– Chcieliśmy państwu przedstawić trzy inicjatywy klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości związane z zapewnieniem bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, czyli trzy inicjatywy w ramach naszego programu „Tak dla bezpieczeństwa”. O tym mówił pan premier Jarosław Kaczyński w ostatnią niedzielę na konwencji Prawa i Sprawiedliwości, 7 razy „tak”, w ramach tych postulatów mieszczą się także te trzy nowe inicjatywy – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

– Pierwsza z nich zwiększenia wydatków na obronność. To jest projekt ustawy przygotowany […] zakładający zwiększenie wydatków na obronność do 5%. […] Uważamy, że należy jeszcze zwiększyć kwoty wydawane na obronność, tym bardziej że wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, wciąż trwa. […] Druga inicjatywa […] dotyczy projektu ustawy o budowie zapory na granicy z Obwodem Królewieckim. […] Trzecia inicjatywa […] to jest przygotowana i złożona dziś uchwała zobowiązująca rząd koalicji 13 grudnia do podjęcia rozmów w sprawie włączenia Polski w program Nuclear Sharing. Posiadanie ładunków jądrowych na terytorium naszego kraju będzie niewątpliwie ważnym argumentem odstraszającym agresora – kontynuował.

– Za chwilę składamy wszystkie trzy projekty, a więc dwa projekty ustaw, jeden dotyczący zmiany ustawy o obronie ojczyzny zwiększający nakłady na obronność do 5%, drugi dotyczący budowy, to też jest zmiana ustawy, na podstawie której została zbudowana zapora na granicy z Białorusią, ta ustawa będzie zmieniona w takim zakresie, że da podstawę do budowy zapory na granicy z Obwodem Królewieckim i trzeci projekt to jest projekt uchwały zobowiązującej rząd do tego, aby skutecznie zadbał o dołączenie Polski do programu Nuclear Sharing – mówił dalej.