
„Priorytetami bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy Polski”. Trzecia Droga przedstawiła 6 gwarancji na wybory do PE
– Trzecia Droga to pragmatyczna droga do Europy. Nie jesteśmy tchórzami, którzy chcą z Europy uciekać, bo im się nie podoba. Nie jesteśmy tymi, którzy mówią, że w Europie wszystko działa wspaniale, najlepiej i tak jak trzeba. Jesteśmy pragmatyczni, a więc mówimy „nie” rozwiązaniom, które idą w poprzek oczekiwaniom krajów takich jak Polska, naszej wrażliwości, naszemu sposobowi funkcjonowania w tym miejscu świata i historii, w którym jesteśmy – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej w Warszawie.
– Ale nie odwracamy się plecami do Europy, tylko przeciwnie – chcemy w niej być, chcemy ją współtworzyć, budować, rozwijać. Chcemy brać odpowiedzialność razem z naszymi partnerami z UE za dobre, wypracowywane wspólnie rozwiązania. Priorytetami Trzeciej Drogi w UE […] będą bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy Polski. […] Wojny polsko-polskie nie przybliżą nas ani do realizacji jednego, ani drugiego celu. Dziś w Europie potrzebujemy fachowców, sprawnych polityków, negocjatorów. Ludzi, którzy wiedzą, jak dbać o polski interes – mówił dalej lider Polski 2050.
Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentowali „6 gwarancji” swojej koalicji w wyborach do PE:
„Europa przygotowana do obrony swych granic”. – UE musi stworzyć nową radę ds. bezpieczeństwa i przemysłu obronnego, powołać nowego komisarza. To będzie taka emanacja tych działań, ale najważniejsze jest zabezpieczenie budżetu – 100 miliardów euro na przemysł obronny w UE w najbliższych latach – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Czas na polski atom”. – Będziemy zabiegali o to, aby w UE traktowano, w takich krajach jak Polska, atom jako czyste źródło energii, a co za tym idzie, żeby system dopłat, które są do czystych źródeł energii, właśnie rozwój technologii atomowych w Polsce obejmował. Mówimy tu o dużym atomie, który już naprawdę nie może dłużej czekać, i o małym atomie – mówił Szymon Hołownia.
„Zielony Ład do poprawy”. – Ta polityka Zielonego Ładu, ambitne cele, które UE chce sobie stawiać, one są do osiągnięcia, tylko zupełnie inną drogą. To powinno być dzisiaj robione przez system zachęt, które pozwolą ludziom uwierzyć, że to jest rzeczywiście ich własny interes. […] Mówimy „nie” zakazowi używania kotłów gazowych. Mówimy, że trzeba odsunąć opłaty związane z ETS2 […]. UE musi zrozumieć polską specyfikę, że my nie jesteśmy przeciwko zielonej transformacji, tylko ze względu na naszą historię i długoletnie zapóźnienia musimy mieć do niej specyficzną drogę – kontynuował Szymon Hołownia.
„Polscy rolnicy z równymi szansami w Europie”. – Chcemy wzmacniać Wspólną Politykę Rolną, ale nie w sposób jaki to robił Janusz Wojciechowski. […] Udało się zablokować te złe pomysły PiS-u w UE komisarza Wojciechowskiego […]. Wprowadzimy ochronę polskich gospodarstw i polskich małych przedsiębiorstw – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Europa inwestuje w zdrowie”. – Trzeba odbudować przemysł farmaceutyczny. Kod genetyczny może decydować o tym, jaka choroba u ciebie wystąpi, ale nigdy nie może kod pocztowy decydować, jaką terapię będziesz miał zastosowaną. To dla nas bardzo ważne, żeby terapia, szczególnie w chorobach onkologicznych, była taka sama we Francji i w Polsce – mówił dalej szef PSL.
„Europa cyfrowo konkurencyjna”. – Przede wszystkim pieniądze na szerokopasmowy internet w Polsce. […] Kolejna rzecz to to, żeby Polska wpisała się w ten trochę spóźniony, bo mądry Europejczyk po szkodzie, ale jednak już rozbudowywany program tworzenia naszych umiejętności europejskich jeśli chodzi o produkcję chipów – stwierdził Szymon Hołownia.
Więcej z: Live

„To też jest stawką najbliższych wyborów”. Tusk o słowach Orbana
„To nie jest zły projekt”. Trzaskowski broni obniżki składki zdrowotnej
