliard powinien wystarczyć na doraźną pomoc typu 10 tysięcy i pewnie wystarczyłby w wielu przypadkach na te 100 tysięcy czy 200 na budowę i remont, ale straty w infrastrukturze, za co będzie odpowiadało państwo, bo samorząd, już nie mówiąc o samych mieszkaniach, są gigantyczne – stwierdził premier Donald Tusk we Wrocławiu.


Poinformował mnie minister finansów, zanim tutaj wszedłem, że mamy do dyspozycji w tej chwili już 2 mld zł – mówił dalej.