– Jesteśmy po rozmowach z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec, z panią minister Nancy Faeser. Głównym tematem była oczywiście sytuacja na granicy polsko-niemieckiej i – co jest z tym związane – sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Pani minister Faeser przeprosiła, wyraziła ubolewanie za ostatni incydent związany z tym, że niemieccy policjanci przewieźli pięcioosobową afgańską rodzinę na polską stronę i uczynili to poza procedurami, łamiąc przepisy. Pani minister zapewniła, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy – powiedział Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

– Dużo uwagi poświęciliśmy sprawom granicy polsko-białoruskiej. Miałem okazję spotkać się w ramach rozmowy trójstronnej z ministrem spraw wewnętrznych Austrii Gerhardem Karnerem oraz federalną minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. Nasi partnerzy z uwagą patrzą na to, co się tam dzieje. Zdają sobie oczywiście sprawę, że jest to agresja hybrydowa organizowana przez Rosję i Białoruś i że jej skutki sięgają do Niemiec, Austrii i do całej Europy. W perspektywie najbliższych miesięcy, gdy kształtują się władze Unii Europejskiej, gdy zbliża się prezydencja Polski w Unii, sprawy bezpieczeństwa powinny być absolutnie na pierwszym planie – kontynuował.

– Z ministrami spraw wewnętrznych Niemiec i Austrii rozmawialiśmy także o pakcie migracyjnym, o tym, że Polska oczekuje jego elastycznego stosowania. Tematy migracyjne, sytuacja bezpieczeństwa były absolutnie na pierwszym planie. Oczywiście poinformowałem partnerów o aktach sabotażu organizowanych w Polsce na zlecenie rosyjskich służb i aresztowaniu 10 osób. Ministrowie zdają sobie sprawę z tego, że jest to zagrożenie dla całej Europy, także dla tych państw. Byli poruszeni tymi sprawami – mówił dalej.

– Podczas spotkania z ministrami poruszyliśmy temat przestępczości narkotykowej w Polsce. Ważną kwestią są nowe rodzaje narkotyków – opioidy. One trafiają też do Polski. Umówiliśmy się na bardzo ścisłą współpracę policji trzech państw, jeśli chodzi o walkę z przestępczością narkotykową. Rozmawialiśmy również o zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Tu, w Berlinie, gdzie gra polska reprezentacja, są także funkcjonariusze polskiej policji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec podejmuje rozmaite działania, żeby polscy kibice, którzy bardzo licznie przybyli na mistrzostwa, byli absolutnie bezpieczni, a polska policja wspiera policję niemiecką w zapewnieniu bezpieczeństwa – dodał.