– Ja podchodzę do wszystkich informacji, zwłaszcza takich, które są informacjami medialnymi, w sposób bardzo spokojny. Nie tak dawno pojawiały się informacje o zupełnie odmiennych, nieporównywalnie mniejszych liczbach osób, wobec których były prowadzone działania związane z toczącymi się postępowaniami, śledztwami i działaniami związanymi z wykrywaniem przestępstw – powiedział prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym przed wylotem do USA.

– Będą dowody, będą one upublicznione – będę wtedy to komentował. Bardzo wiele plotek, półprawd i nieprawd już narosło wokół tego, legend. Podejdźcie państwo do tego bardzo spokojnie. Niech się eksperci na ten temat wypowiedzą […], a nie plotki i robienie afery politycznej przede wszystkim wokół ścigania przestępstw – mówił dalej.

– System był wykorzystywany w celu ścigania przestępstw. Jeżeli byłby wykorzystany inaczej, oczywiście powinna być tutaj stosowana odpowiednia miara odpowiedzialności. Ale on był nabyty po to, by walczyć z przestępczością w sposób nowoczesny i skuteczny – dodał.