Live

„To musi być symbol nowego otwarcia”. Ociepa o kandydacie na prezydenta

Na pewno jest tak, że to musi być symbol nowego otwarcia. Dla polskiej prawicy, ale też dla naszej ojczyzny. To musi być ktoś, kto ma kompetencje w dziedzinie obronności. Dlatego, że dzisiaj największym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest obronić naszą ojczyznę przed ewentualną agresją – stwierdził Marcin Ociepa w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

„Jedynym wyjściem jest referendum”. Mucha o szansach przejścia przez Sejm ustawy aborcyjnej

Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL-u do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania, albo nie wzięli udziału w tym głosowaniu [dot. dekryminalizacji aborcji], to wyniki będą się powtarzać, ale na tę chwilę, jeżeli ten projekt się nie zmieni to nie widzę tutaj szans – stwierdziła Joanna Mucha w programie ,,Fakty po faktach” w TVN24.

Jedynym wyjściem i my to powtarzamy od samego początku, naprawdę, odkąd się ukonstytuował ten Sejm, każdy Sejm jest bardziej konserwatywny niż społeczeństwo, jedyną szansą na liberalizację jest referendum, nie ma innej drogi. Nie wierzę, że osiągniemy jakiejś wyniki pozytywne dla kobiet w tym Sejmie. Bardzo bym tego chciała, ale mam naprawdę bardzo ograniczone zaufanie, to nie jest kwestia tego czy ci posłowie znają ten projekt, czy nie. W moim przekonaniu, jeśli przy tym projekcie jest napisane aborcja, albo kwestie aborcyjne, nie będzie szansy na to, żeby zagłosowali – kontynuowała.

„Nie ma alternatywy”. Bosacki o trwałości koalicji rządzącej

Owszem, to jest trudna koalicja, czteroczłonowa, ale wydaję mi się, że pracą, dogadywaniem stanowisk, tak jak w wypadku renty wdowiej, gdzie pierwotnie 2050 była dosyć sceptyczna, my dowieziemy np. takie rzeczy jak składka zdrowotna dla przedsiębiorców, jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Ja naprawdę jestem przekonany, że mimo tych retorycznych różnic, to zwycięży odpowiedzialność, bo ta koalicja nie ma alternatywy i my będziemy kolejne rzeczy załatwiać, pewnie w wersji kompromisowej, ale będziemy – stwierdził Marcin Bosacki w programie ,,Fakty po faktach” w TVN24.

Wspólny kandydat koalicji na prezydenta? Hołownia: To zły pomysł

– Pyta mnie pan, czy będzie jeden kandydat [koalicji na prezydenta] – nie wiem, dlatego że decyzja w tej sprawie nie została podjęta. Jeżeli pyta mnie pan, co na dzisiaj sądzę – uważam, że to zły pomysł. Natomiast wszystko się może wydarzyć i zdarzyć. Jesteśmy wszyscy na kilka miesięcy przed taką formalną decyzją w tej sprawie. […] Nie spodziewajcie się żadnych decyzji szybko – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

Ociepa: Chleba brakuje, więc dają nam igrzyska

Z całą pewnością z wypiekami na twarzy czeka na to Donald Tusk, Roman Giertych i ci wszyscy, którzy fundują Polskę i Polakom igrzyska, zapominając o tym, że jak rzymianie już mówili, potrzebne są ich igrzyska i chleb. Więc chleba brakuje, więc dają nam igrzyska – stwierdził Marcin Ociepa w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

Hołownia: Dziś kolejny raz pokazaliśmy, że koalicja 15 października działa i dowozi obietnice

– Dzisiaj po raz kolejny pokazaliśmy, wszyscy razem, że koalicja 15 października działa, koalicja 15 października twardo wewnątrz negocjuje, ale na koniec dowozi to, do czego się zobowiązała i co jest ważne dla naszych wyborców – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

„Będziemy trzymać Domańskiego za słowo”. Hołownia o zapowiedziach dot. składki zdrowotnej

– Minister Domański wyraźnie powiedział, że w przyszłym roku składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie obniżona. Że będą na to środki porównywalne czy równe temu, co będzie nas dzisiaj kosztowała renta wdowia. Po trzecie: że najprawdopodobniej już od 1 stycznia nie będzie tego absurdalnego przepisu o płaceniu składki zdrowotnej od środków trwałych – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

– Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w przyszłym roku zostanie obniżona, bez szkody dla systemu ochrony zdrowia, bo my jesteśmy tym ugrupowaniem, które akurat o wzrost nakładów na ochronę zdrowia apelowało. […] Będziemy trzymać oczywiście pana ministra za słowo – zapowiedział.

„Były bardzo gorące rozmowy do samego końca”. Hołownia o rencie wdowiej

Uchwalenie renty wdowiej. Tak, były w tej sprawie bardzo gorące rozmowy do samego końca. Nie widzę w tym nic złego. Przeciwnie, uważam że ostatnie trzy posiedzenia Sejmu pokazały nam, że polityka wróciła do Sejmu. Że Sejm nie jest jak przez ostatnich 20-parę lat maszynką, do której kolejne rządy wrzucają swoje ustawy – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

Sejm za kontrolą NIK w KRRiT. Hołownia: Istnieje ryzyko, że Rada stawia się ponad prawem

– Dzisiaj Sejm uchwalił wniosek złożony przez Polskę 2050 o kontroli [NIK] w KRRiT. Cieszę się, że znalazł on poparcie naszych koalicjantów. Wszyscy po tym, co dzisiaj usłyszeliśmy na sali sejmowej z ust Macieja Świrskiego, czego dowiedzieliśmy się obserwując też inne jego wypowiedzi […], skłania nas do jednej, prostej konkluzji, która dzisiaj stała się uchwałą Sejmu: trzeba gruntownie przyjrzeć się KRRiT i jej działaniom – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

– Te działania, które teraz podejmuje, pokazują, że istnieje ryzyko, że stawia się ponad obowiązującym w Polsce prawem. […] Podlega polskiemu społeczeństwu, podlega tym, którzy również wybrali Sejm i Sejm ma prawo upomnieć się o kontrolę działania tej instytucji, bo wypłacamy na nią środki z publicznych pieniędzy – dodał.

„Epokowa zmiana”. Hołownia zapowiada możliwość komentowania projektów ustaw przez obywateli

– Kolejna rzecz, która dzisiaj została przez Sejm uchwalona, to zmiana Regulaminu Sejmu. […] To jest epokowa zmiana. Od jesieni, mam nadzieję, będzie tak, że każdy obywatel przy użyciu Profilu Zaufanego będzie mógł skomentować każdy projekt ustawy w Sejmie procedowany. Już nie tylko organizacja, którą zapyta Kancelaria Sejmu, nie tylko ktoś, kto jest reprezentantem instytucji, ale każdy z nas – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

– Te komentarze będą następnie agregowane, przetwarzane i przedstawiane w czasie procesu legislacyjnego tym, którzy ostatecznie będą głosować.  Nie mówię tutaj już o dodatkowej ocenie skutków regulacji obowiązkowej dla projektów poselskich. Mamy już w budżecie pieniądze na dodatkowy etat dla każdego klubu poselskiego na tzw. OSR-owca, czyli kogoś, kto będzie przygotowywał ocenę skutków regulacji. Wszystko po to, by prawo z tego Sejmu wychodziło lepsze – mówił dalej.

– Dzięki przegłosowanym poprawkom nie będzie już można mrozić ustaw na poziomie komisji. One będą musiały być procedowane z takim rytmem, jakiego sobie wszyscy obywatele w Polsce życzą. […] Zobaczycie, że to będzie inne tworzenie prawa – kontynuował.

Hołownia: Jest ponadpartyjna zgoda, że komisję ds. pedofilii należy uzdrowić systemowo

– Pierwsza rzecz, która dzisiaj się stała i którą trzeba zdecydowanie podkreślić, to odwołanie dwóch członkiń Państwowej Komisji ds. Pedofilii. […] Doprowadziliśmy wszyscy w tej izbie do tego, że sytuacja w tej komisji, którą jest sytuacją złą – ta komisja nie pracuje w taki sposób, jak powinna, a to odbywa się ze szkodą dla tych najsłabszych pośród nas – ona zacznie być teraz naprawiana – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

– Jest zgoda […], po rozmowach dzisiaj z przedstawicielami chyba wszystkich stron sceny politycznej mogę powiedzieć, że jest to zgoda ponadpartyjna, że należy uzdrowić sytuację w komisji ds. pedofilii nie tylko co do personaliów, ale przede wszystkim systemowo. Jestem przekonany, że takie ponadpartyjne prace nad tym właśnie się teraz zaczną – mówił dalej.

Sejm odwołał Chrobak i Elżanowską z komisji ds. przeciwdziałania pedofilii

Większością 3/5 Sejm odwołał Hannę Elżanowską oraz Barbarę Chrobak z Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Wnioski o odwołania poparł prawie cały Sejm – ponad 400 posłów.