Live

Petru: Wąsik i Kamiński walczyli z opozycją, a nie z prawdziwymi szpiegami

– Pan Wąsik, pan Kamiński chwalili się jaką sprawną akcję przeprowadzają dla bezpieczeństwa Polski, walczyli z opozycją, a nie walczyli z prawdziwymi szpiegami i wydaje mi się, [że] to jest takie bardzo ważne memento, po tamtych latach rządów. Prawdopodobnie ten pan były sędzia [Tomasz Szmydt] nie był sam, zakładam, że to jest tylko początek i należy zupełnie zmienić podejście do ryzyka, że tego typu osoby są w Polsce gdzieś ulokowane – powiedział Ryszard Petru w Radiu Zet.

– Jeżeli taka osoba przez lata była w stanie pracować na rzecz obcego wywiadu, to znaczy, że polskie służby jej nie wyłapały, to znaczy, że ten system był dziurawy. Czyli za PiS-u polskie służby nie były w stanie wyłapać tak ważnego szpiega, który był bardzo blisko bardzo poważnych informacji dot. polskiego bezpieczeństwa – kontynuował.

Kopacz pytana, ile mandatów w PE dostanie PO: 20, 21. Na pewno będzie to więcej, niż PiS

– 20, 21 [mandatów w PE dostanie PO]. Tak [ambitnie], ale pomyślmy, jest Trzecia Droga, która idzie oddzielnie, tak? Jest SLD, jest PiS, na pewno będzie to więcej niż PiS. Ja myślę, że z 18 [mandatów dostanie PiS] – powiedziała Ewa Kopacz w TVN24.

Kopacz o ew. „forsowaniu” przez Dudę kandydatury Saryusza-Wolskiego na komisarza UE: Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje, nie będzie forsował czegoś wbrew większości parlamentarnej

– Pan prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje i pomyśli sobie: dobra, jestem prezydentem wszystkich Polaków, a nie tylko PiS-u. Więc trzeba mierzyć siły na zamiary, nie będzie forsował na siłę czegoś wbrew większości parlamentarnej – powiedziała Ewa Kopacz w TVN24, odnosząc się do ew. scenariusza, w którym prezydent Andrzej Duda „będzie forsował” kandydaturę Saryusza-Wolskiego na komisarza UE.

Kopacz: Sikorski jest wyjątkowo dobrym kandydatem na stanowisko unijnego komisarza ds. obrony

– Świetnym [kandydatem byłby Radosław Sikorski]. Ja uważam, że po pierwsze był ministrem obrony, po drugie był wieloletnim ministrem spraw zagranicznych. To jest osoba pracowita, miałam okazję pracować w ostatniej kadencji […] z Radosławem Sikorskim w Parlamencie Europejskim i Parlament Europejski był dla niego miejscem, w którym on dał się poznać […] jako bardzo rzetelny, ale też zdrowo myślący, bez emocji, bez nadmiernego nadymania się, mówiący bardzo konkretnie o sprawach ważnych i przy tym tylko i wyłącznie sprawozdawaniu wielu bardzo poważnych rzeczy zawsze pokazywał rozwiązania. Więc jeśli dzisiaj mamy mieć kandydata na to stanowisko [komisarza ds. obrony] z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym kandydatem na to stanowisko – powiedziała Ewa Kopacz w TVN24.

Kopacz o sprawie sędziego, który wyjechał na Białoruś: Wiedzę ma ogromną, pytanie, czy dostarczał ją systematycznie Białorusinom

– Teraz mamy następnego człowieka, który pracuje w KRS-ie, w neo-KRS-ie, jest dyrektorem Departamentu Prawnego, ale też prowadzi sprawy, które pozwalają odwołać się odwołanym, którzy nie otrzymali dostępu do informacji tajnych i ściśle tajnych, odwołują się do sądu, on rozpatruje tę sprawę. Proszę sobie wyobrazić tego człowieka, on rozpatrując tę sprawę, musi znać bardzo szczegółowo cały przebieg procedury, która miała miejsce. […] Wiedzę ma ogromną, pytanie tylko, czy tę wiedzę on dostarczał systematycznie Białorusinom, czy też pojechał [na Białoruś] z odpowiednim pakietem wiedzy, którą będzie teraz przedstawiał – powiedziała Ewa Kopacz w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w „Faktach po Faktach” TVN24.

Petru: Nie ma formalnej strategii wejścia do strefy euro. Powinno być na nowo powołane stanowisko pełnomocnika ds. euro

– Nie ma w tym momencie formalnej strategii wejścia do [strefy] euro. Kiedyś był pełnomocnik do spraw euro w Ministerstwie Finansów, uważam, że takie stanowisko powinno być na nowo powołane – stwierdził Ryszard Petru w Radiu Zet.

Pełczyńska-Nałęcz: Decyzja dot. procedury z art. 7 nie ma wpływu na KPO czy fundusze strukturalne. Ma natomiast ogromne znaczenie dla naszego wizerunku i pozycji negocjacyjnej

– Odblokowanie środków nie tylko z KPO, ale środków z funduszy strukturalnych, już się zdarzyło. My te środki już inwestujemy, już ten pierwszy, największy przelew w historii polskiego członkostwa w UE, 27 miliardów złotych, przyszedł. To pierwszy z szeregu – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w „Kontrapunkcie” TVP Info.

– Ta decyzja, która zapadła, jeśli chodzi o procedurę z artykułu 7, nie ma już wpływu i przełożenia na jakieś dodatkowe środki czy na dalsze procedowanie KPO czy funduszy strukturalnych. Natomiast ma ogromne znaczenie dla Polski, dla naszej pozycji, naszego wizerunku, naszej pozycji negocjacyjnej, choćby w takich kwestiach jak obronność – mówiła dalej.

Pełczyńska-Nałęcz: Polska uważa, że jakaś część środków unijnych powinna pójść na inwestycje w przemysł zbrojeniowy, infrastukturę militarną

– Zaczynamy negocjacje nowej perspektywy finansowej, czyli kolejnej „siedmiolatki”, po tej, która teraz trwa. UE ma swoje własne dochody ze składek państw członkowskich, z podatków, które częściowo idą do UE, z opłat, a także UE ma zdolność wspólnego zapożyczania się. To są wszystko środki, z których można zaczerpnąć i dalej to już jest decyzja polityczna: czy te środki przeznaczamy, tak jak było dotychczas, np. na Fundusze Spójności […], czy wygospodarowujemy – i Polska uważa, ja uważam, że to jest absolutnie ten kierunek – że jakaś część tych środków powinna pójść na inwestycje w przemysł zbrojeniowy, infrastukturę militarną – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w „Kontrapunkcie” TVP Info.

Pełczyńska-Nałęcz: UE musi się przekształcać w organizację państw, które muszą wspólnie inwestować w obronność, to dobry kierunek

– To jest w ogóle rewolucja w myśleniu unijnym, bo UE powstała jako projekt pokojowy. Projekt, który miał zapobiec każdej wojnie i który miał właściwie spowodować, że nigdy więcej w Europie wojny nie będzie. Teraz, z powodu agresji rosyjskiej, UE przekształca się, musi się przekształcać – i to jest dobry kierunek – w organizację państw, które wspólnie muszą inwestować w obronność po to, żeby wojna się dalej po kontynencie nie rozlewała – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z Mariuszem Piekarskim w „Kontrapunkcie” TVP Info.

PiS traci Podlasie. Sasin: Zdrada ma krótkie nogi. Przekonają się o tym szybciej niż im się wydaje

To oni zdradzili za stołki swoich wyborców. Wbrew ich woli oddali Podlaskie w ręce koalicji 13 grudnia. Zdrada ma krótkie nogi. Przekonają się o tym szybciej niż im się wydaje – napisał na Twitterze Jacek Sasin.

Dzisiaj marszałkiem województwa podlaskiego został wybrany Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. W tajnym głosowaniu otrzymał 16 z 30 głosów. Do zarządu, na stanowiska wicemarszałków, weszła dwójka radnych wybranych z list PiS. Ponadto przewodniczącym sejmiku został Cezary Cieślukowski z Trzeciej Drogi.

Tusk zwołuje posiedzenie kolegium ds. służb specjalnych

Zwołałem na jutro posiedzenie Kolegium do Spraw Służb Specjalnych. Tematem domniemane wpływy rosyjskie i białoruskie w polskim aparacie władzy w poprzednich latach – napisał na Twitterze premier Donald Tusk.

Błaszczak o wyjeździe polskiego sędziego na Białoruś: Złożymy wniosek o specjalne posiedzenie komisji ds. służb specjalnych

– Nasi parlamentarzyści złożą wniosek o to, żeby odbyło się specjalne posiedzenie komisji ds. służb specjalnych i żeby minister Siemoniak wyjaśnił, dlaczego służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo dopuściły do tego, żeby ten jegomość [sędzia Szmydt] opuścił terytorium naszego kraju – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.