We wtorek, 10 września sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma rozpatrzyć poprawki Senatu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wraz z przepisami wprowadzającymi. To niezbędny krok, by poprawki izby wyższej mógł głosować Sejm na posiedzeniu plenarnym.

Posiedzenie plenarne – pierwsze po wakacjach – rozpoczyna się dzień później, w środę 11 września. Z informacji na stronie Sejmu wynika, iż porządek dzienny „może być uzupełniony” o wspomniane rozpatrzenie poprawek Senatu.

Rozpatrzenie poprawek – jeśli do tego dojdzie – zakończy proces w parlamencie, a ustawy trafią na biurko prezydenta.

Przepisy zakładają tzw. reset kadrowy w TK. Po ich wejściu w życie tzw. dublerzy musieliby ustąpić, a reszta sędziów mogłaby w ciągu miesiąca przejść w stan spoczynku. Od dnia wejścia stawy w życie, obowiązki prezesa trybunału wykonywałby sędzia z najdłuższym stażu sędziowskim – do czasu wyboru nowego prezesa.

Propozycja zakłada m.in. wybór sędziów na 9-letnią kadencję większością 3/5 głosów – w ustawie nie ma bezpiecznika pozwalającego na wybór sędziów zwykłą większością w drugim kroku. Wyroki TK wydane przez tzw. dublerów mają zostać unieważnione i nie wywierać skutków prawnych.