Live

Trzaskowski: Warszawa musi być otwarta, tolerancyjna i europejska

Warszawa musi być otwarta i tolerancyjna, bo wtedy przyciąga talent do Polski z całej Europy. Warszawa musi być europejska, bo wtedy przyciąga pieniądze na fantastyczne inwestycje. Warszawa wyznacza trendy, bo nikt nie zorganizował na przykład darmowego programu żłobkowego, żeby naprawdę pomóc kobietom i wrócić im na rynek pracy – stwierdził Rafał Trzaskowski w trakcie debaty warszawskiej TVP.

Wipler: Chciałbym Warszawy, która będzie najlepszym miejscem do życia. Żeby tak się stało, musimy mieć prezydenta na najlepiej 10 lat, a nie na chwilę

– Bardzo chciałbym Warszawy, w której nie będzie polityków, nie będzie polityki, która nie będzie miejscem, w którym setki działaczy czekających na odzyskanie władzy w Polsce z niego żyją. Chciałbym Warszawy, w której będą najlepsze szkoły średnie, szkoły podstawowe w Polsce, która będzie najlepszym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej, jednocześnie wypoczywania i po prostu życia. A żeby tak się wydarzyło, musimy mieć prezydenta na pełen etat i na 5, a najlepiej 10 lat, a nie na chwilę – powiedział Przemysław Wipler podczas debaty warszawskiej TVP.

Bocheński: Warszawa potrzebuje gospodarza na pełen etat. Po 18 latach rządów KO mamy dużo do posprzątania

– Warszawa potrzebuje nowości i świeżości. Warszawa potrzebuje gospodarza na pełen etat i bycia traktowaną na serio, a nie jako dodatek do swojej kariery. Chcę miasta odkorkowanego, gdzie remonty przeprowadzane są z głową. Chcę miasta, w którym budowane są mieszkania, a długoletni najemcy mogą je wykupić. Gdzie nie ma kolejek do mieszkań komunalnych, gdzie miasto projektowane jest mądrze, tak że szkoły, przedszkola, żłobki powstają na świeżo budowanych osiedlach – powiedział Tobiasz Bocheński podczas debaty warszawskiej TVP.

– Chcę miasta, gdzie nie ma wojny ideologicznej z kierowcami. Chcę miasta, które wymaga inwestycji i ciężkiej pracy każdego dnia. Po 18 latach rządów KO mamy dużo do posprzątania: mamy korki, brud, betonozę, korupcję w urzędzie miasta, chaos. 7 kwietnia musimy wybrać gospodarza […], który tutaj jest, a nie tylko bywa – mówił dalej.

Biejat: To będzie Warszawa zielona, która rozwija swoje usługi, dba o swoich pracowników

– Warszawa jest wielkim, europejskim miastem, stolicą o ogromnym budżecie i ma szansę rozwinąć swój pełny potencjał, ja jako prezydentka chcę o to zadbać. Chcę, żeby Warszawa patrzyła w przyszłość, a nie przeszłość, na poprzednie spory i żeby nie stała w miejscu. To będzie Warszawa zielona, Warszawa, która rozwija swoje usługi, która dba również o swoich pracowników po to, żeby mogli dostarczać nam jak najlepszą edukację, kulturę, dobrej jakości transport publiczny – powiedziała Magdalena Biejat podczas debaty.

– Ale ta Warszawa, którą będziemy budować, nie będę budować jej sama. Ze mną pracuje cały sztab ludzi, z którymi wspólnie przygotowywaliśmy program, którzy dzisiaj ze mną wspólnie idą do wyborów. Tą całą drużyną ludzi, którzy mieli doświadczenie jako radni miejscy, jako radni dzielnicowi, jako pracownicy miasta, jako społecznicy, chcemy dzisiaj zmieniać Warszawę na lepsze, po to, żeby była dobrym miejscem do życia dla was wszystkich. Żeby żyło się tu wygodnie, bezpiecznie i żeby można było spokojnie patrzeć w przyszłość – kontynuowała.

Trzaskowski: Tak samo byłem tym zbulwersowany i nie ma miejsca dla hejterów. Zakończę pracę z tym panem

Tak samo byłem tym zbulwersowany i nie ma miejsca dla hejterów. Oczywiście nie jestem w stanie kontrolować tego, co kto wypisuje po godzinach pracy, natomiast mieliśmy przykłady poprzednich rządów, które wydawały chociażby z Funduszu Sprawiedliwości setki milionów czy dziesiątki milionów na hejterów. W związku z tym zakończę pracę z tym panem, dlatego że staram się zachować pewien umiar i na takie osoby nie ma miejsca – stwierdził Rafał Trzaskowski w trakcie debaty warszawskiej TVP.

Bocheński do Trzaskowskiego: Ma pan w budżecie pieniądze dzięki wzrostowi gospodarczemu, który był konstruowany w czasach rządu PiS

– Warszawa kiedy pan zostawał prezydentem, miała budżet przeszło 14-miliardowy, po 8 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości ma budżet 28-miliardowy a ma pan w budżecie pieniądze dzięki wzrostowi gospodarczemu, który był konstruowany w czasach naszego rządu – powiedział Tobiasz Bocheński do Rafała Trzaskowskiego podczas debaty.

Grabiec: Nie będzie powszechnej mobilizacji

Nie będzie powszechnej mobilizacji, nie będzie żadnej mobilizacji, natomiast systematycznie
rozbudowywane polskie wojsko, rozbudowywany jest WOT, ma powstać profesjonalna obrona cywilna i to są formacje, które powstają w każdym kraju
– stwierdził Jan Grabiec w TVN24.

Grabiec: Kaczyński miał wiedzę o przynajmniej o części zarzutów, które stawia dziś prokuratura, ale nie tak daleko idącą

Ja myślę, że prezes Kaczyński wiedział o przynajmniej części zarzutów, które w tej chwili stają się przedmiotem postępowania prokuratury. Znamy Jarosława Kaczyńskiego, jego metody sprawowania władzy, że zawsze szuka osób, które nawzajem donoszą na siebie, informują go o tym jakie bezeceństwa popełniają jego współpracownicy, żeby wiedzieć jakie haki ma na kogo. Myślę, że Jarosław Kaczyński miał tę wiedzę, ale nie wiem, czy aż tak daleko idącą jak sugerują prokuratorzy dzisiaj i rozumiem, że zależało mu na tym, żeby mieć haki na Ziobrę, ale niekoniecznie ich używać. To był w końcu minister jego rządu, który był wicepremierem, jego koalicjant, członek jego klubu, ale myślę, że dzisiaj będzie ponosił odpowiedzialność pewnie polityczną – powiedział Jan Grabiec w TVN24.

Grabiec: Mamy do czynienia z pełnym kołem. To nie tylko marnowanie pieniędzy publicznych, to jest po prostu kradzież

Ja życzę panu posłowi Ziobro, żeby wrócił do zdrowia to jest poza wszelką dyskusją. Natomiast nie ulega wątpliwości, że sprawiedliwość powinna działać i dotykać każdego. To zresztą minister Ziobro mówił kiedyś: uczciwi nie mają się czego bać, więc jeśli minister Ziobro był uczciwym ministrem, jeśli te zarzuty, które były formowane przez lata, czy które dzisiaj są stawiane przez prokuraturę dot. funkcjonowania takiego układu, wyprowadzającego pieniądze publiczne i to ze specjalnego funduszu przeznaczonego dla ofiar przestępstw na cele służące partii, kolegom [to nie ma się czego bać]. […]. Mamy do czynienia z takim pełnym kołem, to nie jest tylko marnowanie pieniędzy publicznych to jest po prostu kradzież – stwierdził Jan Grabiec w programie ,,Kropka nad i” w TVN24.

Biejat o CPK: Warszawa czeka na decyzje, ministerstwo obiecywało audyt i nie możemy się go doczekać, nie wiemy, czego się spodziewać od rządu

– Cały czas Warszawa czeka na konkretne decyzje w sprawie CPK. Ministerstwo obiecywało nam audyt tego projektu już od samego początku kadencji i nadal nie możemy się go doczekać, w związku z tym trudno jest mówić o tym, jakie decyzje zapadną w sprawie Okęcia, bo nie wiemy, czego możemy się spodziewać od rządu centralnego – powiedziała Magdalena Biejat podczas debaty.

– Prezydent Warszawy nie powinien nigdy abdykować z wpływania na te decyzje i od uzyskania jasnych deklaracji na temat tego, jak ten port będzie zagospodarowany i czego możemy oczekiwać. Mieszkańcy dzisiaj obawiają się, że jeśli zniknie Okęcie, to na miejscu tego pojawi się kolejne osiedle zarządzane bardziej przez deweloperów, niż przez miasto, z którego będzie trudniej wyjechać inaczej, niż samochodem i stojąc w wiecznych korkach. Musimy mieć pewność, że ten grunt trafi do miasta, jeśli Okęcie zniknie, że będzie szansa na to, żeby służył mieszkańcom – kontynuowała.

Trzaskowski: Okęcie + rozbudowanie Modlina absolutnie Warszawie by wystarczyło

Jestem oczywiście zwolennikiem Okęcia, dlatego że Okęcie jest olbrzymim atutem Warszawy, wszystkie badania to potwierdzają. Natomiast jeżeli byśmy budowali CPK, to znaczyłoby likwidację Okęcia. Oczywiście przez ostatnie lata PiS płacił kilkaset milionów ludziom za pilnowanie pola. Dopiero teraz rozpoczęła się prawdziwa debata na ten temat. Uważam że Okęcie + rozbudowanie Modlina absolutnie Warszawie by wystarczyło – stwierdził Rafał Trzaskowski w trakcie debaty warszawskiej TVP.

Trzaskowski: W warszawskich szpitalach wprowadziliśmy jasną zasadę – zawsze na dyżurze jest lekarz, który nie będzie się powoływał na żadną klauzulę sumienia

– Jak można mówić, że to jest temat zastępczy – prawa kobiet – po tym wszystkim, co się w Polsce stało, po tym średniowiecznym prawie antyaborcyjnym, które PiS wprowadził? To jest sprawa absolutnie fundamentalna. Nie może być tak, że prokuratura goni kobiety, że lekarze odmawiają ratowania życia. Dlatego myśmy już w warszawskich szpitalach, nawet jak rządził PiS, wprowadzili zasadę jasną, a mianowicie – najważniejsze jest życie kobiety. Zawsze na dyżurze w szpitalu warszawskim jest lekarz, który nie będzie się na pewno powoływał na żadną klauzulę – powiedział Rafał Trzaskowski podczas debaty warszawskiej w TVP Info.