Live

Hennig-Kloska o wyborach do PE: Szacujemy, i to pokazują badania i prognozy, że Trzecia Droga zdobędzie 7 mandatów, w tym 4 PL2050

– Jutro zarząd Polski 2050 spotyka się, żeby zaakceptować listy [do PE] i mamy tydzień do ostatecznej rejestracji – powiedziała Paulina Hennig-Kloska w „Gościu Radia ZET”.

– Na pewno jedną z ważniejszych lokomotyw będzie Michał Kobosko. […] Jest duże prawdopodobieństwo, że przewodniczący [Mirosław] Suchoń wystartuje również w tych wyborach do PE z województwa śląskiego. […] Naturalnie będzie zapewne ubiegać się [Róża Thun] o reelekcję. Nic mi nie wiadomo, żeby pani europosłanka zrezygnowała ze startu w kolejnych wyborach – mówiła dalej.

– Szacujemy, i to pokazują różne badania i prognozy, że w ramach Trzeciej Drogi zdobędziemy około siedmiu mandatów łącznie, dla Polski 2050 i PSL-u. Szacujemy, że cztery z tych mandatów mogą przypaść Polsce 2050. To jest nasz plan – kontynuowała.

Siewiera o „żelaznej kopule”: Jeżeli będziemy beneficjentami, a nie płatnikami, to warto roważyć

Jeżeli oferta ze strony organizatora tego projektu, będzie dotyczyła wspólnego udziału w programie z wykorzystaniem systemu Arrow, jeżeli ta oferta będzie uwzględniona, produkty przemysłu zbrojeniowego w ofercie dla naszych sojuszników. Czyli będziemy beneficjentami tego projektu, a nie jedynie płatnikami, zdecydowanie warto to rozważyć – stwierdził Jacek Siewiera w programie „Kropka nad i” TVN24.

Duda: Najskuteczniejszą odpowiedzią, jakiej może udzielić NATO na działania Rosji, jest umocnienie militarne Zachodu, także nas, na wszystkie możliwe sposoby

– Dzisiaj, kiedy w Rosji na nowo odżyły tendencje imperialne, dzisiaj, kiedy to właśnie Rosja przesuwa granice swojego potencjału nuklearnego w kierunku Zachodu […] najskuteczniejszą odpowiedzią, jakiej może udzielić NATO, jest właśnie umocnienie militarne Zachodu, także nas dzisiaj, jako części Sojuszu Północnoatlantyckiego, na wszystkie możliwe sposoby tak, aby móc adekwatnie odpowiedzieć w przypadku rosyjskiej agresji – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

– Wierzę w to, że właśnie to umocnienie spowoduje, że ta agresja nigdy nie nastąpi, bo Rosja będzie się bała zaatakować silny, sprężysty, pokazujący swoje zdolności obronne Zachód – kontynuował.

Duda: Musimy się umocnić, by nikt nie odważył się nas napaść. Temu służy współpraca euroatlantycka, byliśmy w USA i Kanadzie, by ją umacniać

– Tych spotkań politycznych było bardzo dużo, największy, można powiedzieć, politycznie ciężar gatunkowy oczywiście miało spotkanie moje w Vancouver z premierem Justinem Trudeau, omawialiśmy kwestie związane z bezpieczeństwem w tym szerokim, światowym aspekcie, oczywiście kwestie wsparcia dla Ukrainy, która tutaj dla władz kanadyjskich też jest niezwykle istotna, mówiłem, jaka jest sytuacja dzisiaj na froncie przede wszystkim, relacjonowałem moje ostatnie spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim, mówiliśmy o zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie i o tym, jakie ustalenia byłoby dobrze, żeby ten szczyt podjął – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

– Ja oczywiście mówiłem także o mojej propozycji zwiększenia wydatków na obronność przez państwa NATO do minimum 3% PKB, Kanada podnosi wydatki na obronność, takie są decyzje władz kanadyjskich w ostatnim czasie. Cieszę się, że dzisiaj została też ogłoszona w Warszawie decyzja rządu brytyjskiego o podniesieniu wydatków na obronność do 2,5% PKB, to jest ten właściwy kierunek. Jestem usatysfakcjonowany, cieszę się, że on jest realizowany – kontynuował.

– Mam absolutną pewność, że właśnie wzmacnianie wydatków na obronność, wzmacnianie potencjału militarnego państw NATO to jest najlepsza droga do tego, by nam zabezpieczyć, zapewnić pokój na przyszłość, by odstraszyć potencjalnych agresorów. Dzisiaj tym agresorem przede wszystkim jest Rosja, która napadła na Ukrainę. Musimy się umocnić tak, by nikt nie odważył się nas napaść. Temu dzisiaj służy współpraca euroatlantycka, byliśmy tutaj i w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie właśnie po to, żeby ją umacniać, dla bezpieczeństwa Polski, dla bezpieczeństwa naszej części Europy i dla zachowania pokoju na świecie – mówił dalej.

Siewiera: Stanowisko prezydenta Dudy dotyczy gotowości Polski do przyjęcia broni atomowej od sojuszników

Rzeczywiście pan prezydent zapytany o kwestie wykorzystania i przystąpienia do programu Nuclear Sharing, ze strony Polski przedstawił stanowisko państwa polskiego, które obowiązywało na przestrzeni ostatnich lat w dyskusji o Nuclear Sharing, która pojawiała się w poprzednich latach już kilka razy. Stanowisko prezydenta Dudy dotyczy gotowości państwa, jeśli sojusznicy uznają, że tego typu krok jest właściwy, a przystąpienie do programu realizuje polityka odstraszania Sojuszu Północnoatlantyckiego – stwierdził Jacek Siewiera w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.

Duda: Zapraszałem kanadyjskich i innych inwestorów do naszego kraju

– Dla mnie bardzo ważny element dzisiaj, udział w Konwencji Wodorowej, ogromne wydarzenie tutaj w Edmonton, rzeczywiście zorganizowane przez Kanadyjczyków […]. Jest tutaj duża reprezentacja naszego polskiego biznesu, m.in. PESA, która tutaj szczyci się swoją wodorową lokomotywą, jedną z absolutnie pierwszych na świecie […]. Ja zapraszałem tutaj także kanadyjskich i innych inwestorów do naszego kraju […]. Dokonujemy w tej chwili w Polsce długiego procesu transformacji energetycznej i wzięcie udziału w tym procesie transformacji energetycznej, podzielenie się z nami swoimi odkryciami, technologiami, które proponują różne firmy z Kanady i ze świata na pewno będzie dla nas też bardzo cenne – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

Hennig-Kloska: Bon energetyczny trafi do ok. 3,5 mln gospodarstw domowych. Będzie na drugą połowę roku wypłacony jednorazowo

– Na tym etapie kształt ustawy wygląda tak, że mamy cenę maksymalną energii na poziomie 500 złotych i ona obejmie wszystkich odbiorców detalicznych na tym poziomie. Nieco wyższa kwota maksymalna na obecnym poziomie 693 [złote] – ta sama, która obowiązywała w pierwszej połowie roku – jest przeznaczona dla jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych typu szpitale i małych i średnich przedsiębiorstw – powiedziała Paulina Hennig-Kloska w „Gościu Radia ZET”.

– Będą też rekompensaty dla spółek energetycznych w tym zakresie […]. Gospodarstwa domowe o niższych dochodach dostaną dodatkowo bon energetyczny, to jest, szacujemy, około 3,5 miliona gospodarstw domowych. To jest taka forma wsparcia dla tych osób, dla których obciążenia z tytułu ciepła, energii stanowią zbyt duży udział w dochodach ogółem gospodarstwa domowego – tłumaczyła.

– On [bon energetyczny] będzie na drugą połowę roku jednorazowo wypłacony. Taki jest plan założony w ustawie – dodała.

Hennig-Kloska: Nie będzie podatku od bonu energetycznego

– Będzie to uzupełnione w ustawie, bo oczywiście nie jest naszym celem opodatkowanie tego bonu [energetycznego]. To jest drobny zapis w tej ustawie, wyłączający obciążenie od tego bonu – powiedziała Paulina Hennig-Kloska w „Gościu Radia ZET”.

Hennig-Kloska: Nic mi nie wiadomo, bym miała zostać zdymisjonowana. Dotychczas nie słyszałam zastrzeżeń ze strony premiera

– Nic mi na ten temat nie wiadomo, żeby tak miało być. […] Dotychczas nie słyszałam zastrzeżeń ze strony pana premiera. Ostatni raz widzieliśmy się omawiając ustawę o cenach energii. To było dobre spotkanie, dwa tygodnie temu – powiedziała Paulina Hennig-Kloska w „Gościu Radia ZET”, pytana o swoją dymisję.

Sunak: Myśliwce Typhoon będą patrolowały polską przestrzeń powietrzną, chcemy także przysłać 16 tysięcy żołnierzy do Polski

Wspólnie rozmawialiśmy również o możliwościach przemysłu zbrojeniowego, budujemy fregaty oraz nowy system obronny, który będzie bronił przestrzeni nad Polską. Tak jak powiedziałem wzmocnimy naszą współpracę we wszystkich formatach po to żebyśmy mogli współpracować nad najważniejszymi aspektami obrony powietrznej. Przywieziemy również tutaj myśliwce Typhoon, które będą patrolować polską przestrzeń powietrzną, wspierać Polskę i my się do tego przyczynimy. Również chcemy przysłać 16 tysięcy żołnierzy w ramach wsparcia Wlk. Brytanii, bo wiemy, że Polska jest w sercu zapewnienia bezpieczeństwa całej Europy – powiedział Rishi Sunak na briefing prasowym w Warszawie.

Sunak o Polsce: Jesteśmy sojusznikami na zawsze, dwiema potęgami wojskowymi pomagającymi Ukrainie

Jesteśmy sojusznikami na zawsze, mam nadzieję, że dobrze to powiedziałem, dokładnie sojusznikami na zawsze i nigdy w Wlk. Brytanii nie zapomnimy, że to Polscy piloci ratowali nasze życie walcząc na naszym niebie. Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi, które pomagają Ukrainie, od dwóch lat pomagamy sąsiadom Polski, jeśli chodzi o naszą pomoc wojskową, chcemy jeszcze bardziej pomóc, dlatego powiedziałem o pomocy dodatkowej pół miliona funtów, żebyśmy mogli jeszcze bardziej pomóc w finansowaniu zakupu sprzętu – stwierdził Rishi Sunak na briefing prasowym w Warszawie.

Tusk: Naszą wspólną intencją jest, aby narodziła się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały kontynent i Wielką Brytanię

Nieprzypadkowo Wielka Brytania, także dzięki osobistemu zaangażowaniu premiera Sunaka i Polska stanowią naprawdę kapitalny przykład dobrej współpracy i koordynacji działań. Jak się państwo domyślacie, rozmawialiśmy o wzmocnieniu naszej współpracy w tych formatach, w jakich już i Wielka Brytania i Polska działają w sprawie obronności. Pamiętacie też, ile dyskusji i emocji wzbudziła nasza deklaracja o przystąpieniu Polski do European Sky Shield Initiative. Bardzo się cieszę, że będziemy w tej inicjatywie współpracowali bardziej niż wcześniej, z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi i partnerami, podobnie jak już tradycyjnie dobrze współpracujemy i bardzo intensywnie w ramach inicjatywie brytyjskiej Diamond, która także służy naszemu bezpieczeństwu – stwierdził premier Donald Tusk w trakcie oświadczenia dla mediów.

Nie ulega wątpliwości, że z tych różnych inicjatyw, w których nasze oba państwa są aktywne, musi natychmiast narodzić się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmuje cały kontynent i Wielką Brytanię i musimy zakończyć i taka jest nasza wspólna intencja, zakończyć ten czas pewnych konkurencji, współzawodnictwa między różnymi inicjatywami na rzecz obrony Europy, Wielkiej Brytanii, bo to, czego potrzebujemy dzisiaj, nie tylko to, co robimy bardzo dobrze, mówię tu i o sprzęcie brytyjskim i gotowości zaangażowania bezpośredniego Brytyjczyków w obronę naszego nieba, ale musimy także skłonić wszystkich naszych partnerów do pełnej koordynacji systemów, sprzętu, polityk bezpieczeństwa – mówił dalej.