Live

“Mam wątpliwości”. Müller o nowym składzie komisji rosyjskiej

Ja mam wątpliwości, dlatego, że te nominacje siłą rzeczy mają charakter polityczny. Nie jest nic w tym złego, że premier powołuje nowego szefa służb, natomiast generalnie rzecz biorąc, jeżeli to ma być element weryfikacji, no to jednak to jest osoba, która, ta, czy inne, które będą powołane, to są bardzo często osoby, które miały współudział w zakresie polityki resetu z Rosją. Zatem jak te osoby mają weryfikować tego typu działania – stwierdził Piotr Müller w programie ,,Gość Wydarzeń” w Polsat News.

„Nie negowaliśmy istoty ochrony granicy”. Tomczyk o zaporze

My nie negowaliśmy istoty ochrony granicy. Nigdy takie słowa nie padły, premier Donald Tusk zawsze mówił bardzo jasno, że granica zewnętrzna UE, granica Polski to to samo i trzeba jej bronić, bo takie jest zadanie państwa, natomiast od początku sprzeciwialiśmy się prowizorce, która tam była. Ten płot, zapora, która tam powstała, jest po prostu nieskuteczna – stwierdził Cezary Tomczyk w TVP info.

„Dotyczy też naszych rządów”. Tomczyk o pracach komisji rosyjskiej

Ta komisja [rosyjska] dotyczy też rządów za naszych czasów, trzeba to sobie jasno powiedzieć. Po drugie, nie ma uprawnień śledczych. Po trzecie, nie składa się z polityków, chcemy żeby składała się z ekspertów – stwierdził Cezary Tomczyk w TVP info.

Kwestia rosyjskich wpływów na Polskę jest faktem. Jest faktem, który został udowodniony ostatnio przy okazji sędzia Szymydta, ale cały szereg rzeczy, które dzieją się dzisiaj w polskim państwie, różne próby sabotażu, dzisiaj które dzieją się w Polsce, to są kwestie, które muszą zostać wyjaśnione – mówił dalej wiceszef MON.

“Niedobrze, żeby grały emocje”. Gramatyka o postawieniu Glapińskiego przed Trybunałem Stanu

Koalicja doskonale wie, co zrobić z tą sprawą [prezesa Glapińskiego], ale w tej sprawie niedobrze, żeby grały emocje. W tej sprawie, podobnie jak w każdej sprawie dotyczącej odpowiedzialności konstytucyjnej powinny grać twarde argumenty – powiedział Michał Gramatyka w Polsat News.

Mam głęboką nadzieję, że w całym tym procesie będą brane pod uwagę wyłącznie argumenty merytoryczne, żadne polityczne. Na argumentach emocjonalnych czy politycznych daleko nie zajedziemy a wydaję mi się, że argumentów merytorycznych jest wystarczająco dużo, żeby pan prezes Glapiński przed Trybunałem Stanu stanął – kontynuował.

“Od ścigania agentów są służby specjalne”. Gramatyka podtrzymuje stanowisko Trzeciej Drogi

Tamta komisja rzeczywiście była niekonstytucyjna. Ona urągała wszelkim zasadom, które dotyczą wymiaru sprawiedliwości i organów ochrony porządku prawnego w Polsce. Nie ma sensu iść tę ścieżką w momencie, kiedy ta komisja jest powołana przez pana premiera zarządzeniem, to jest komisja, która działa w łonie Rady Ministrów, no to ona jakieś swoje zadania spełniać może, ale od tego, żeby ścigać agentów wpływu, żeby ścigać obcego wywiadu, żeby ścigać przestępców w Polsce jest policja, służby specjalne, prokuratura, no a ostatecznie sądy – stwierdził Michał Gramatyka w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News.

Sejmik Województwa Dolnośląskiego wybrał marszałka. Przepadł kandydat KO

– Lider dolnośląskiego PSL Paweł Gancarz nowym Marszałkiem Dolnego Śląska. Gratulacje! 28 głosów „ZA” – napisała na Twitterze Izabela Bodnar. Wcześniej wymaganego poparcia w głosowaniu nie uzyskał Michał Jaros z PO.

Zaminowanie wschodniej granicy Polski. Jednoznaczna odpowiedź Tuska na apel Morawieckiego

– Nie, na razie nie przewidujemy zaminowania [granicy] i nie przewidujemy polskiej inicjatywy, jeśli chodzi o zmianę prawa międzynarodowego w tej kwestii, ale gwarantujemy to, że polska granica wschodnia będzie najnowocześniej strzeżoną granicą w Europie i w dodatku, że zrobimy to za europejskie pieniądze w dużej mierze, nie tylko za polskie. Cała Europa musi zrzucić się na te nowoczesne instalacje – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej, pytany o pomysł zaminowania wschodniej granicy Polski, o co apelował Mateusz Morawiecki.

Tusk o decyzji prokuratora MTK: Próba pokazania, że premier Izraela i liderzy Hamasu to to samo, jest rzeczą niedopuszczalną

– Jest rzeczą zupełnie oczywistą, że mamy do czynienia z nieakceptowalnym symetryzmem politycznym. Powstaje dramatyczne pytanie: dlaczego nikt nie uznał wcześniej, zanim wybuchła wojna w Gazie, aby wystosować nakaz aresztowania jeśli chodzi o liderów Hamasu, organizacji terrorystycznej – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Ja nie jestem fanem premiera Netanjahu, znam go bardzo długo. Mogę powiedzieć, że na początku jego kariery premierowskiej lata, lata temu nawet się w jakimś sensie przyjaźniliśmy politycznie, ale ewolucja polityczna premiera Netanjahu każe mi być bardzo sceptycznym wobec tego, co robi. Uważam, że jest osobą w dużej mierze współodpowiedzialną za tę nową fazę kryzysu na Bliskim Wschodzie, już nie mówiąc o polityce wewnętrznej – mówił dalej.

– Ale próba pokazania, że premier Izraela i liderzy organizacji terrorystycznej, w tym Hamasu, to jest to samo i angażowanie do tego instytucji międzynarodowych, których neutralność i obiektywizm powinny być głównym atutem, to jest rzecz absolutnie niedopuszczalna – zaznaczył.

Wniosek do prokuratury ws. Szczuckiego. „Zatrudnił 6 pracowników, którzy nie świadczyli żadnej pracy w RCL-u. Wypłacono im 900 tys. zł”

– W tych ostatnich miesiącach Prawa i Sprawiedliwości szefem Rządowego Centrum Legislacji był pan Krzysztof Szczucki. […] W czasie kampanii do parlamentu krajowego […] pan Krzysztof Szczucki, będąc szefem Rządowego Centrum Legislacji, zatrudnił na te kilka miesięcy 6 pracowników, którzy nie świadczyli tu żadnej pracy, ani w RCL-u, ani w żadnej innej podległej tutaj instytucji. Nie logowali się nawet w komputerach. Tych 6 pracowników organizowało kampanię wyborczą panu Szczuckiemu, w ciągu tych kilku miesięcy wypłacono im 900 tysięcy złotych. Skierowaliśmy sprawę, wniosek do prokuratury trzy dni temu – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

Wsparcie dla przedsiębiorców, którzy stracili stoiska przez pożar na Marywilskiej. Tusk podał kwoty

– Przy okazji Marywilskiej rozmawialiśmy przez kilka dni z panią minister Dziemianowicz-Bąk, z panem ministrem Jakubem Jaworowskim […] w jaki sposób możemy pomóc szybko tym, którzy stracili swoje miejsca pracy, czy swoje stoiska […] na Marywilskiej wskutek pożaru. Od najbliższego czwartku, tj. od 23 maja przedsiębiorcy […] mogą zwracać się po wsparcie w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […]. Wsparcie będzie obejmować doraźną pomoc finansową dla jednoosobowych działalności gospodarczych i to jest 2000 zł […]. Środki pochodzą z Agencji Rozwoju Przemysłu – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Także będą mogli ubiegać się bez jakiejś zbędnej, biurokratycznej procedury, o dofinansowanie i chodzi o dofinansowanie dla przedsiębiorców części wynagrodzeń pracowników, do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia przez trzy miesiące. […] Przedsiębiorcy poszkodowani w pożarze będą mogli złożyć wniosek o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne – kontynuował.

Tusk: Ponad 90% migrantów nielegalnie przekraczających polsko-białoruską granicę to ludzie z rosyjskimi wizami

– Dzisiaj dostaliśmy potwierdzenie – i to jest oczywiście niepokojący scenariusz – że presja na granicę wschodnią Polski to nie jest migracja spontaniczna ludzi, którzy uciekają z różnych krajów. W tej chwili te dane są naprawdę bardzo niepokojące. Ponad 90% tych, którzy przekraczają polską granicę nielegalnie, to są ludzie dysponujący rosyjskimi wizami. Inaczej niż to było na początku tej presji migracyjnej, napięcia na granicy polsko-białoruskiej – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Tutaj nie mamy już żadnych wątpliwości, i to nie jest moja intuicja, to są fakty zgromadzone także przez nasze służby. Dzisiaj to państwo rosyjskie – i to państwo rosyjskie, nie jakiś czarny biznes – stoi za organizacją rekrutacji, transportu, a później prób przemytu tysięcy ludzi z krajów, i tu też nastąpiła zmiana, bo w tej chwili są to głównie takie kraje, jak Somalia, Erytrea, Jemen, Etiopia – mówił dalej.

– Tam placówki rosyjskie pracują pełną parą w rekrutacji tych grup. One później, korzystając z pośrednictwa jednego z państw arabskich, trafiają z tego państwa najczęściej do Moskwy drogą lotniczą i stamtąd, w sposób zorganizowany, transportem kołowym lub kolejowym, trafiają na Białoruś – kontynuował.

– W tej chwili zlokalizowano na terenie Rosji kilka miejsc koncentracji dużych grup tak zorganizowanych migrantów, mówimy tu o tysiącach ludzi – przekazał.

Próby sabotażu i dywersji na terenie Polski i państw sąsiednich. Tusk informuje o kolejnych zatrzymaniach

– Cały czas toczą się sprawy, nasze służby pracują tutaj naprawdę bardzo wydajnie, jeśli chodzi o te próby sabotażu i dywersji na terenie Polski i państw sąsiednich, głównie Litwa i Łotwa są tutaj zagrożone, o tym też już mówiłem publicznie. Informowałem wczoraj o aresztowaniu 9 osób, dzisiaj w nocy zatrzymano kolejne trzy osoby – powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

– Sytuację mamy naprawdę pod kontrolą i efektywność działania służb jest nie tylko w mojej ocenie naprawdę imponująca. Ale one muszą działać w dyskrecji. I dlatego przede wszystkim chciałbym, żebyśmy nie spekulowali w przestrzeni publicznej o tym, które ze zdarzeń, jakie mają miejsce w Polsce, są być może efektem działań obcych służb, w tym służb rosyjskich i białoruskich – kontynuował.

– Mamy także prawo dzisiaj przypuszczać, to jest może złe słowo, ale sprawdzamy wątki, one są dość prawdopodobne, że służby rosyjskie miały także coś wspólnego z głośnym pożarem na Marywilskiej i postępowanie w tej kwestii trwa – mówił dalej.