Live

Bosak: Konfederacja proponuje „reset konstytucyjny”. Prezydent Duda powinien zaprosić wszystkie partie do rozmowy

– Nasza propozycja [„resetu konstytucyjnego”] nie jest nowa, my ją sformułowaliśmy już w poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy widzieliśmy inflację kolejnych projektów ustaw regulujących Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Krajową Radę Sądownictwa – powiedział Krzysztof Bosak w „Graffiti” Polsat News.

– Doszliśmy do wniosku, że nie da się już z tego galimatiasu wyjść ustawami. Kwestionowana jest konstytucyjność KRS, SN i TK. Trzeba usiąść do stołu, uzgodnić poprawkę do Konstytucji i przeciąć te wszystkie wątpliwości – wyjaśniał.

– Największe partie, z PiS-em i PO włącznie [powinny usiąść do stołu]. Prezydent Andrzej Duda powinien zaprosić wszystkich do takiej rozmowy. Wszyscy przychodzą na Radę Bezpieczeństwa Narodowego, kiedy prezydent zaprasza, w tej sprawie też by wszyscy przyszli. […] Dyskusja na ten temat powinna być jawna i transparentna – stwierdził.

Kosiniak-Kamysz: Pierwsze wnioski będą już pod koniec stycznia. Jesteśmy zdeterminowani, żeby nigdy więcej nie zdarzyło się wykorzystywanie munduru

Pierwsze wnioski będą już pod koniec stycznia, wstępne raporty. Jesteśmy zdeterminowani, żeby nigdy więcej nie zdarzyło się takie wykorzystywanie munduru żołnierza polskiego, oficerów również, do tego, żeby nawet w pośredni sposób angażować ich w politykę czy życie partyjne – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w programie „Kropka nad i” TVN24.

Kosiniak-Kamysz: Straciliśmy chyba z oczu, za co Wąsik i Kamiński zostali skazani, bo próbuje się gloryfikować ich walkę z korupcją

Więźniem politycznym jest pan redaktor Poczobut i porównywanie do tej tragicznej sytuacji, dla rodziny Andrzeja Poczobuta, dla historii. Straciliśmy chyba z oczu, za co panowie Wąsik i Kamiński zostali skazani, bo próbuje się gloryfikować ich walkę z korupcją. Jeżeli ją gdzieś prowadzili, to bardzo dobrze, ale w tej sprawie, za którą zostali skazani, a zostali skazanie za fabrykowanie dowodów, szycie, afery i próba wystawienia na strzał Andrzeja Leppera, który był ich koalicjantem – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w programie „Kropka nad i” TVN24.

Bosak: Sienkiewicz anarchizuje polskie państwo. Rząd forsuje zasadę, która powinna być potępiona – że cel uświęca środki

– On [Bartłomiej Sienkiewicz] anarchizuje polskie państwo. Nie da się tego nazwać inaczej. Jeżeli ja bym przyszedł i powiedział, że nie uznaję rządu Donalda Tuska, bo on już rządził w Polsce, rządził źle i ja właściwie nie będę się stosował do tego, co ten rząd uchwali, to byłaby to postawa anarchiczna. I minister Sienkiewicz robi dokładnie to samo, tylko w odniesieniu do instytucji, które mu się nie podobają, bo są zdominowane przez ludzi związanych z PiS – powiedział Krzysztof Bosak w „Graffiti” Polsat News.

– Od grudnia rząd Lewicy i Platformy, ale także PSL-u i Polski 2050 forsuje nam zasadę, która moim zdaniem powinna być potępiona – zasada cel uświęca środki. Tak nie jest, że możemy z powodu tego, że PiS rządził źle, w tej chwili łamać prawo. Bezprawiem nie przywrócimy praworządności – stwierdził.

Bosak: Orzeczenia TK obowiązują. Elementem anarchii jest to, że część polityków koalicji rządzącej udaje, że jego postanowień nie ma

– Przy wszystkich zastrzeżeniach do tego, co się działo w Trybunale Konstytucyjnym i jakie tam były nominacje, nie mamy innego. Więc uważam, że jego orzeczenia obowiązują i uważam za element pewnej anarchii to, że część polityków koalicji rządzącej udaje, że nie ma postanowień TK, albo że one nie obowiązują – powiedział Krzysztof Bosak w „Graffiti” Polsat News.

Zarzuty o upartyjnienie są słuszne. PiS próbował upartyjnić i częściowo to zrobił. Ale to nie znaczy, że TK nie istnieje. On istnieje i ma swoje wady, te wady trzeba naprawić. Dlatego jako Konfederacja proponujmy „reset konstytucyjny” – kontynuował.

Kosiniak-Kamysz: Zawsze jesteśmy gotowi na wybory. Gdyby odbywały się teraz, to zwycięstwo koalicji 15 października byłoby jeszcze bardziej doniosłe

Po pierwsze, zawsze jesteśmy gotowi na wybory. Myślę, że gdyby wybory odbywały się teraz, to zwycięstwo koalicji 15 października byłoby jeszcze bardziej doniosłe, za co dziękujemy naszym wyborcom. Ale nie ma takiej możliwości, bo nie ma takiej przesłanki konstytucyjnej, która by uprawniała do rozwiązania parlamentu z uwagi, że niedostarczenie budżetu do pana prezydenta w odpowiednim terminie, to jest przesłanka. My przyjęliśmy dzisiaj budżet w Sejmie. Będzie trwała już niedługo debata w Senacie i ten budżet w terminach konstytucyjnych zostanie skierowany – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Moniką Olejnik w programie „Kropka nad i” TVN24.

Bosak: Nie zmieniłem zdania o grudniowej akcji Brauna, nie zmieniłem też zdania o sensie współpracy naszych środowisk

– My współpracujemy [z Grzegorzem Braunem] od 2019 roku i tu się nic nie zmieniło. Natomiast konkretne swoje działania mamy prawo oceniać krytycznie, bo na tym polega współpraca polityczna – nie, że się człowiek we wszystkim zgadza, tylko że realizuje wspólną strategię – powiedział Krzysztof Bosak w „Graffiti” Polsat News.

– Ja swojego zdania o grudniowej akcji nie zmieniłem i nie zmieniłem też swojego zdania o sensie współpracy środowiska Grzegorza Brauna, środowiska narodowego, środowiska wolnościowego. Konfederacja jest koalicją kilku środowisk ideowej prawicy, która daje alternatywę dla tego, co jest nazywane prawicą, a jest PiS-em – mówił dalej.

Bosak: Liczę na to, że Braun pozostanie w klubie Konfederacji. Zarzuty prokuratury wyglądają na przygotowane na kolanie

– Liczę na to [że Grzegorz Braun pozostanie w klubie Konfederacji]. Jest to jeden z najbardziej pracowitych posłów w Sejmie – powiedział Krzysztof Bosak w „Graffiti” Polsat News.

– To prawda [Sejm uchylił mu immunitet], teraz sądy ocenią, co warte są zarzuty prokuratury. Wyglądają na przygotowane na kolanie, albo przez kogoś, kto się w ogóle tymi sprawami nie zajmował. Na komisję etyki prokurator w ogóle nie przyszedł bronić tego, co napisał, a podczas rozmowy wyszło, że tam zostały do wniosku wpisane słowa, których Grzegorz Braun nigdy nie wypowiedział i czyny, których nie popełnił – mówił dalej.

Bosak: W wyborach samorządowych i europejskich Konfederacja na pewno nie wystartuje w koalicji z PiS

– Politycy mają wyobraźnię bogatą, natomiast do wyborów samorządowych i europejskich jako Konfederacja na pewno nie wystartujemy z PiS-em. My rywalizujemy z PiS-em, rywalizujemy z Platformą, Lewicą, ze wszystkimi partiami – powiedział Krzysztof Bosak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Graffiti” Polsat News.

Zandberg o głosowaniu ws. Bosaka: Tutaj nie da się uciec od ocen, a ta ocena jest dość jednoznaczna. Panowie z Konfederacji ustawili się w tym samym szeregu co Braun

W tym głosowaniu każdy wybierał sam i każdy ponosi odpowiedzialność za to jak głosował. My nie mieliśmy wątpliwości, że pan Bosak powinien przestać pełnić rolę wicemarszałka Sejmu. A nie mieliśmy tych wątpliwości ze względu na to, co nastąpiło po skandalicznym zachowaniu pana Brauna. Mam na myśli zarówno to, że pan Bosak poszedł, żeby panu Braunowi podać rękę w ławach sejmowych, jak i to, że pan Bosak nie poparł ukarania pana Brauna – stwierdził Adrian Zanberg w Radiu Zet.

Tutaj nie da się uciec od ocen, a ta ocena jest moim zdaniem dość jednoznaczna. To znaczy panowie z Konfederacji, którzy lubią udawać torysów w starym stylu i twierdzić, że są konserwatystami, no pokazali, że są w jednym szeregu z panem Braunem, to był ich wybór – dodał.

Zandberg: Interesuje mnie, jak ułożyć ład medialny w Polsce tak, aby telewizja publiczna była dobrem wspólnym

Mnie dzisiaj, jak rozmawiamy o telewizji, to szczerze mówiąc, interesuje bardziej krok do przodu. Interesuję mnie to w jaki sposób ułożyć w Polsce ład medialny tak, żeby telewizja publiczna trwale była dobrem wspólnym tzn., żeby nie była za każdy razem, przy każdej zmianie władzy telewizją rządową – powiedział Adrian Zanberg w Radiu Zet.

Zandberg o budżecie na 2024 rok: W dużym stopniu jest przygotowany przez Morawieckiego. Nie będę ukrywać, że są tam rzeczy, które są do poprawki

To jest w dużym stopniu budżet Morawieckiego. W Polsce mamy taką chronologię, że kiedy zmienia się władza, to ten budżet, który obowiązuje przez pierwszy rok, to w dużym stopniu jest budżet przygotowany przez poprzedników, więc ja nie będę ukrywać, że są tam rzeczy, które dla mnie są no do poprawki, np. za małe pieniądze na ochronę zdrowia nie da się skrócić kolejek i nie da się po prostu naprawić sytuacji w szpitalach i przychodniach. Są też ciągle po Morawieckim odziedziczone wydatki moim zdaniem wątpliwe. Dużo pieniędzy, ciągle jeszcze zbyt dużo pieniędzy na IPN, ale też np. pieniądze na betonowanie rzek, także w tym na takie inwestycje, których sens ekonomiczny jest wątpliwy – stwierdził Adrian Zanberg w Radiu Zet.