Live

„Są pieniądze i wynegocjowane kontrakty, ale pan i tak narzeka”. Błaszczak odpowiada Kosiniakowi

Odziedziczyliście po rządach PiS rekordowy budżet na obronność. Żaden rząd po 1989 r. nie miał tak komfortowej sytuacji – są pieniądze i wynegocjowane kontrakty, ale Pan i tak narzeka – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Wie Pan gdzie jest problem? W Pańskiej pozycji w rządzie. Budżet na obronność trzeba uzupełniać środkami z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, a na to jest potrzeba zgoda ministra finansów, który Pana blokuje. Pretensje proszę kierować do niego – podkreślił były szef MON.

Ja nie miałem problemów we współpracy z innymi członkami rządu i udało mi się załatwiać dodatkowe środki na obronność – zaznaczył polityk PiS.

„To fundamentalne dla naszej przyszłości”. Halicki o wspólnym kandydacie koalicji

Nie sądzę, że naprawdę trzeba na siłę robić coś, co na końcu jednak decyduje o przyszłości Polski i warto się porozumieć i nawet te wybory parlamentarne pokazały, że można było się porozumieć. Bardzo przepraszam, że mamy najwyższe notowania, ale tak jest, to jest fakt. Ja nikogo nie chcę właśnie degradować albo jakby minimalizować, wręcz odwrotnie. Uważam, że ten większy, jak gdyby z natury musi się cofnąć, ale mówimy o czymś, co jest fundamentalnie istotne dla naszej przyszłości – powiedział Andrzej Halicki w TVN24.

,,Jest naturalnym kandydatem”. Halicki o Trzaskowskim

Jest naturalnym kandydatem [Rafał Trzaskowski] i wymienianym i myślę, że także akceptowanym przez partnerów. Ja ciągle marzę, to jest takie może trochę naiwne, ale że będzie jeden wspólny kandydat całej koalicji. Myślę, że to są tak ważne wybory, że ten rozsądek powinien, a nie emocje, albo ambicje – stwierdził Andrzej Halicki w programie ,,Fakty po faktach” w TVN24.

Likwidacja komisji ds. wpływów rosyjskich powołanej przez PiS. Jest decyzja prezydenta

– Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., odmówił podpisania ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o uchyleniu ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 i w dniu 16 sierpnia 2024 r. przekazał Sejmowi ustawę do ponownego rozpatrzenia – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

„We wrześniu na posiedzeniu rządu przyjmiemy jakiś wariant”. Tusk o odejściu od Funduszu Kościelnego

– Mam wrażenie, że premier Kosiniak ma trochę mniej entuzjazmu do niektórych rozwiązań w porównaniu do mnie na przykład i wynika to pewnie z innego typu wrażliwości […] ale umówiliśmy się, że niezależnie od tego, że mamy jakąś różnicę zdań, nie fundamentalną, bo jeśli chodzi o Fundusz Kościelny, to tam jest mało emocji, mówimy raczej w ogóle o metodzie finansowania Kościoła […] dyskutować będziemy model odpisu podatkowego, też są różne warianty, tak, aby to jednak wierni decydowali, czy i w jakiej skali chcą finansować swoje kościoły – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– We wrześniu usiądziemy już na posiedzeniu rządu i przyjmiemy jakiś ten wariant, ten punkt wyjścia wspólny, mam nadzieję, że wspólny, a jeśli będziemy mieli kłopot z ustaleniem jednego zdania, to ktoś będzie miał zdanie odrębne, a ja, tak czy inaczej zobowiązałem się do tego, żeby kwestię Funduszu Kościelnego i odejścia od Funduszu Kościelnego jako sposobu finansowania załatwić – kontynuował.

Tusk: Błaszczak zostawił więcej min w MON niż Rosjanie w Donbasie

Nie mam wątpliwości, że on [Mariusz Błaszczak] zostawił więcej min w swoim resorcie [MON] niż Rosjanie ich nastawiali w Donbasie. To co do tego nie mam wątpliwości. Min metaforycznie, wiecie co mam na myśli – stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

„15 października będziemy gotowi”. Tusk zapowiada przedstawienie przez koalicję rządzącą agendy na dalszą część kadencji

– Czeka nas bardzo poważna rozmowa na podsumowanie pierwszego roku po wyborach, rozmowa wewnątrz całej koalicji 15 października. Wczoraj miałem okazję po uroczystościach, po defiladzie długo rozmawiać o tym z marszałkiem Sejmu […] rozmawialiśmy generalnie o potrzebie drugiego otwarcia i ono jest oczywiście potrzebne – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Ja akurat wiedziałem z moim doświadczeniem, że pierwszy rok będzie bardzo taką harówą polegającą głównie na czyszczeniu. Rząd był właściwie przez te miesiące takim wielkim zbiorowym zakładem oczyszczania państwa i wszyscy koalicjanci koalicji 15 października, wszyscy bez wyjątku uważają, że powinniśmy ogłosić tę nową agendę już skierowaną do przodu, oczywiście rozliczenia będą trwały, ale coraz częściej będzie to już robota wyłącznie prokuratury i sędziów – kontynuował.

– Ten środek ciężkości przejdzie na pewno na te projekty na przyszłość. I dlatego na pewno przy 15 października będziemy gotowi przedstawić tę wspólną agendę całej koalicji rządzącej na tę drugą, dłuższą część naszej kadencji – mówił dalej.

„Będzie potrzeba trudnych decyzji”. Tusk o sytuacji w Poczcie Polskiej

– Poczta Polska jest specyficzną firmą, ona realizuje pewne zadania państwowe, ona nie ma szansy na wolnym rynku konkurować z prywatną konkurencją, ponieważ ma wiele zadań, które trzeba finansować, na których się nie zarabia i odpowiedzialność za kondycję Poczty Polskiej zawsze spoczywała na państwie, na rządzie. Doprowadzili Pocztę Polską do ruiny po prostu – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Będzie potrzeba trudnych decyzji, nie, nie boję się niepokojów społecznych, wszyscy w poczcie, wszyscy wiedzą, co jest warunkiem przetrwania tej firmy. Także ja liczę tutaj też na taką elementarną przyzwoitość i związków zawodowych, wszystkich uczestniczących w tym procesie. Spróbujmy razem uratować to, co zniszczono w ostatnich latach i uratujmy Pocztę Polską – kontynuował.

„Przed świętami”. Tusk o kandydacie KO lub całej koalicji 15 października

Decyzje o kandydacie KO, a może szerzej, całej koalicji 15 października, powinniśmy ogłosić przed świętami Bożego Narodzenia. I to nie jest ucieczka, wydaje mi się, że to termin optymalny. Też nie ma co za wcześnie zaczynać kampanii – stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

„Mam pewien problem”. Jasna deklaracja Tuska w sprawie wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie odbędą się za niecały rok, czyli to jeszcze dużo czasu, bardzo jak na polską politykę. Mam pewien problem, bo im kategoryczniej mówię, że nie jestem zainteresowany osobiście wyborami, startem i że nie będę startował, im częściej to mówię, tym częściej czytam później, że z Tuskiem to nie wiadomo jak będzie
stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

Nie będę kandydował, nie zamierzam kandydować. Mam świadka tutaj, minister Nitras dobrze wie, jest jednym z moich najbliższych współpracowników, nie tylko ze względu na prowadzenie resortu, jak wielkiego zadania się podjęliśmy i te najbliższe lata to naprawdę bardzo poważna harówa. Czuję się kompetentny i dobrze w tym miejscu, w jakim jestem – mówił dalej.

Tusk o „dyskretnym spotkaniu” z Dudą na pokładzie okrętu wojennego

Rozmawiałem już z panem prezydentem. Mieliśmy takie dyskretne spotkanie kilka dni temu. Będę je długo pamiętał, bo odbyło się u mnie, w Trójmieście, na pokładzie okrętu wojennego. Dzięki temu było bardzo dyskretne i rozmawialiśmy także o naszej współpracy, jeśli chodzi o struktury europejskie i polską prezydencję w UE. Jestem zbudowany jakby podejściem. Nie jest łatwo, mamy różne poglądy, wiadomo, ale prezydent nie pierwszy raz podkreślał, że akceptuje ten podział ról, który został zbudowany przez wieloletnią tradycję – stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

„To się musi definitywnie skończyć”. Tusk zapowiada procedowanie ustawy o sytuacji kobiet w sporcie i przeciwdziałaniu przemocy

– Sytuacja kobiet w polskim sporcie to jest nadal coś skandalicznego. Dziękuję za ten projekt ustawy, przeprowadzimy ją w ciągu najbliższych tygodni, ustawy, zgodnie z którą 30% miejsc we władzach sportowych, związkach sportowych, musi być dla kobiet. Nie może być tak, że polski sport jest jedyną taką enklawą, gdzie nikt nie słyszał o równouprawnieniu płci – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Ta ustawa będzie miała także wymiar antyprzemocowy. Zbyt dużo słyszeliśmy dramatycznych relacji o patologii w polskim sporcie, także niestety na linii trener-wychowankowie czy działacze sportowi i to się musi definitywnie skończyć – kontynuował.