Sejm zbiera się na dwudniowym posiedzeniu. Obrady rozpoczną się o 10:00, kiedy to posłowie i posłanki zajmą się – w ramach II czytania – zgłoszonym przez Lewicę projektem dot. częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z terminacją ciąży.

O 12:30 odbędą się II czytania rządowego projektu Prawa komunikacji elektronicznej i przepisów wprowadzających – projekty mają na celu wykonanie prawa UE. O 14:30 zaplanowano II czytanie rządowego projektu ustawy dot. usprawnienia działań wojska, Policji oraz Straży Granicznej w kontekście sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (którego najważniejsze przepisy dotyczą zasad użycia broni przez żołnierzy i funkcjonariuszy).

O 15:30 odbędzie się I czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Stop podwyżkom od lipca”, firmowanego przez PiS. Z kolei o 17:30 przewidziano rozpatrzenie wniosku Prokuratora Krajowego o uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego oraz zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła.

Porządek obrad może zostać poszerzony o poselski projekt uchwały ws. zmiany Regulaminu Sejmu, który zakłada utworzenie Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży oraz przywrócenie rotacyjności na stanowisku przewodniczącego i jego zastępców w Komisji ds. Służb Specjalnych.

O 8:30 zbierze się Komisja Sprawiedliwości i Praw człowieka, która rozpatrzy poprawki Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. O 15:00 Komisja Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych rozpatrzy wniosek oskarżyciela prywatnego o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka.

O 8:30 senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Senat wznowi obrady o 12:00, ale wszystko wskazuje na to, że na tym posiedzeniu wspomniana nowelizacja nie zostanie rozpatrzona.

Dziś ostatni dzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy w Stanach Zjednoczonych w związku z udziałem w szczycie NATO. Ok. 15:50 czasu polskiego prezydent przyjedzie do Centrum Kongresowym Walter E. Washington Convention Center, gdzie spotka się z mediami w ramach tzw. doorstepu. O 16:30 weźmie udział w posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej z udziałem zaproszonych Partnerów NATO.

O 20:30 czasu polskiego weźmie udział w posiedzeniu Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw i szefów rządów. Punktem zamykającym wizytę będzie spotkanie z mediami o 23:00.

O 13:00 zaplanowano konferencję prasową ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Adama Bodnara i pełnomocnika ministra sprawiedliwości ds. biegłych sądowych prof. Tadeusza Tomaszewskiego. Temat: Propozycje zmian w przepisach o biegłych sądowych.

Również o 13:00 odbędzie się konferencja prasowa szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, Zbigniewa Boguckiego i innych posłów PiS.