Live

Siewiera: Prezydent poprze inicjatywę europejskiej żelaznej kopuły, jeśli uwzględni ona polski system dowodzenia i polski przemysł

– Prezydent podnosił tę kwestię, i ja także, na spotkaniach z doradcą kanclerza Olafa Scholza […] jeszcze rok temu, że potencjalne partnerstwo w europejskiej tarczy antyrakietowej jest możliwe. Ale po pierwsze: musi ona uwzględniać systemy radarowe, które mamy zlokalizowane w Polsce, najbardziej wysuniętej na wschód części […], musi uwzględniać ofertę polskiego przemysłu, czyli systemy radarowe produkowane w Polsce – powiedział Jacek Siewiera w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

– Prezydent poprze tę inicjatywę, jeśli uwzględni polski system dowodzenia i polski przemysł – podkreślił.

Zgorzelski o kandydatach PiS-u w wyborach do PE: Tam jest arka konstruowana, żeby przechować tych, którzy być może musieliby zmierzyć się zarzutami

Tam jest arka konstruowana, żeby przechować i przewieźć tych wszystkich, którzy być może musieliby zmierzyć się z prokuratorem generalnym i zarzutami. Bądźmy poważni panie redaktorze, proszę kompletnie nie porównywać tych dwóch rzeczy. Bo dzisiaj ważne jest, żeby polska reprezentacja w PE, szczególnie ta w EPL miała dużą swoją grupę, żebyśmy mogli mieć wpływ na to co się w UE dzieje – stwierdził Piotr Zgorzelski w programie ,,Fakty po faktach” w TVN24.

Arłukowicz: Jesteśmy gotowi na wybory do PE. To ważne wybory, nie możemy tam wysyłać ludzi takich jak Kamiński czy Wąsik

Jesteśmy gotowi, jest to bardzo płynne przejście z kampanii samorządowej, właściwie z dnia na dzień w kampanię europejską, która jest niezwykle ważna z dwóch powodów i to chciałem podkreślić. Nasze bezpieczeństwo, tamten PE, który kończy swoją kadencję już miał raz problem z bezpieczeństwem w postaci zdrowia, dzięki Polakom powołano komisję zdrowia, na której czele stałem, czy komisję do walki z rakiem na czele, której też stałem, ale to bezpieczeństwo dzisiaj się rozszerza także na bezpieczeństwo militarne i bezpieczeństwo naszych obywateli. PE będzie odgrywał ogromną rolę i nie możemy tam wysyłać ludzi takich jak Kamiński, czy Wąsik, bo to nie będzie tylko wstyd, ale oni krzywdę Polskę zrobią – powiedział Bartosz Arłukowicz w TVN24.

Arłukowicz: Pegasus był używany nielegalnie i wszyscy, którzy, zlecali, szpiegowali i podsłuchiwali poniosą za to odpowiedzialność

To już nawet nie chodzi o to, że podsłuchiwano Giertycha, Brejzę itd. itd. tu chodzi o to, gdzie te dane z tych podsłuchów, szpiegowanie trafiły, gdzie one są. W Izraelu na dyskach, czy być może służby rosyjskie handlują z innymi służbami o tym handlu między służbami przecież wiemy i to KE udowadniała, więc panowie Pegasus był kupiony nielegalnie, Pegasus był używany nielegalnie i wszyscy, którzy, zlecali, szpiegowali, podsłuchiwali poniosą za to odpowiedzialność – Bartosz Arłukowicz w programie „Fakty po faktach” w TVN24.

Paprocka: Apelujemy, aby TK jak najszybciej rozstrzygnął kwestię prawidłowości obsadzenia Sejmu

– Pan prezydent oczekuje od Trybunału Konstytucyjnego rozstrzygnięcia kwestii prawidłowości obsadzenia Sejmu, bo jest to sprawa absolutnie kluczowa dla tego, czy ustawy są uchwalane zgodnie z Konstytucją, nie może tego zrobić nikt inny oprócz Trybunału Konstytucyjnego, bo tylko Trybunał Konstytucyjny ma takie uprawnienia i apelujemy, aby do tego rozstrzygnięcia doszło jak najszybciej – powiedziała Małgorzata Paprocka w TVP Info.

Paprocka o Europejskiej Kopule Przeciwrakietowej: Jeżeli ma być uzupełnieniem rozwiązania w ramach systemu Patriot, prezydent nie ma nic przeciwko

– Nie [Europejska Kopuła Przeciwrakietowa nie może być kolejnym elementem sporu między Tuskiem a Dudą], to jest, myślę, że dzisiaj jakiś taki bardzo zły wydźwięk wypowiedzi pana premiera, może jakieś niezrozumienie kontekstu wypowiedzi pana prezydenta podczas konferencji prasowej […]. Pan prezydent jasno mówi: to może być uzupełnienie systemu […] ale przede wszystkim panu prezydentowi zależy na tym, aby nie było to rozwiązanie, które wchodzi w miejsce tych działań podejmowanych przez ostatnie lata w ramach budowy systemu Patriot, tutaj we współpracy z Amerykanami, z Brytyjczykami – powiedziała Małgorzata Paprocka w TVP Info.

– Ja tutaj nie widzę jakiejś wielkiej niespójności i trochę nie rozumiem takiej bardzo nieproporcjonalnej reakcji pana premiera, bo jeżeli mówimy o uzupełnieniu tego, co jest budowane od lat, mam tutaj na myśli tutaj ten system właśnie oparty na Patriotach, to wzmacnianie w każdym elemencie, pan prezydent nie będzie tego w żaden sposób kwestionował […] jeżeli ma to być uzupełnienie, pan prezydent nie ma nic przeciwko temu – kontynuowała.

Paprocka: Dzisiaj nie ma ważniejszego partnera dla RP w stosunkach międzynarodowych niż USA

– Dzisiaj nie ma ważniejszego partnera dla Rzeczypospolitej w stosunkach międzynarodowych niż Stany Zjednoczone i dokładnie w takim kontekście to spotkanie [Duda-Trump] należy widzieć – powiedziała Małgorzata Paprocka w TVP Info.

Siewiera o słowach Tuska i Dudy nt. europejskiej żelaznej kopuły: Ani to spór, ani kopuła, ani żelazna

– Ani to spór, ani kopuła, ani żelazna. Żeby to usystematyzować: projekt europejskiej tarczy antyrakietowej, który ma 24 miesiące, jest projektem zainicjowanym przez stronę niemiecką – to miał na myśli pan prezydent – powiedział Jacek Siewiera w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

– W tym czasie po stronie polskiej trwały już bardzo zaawansowane rozmowy dotyczące systemu koordynacji ABCS i wdrożenia prowadzone przez ministra Błaszczaka, najbardziej zaawansowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną, którym dysponują tylko Stany Zjednoczone i Polska. I Amerykanie wskazali jednoznacznie, udzielając zgody Kongresu, Departamentu Stanu na wdrożenie tego systemu w Polsce, kto jest dysponentem tych aktywów – Polska – mówił dalej.

– Podpisał ten kontakt nie premier, minister wówczas Błaszczak, tylko premier, minister obrony narodowej Kosiniak-Kamysz, co oceniane jest przez prezydenta bardzo wysoko i w ocenie BBN powinno być rozwijane – kontynuował.

Pytany, czy jeśli chodzi o budowę „kopuły”, Polska jest dalej niż Niemcy, odparł: Tak.

Paprocka o spotkaniu Duda-Trump: Następuje z inicjatywy Trumpa, jest sporo tematów, o których można rozmawiać z jednym z bardzo istotnych polityków z USA

– Spotkanie następuje z inicjatywy pana prezydenta Trumpa, myślę, że jest sporo tematów, o których można rozmawiać z jednym jednak z bardzo istotnych polityków sceny amerykańskiej. […] Stany Zjednoczone to nasz kluczowy partner i w relacjach bilateralnych i w relacjach w ramach sojuszu, chociażby NATO-wskiego i o te relacje transatlantyckie pan prezydent bardzo stanowczo dba od początku swojej prezydentury – powiedziała Małgorzata Paprocka w „Pytaniu dnia” TVP Info.

– W przyszłym roku, w pierwszym półroczu 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Unii Europejskiej […] jednym z priorytetów ustalonych już na czas tej prezydencji jest zacieśnianie również współpracy na linii sama Unia Europejska – Stany Zjednoczone – kontynuowała.

Bodnar o Giertychu: Zastanawiam się, dlaczego apeluje głównie za pomocą Twittera, a nie po prostu wyśle pismo

Tylko się tak zastanawiam, dlaczego, skoro tak mogę tutaj, dlaczego pan mecenas [Roman Giertych], pan poseł tak apeluje głównie za pomocą Twittera, a nie po prostu wyśle pismo. Tak mi się wydaje, że tutaj można by po prostu wysłać zwyczajne pismo, ja bym zareagował – stwierdził Adam Bodnar w TVN24.

Bodnar: W Polsce w kwietniu będzie Komisja Wenecka

25 kwietnia w Polsce będzie Komisja Wenecka i zobaczymy jaką opinię wyda. Być może, mam nadzieję, że będzie to opinia pozytywna, może jakaś opinia sugerująca jakieś modyfikacje i może to przekona prezydenta – stwierdził Adam Bodnar w TVN24.

Bodnar: Jest jeszcze przestrzeń do przekonania prezydenta do podpisania ustawy o KRS

Myślę, że jednak jest jeszcze przestrzeń do przekonania prezydenta do podpisania tej ustawy. Myślę, że to, co jest istotne, to to że w tym tygodniu swoją opinię na temat ustawy wydało Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. To bardzo ważna instytucja, która właśnie w takich różnych sytuacjach nietypowych opiniuje i jednak OBWE wskazało że takie wyjątkowe rozwiązanie dotyczące naprawienia sytuacji w KRS jest dopuszczalne z punktu widzenia standardów międzynarodowych – stwierdził Adam Bodnar w TVN24.