Live

Gawkowski: Tusk zrobił dzisiaj więcej w relacjach z UE niż Morawiecki przez ostatnie trzy lata

– Jestem bardzo zadowolony [że Viktor Orbán wycofał swój sprzeciw wobec rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą w sprawie wejścia do UE], to dobra wiadomość dla Ukrainy, ale dobra wiadomość dla Polski. Te negocjacje, które się rozpoczynają, też dają taką perspektywę tego, że plan wejścia Ukrainy do UE jest naszkicowany, a z drugiej strony można zacząć rozwiązywać trudne sprawy – stwierdził Krzysztof Gawkowski w programie ,,Gość Wydarzeń” w Polsat News.

– Donald Tusk jak wyjeżdżał z Brukseli, kończył tę swoją misję jako przewodniczący Rady Europejskiej, to jakoś umiał okiełznać w cuglach Orbána. Później przez ostatnie lata mieliśmy z nim problem, cały czas pierwszy hamulcowy, wciskający ten pedał razem z PiS-em i dzisiaj wrócił Tusk i Orbán znowu się wycofał […]. Tusk zrobił dzisiaj więcej niż Morawiecki przez ostatnie trzy lata [w relacjach z UE] – kontynuował.

Pełczyńska-Nałęcz o funduszach unijnych: Ze strony poprzedniego rządu zabrakło fundamentalnej woli politycznej, żeby zrobić dwie rzeczy

– Nie zostały złożone wnioski o płatność z tytułu KPO. Mało tego, nie zostały też dopełnione odpowiednie formalności, ważne, związane z praworządnością, bo to wokół tego powstał problem, jeśli chodzi o Fundusze Spójności, czyli fundusze strukturalne. Obie te pule zostały zablokowane i my w związku z tym mamy opóźnienie w tych inwestycjach. Bo dobre inwestycje wymagają czasu, a tu zabrano nam dwa lata z KPO, mamy trzeci rok perspektywy finansowej, a pieniądze są zablokowane – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w „Kropce nad i” TVN24.

– Był fundamentalny brak woli politycznej. Ja patrzę akurat na tych urzędników w ministerstwie, za które wzięłam odpowiedzialność i muszę powiedzieć, że tam jest ogromna ilość kompetentnych ludzi, dobrze pracujących. Ja w ogóle miałam takie wrażenie, że oni te dwa lata czekali na to, żeby wreszcie móc współpracować z politykami, którzy chcą zrobić wszystko, co możliwe, żeby te pieniądze po prostu do Polski spłynęły. Zabrakło fundamentalnej woli politycznej, żeby dwie rzeczy zrobić. To nie jest jakieś wypełnianie żądań Unii Europejskiej. Dwie rzeczy dobre dla Polaków – kontynuowała.

– Pierwsze: niezawisły system sprawiedliwości, żeby obywatele czuli, że system sprawiedliwości nie zależy, nie podlega presji polityka, tylko po prostu działa według prawa. […] I drugie: żeby pieniądze na inwestycje w rozwój Polski, w dobrobyt polskich obywateli przyszły do Polski. To jest niepojęte, ale nie było woli – mówiła dalej.

Gawkowski: Gdyby były możliwości regulaminowe, to ja wykluczyłbym Brauna z czterech lat posiedzenia Sejmu

– Dobrze, widział pan kiedyś, żeby parlamentarzysta wziął gaśnicę i robił zamach na symbole religijne? Niestandardową mamy sytuację, prawda? Na niestandardową sytuację muszą być niestandardowe decyzje. Dla mnie decyzja pana Hołowni, pana marszałka Hołowni to jest odwaga, tzn. za to, że ktoś policzkuje demokrację w polskim parlamencie, powinien mieć najwyższą karę. Gdyby były możliwości regulaminowe, to ja wykluczyłbym pana Brauna z czterech lat posiedzenia Sejmu – stwierdził Krzysztof Gawkowski w Polsat News.

Pełczyńska-Nałęcz o funduszach unijnych dla Polski: Mam nadzieję, że dobre wieści będą jak najszybciej

– Mam nadzieję, że te dobre wieści będą jak najszybciej. Pieniędzy mamy dla Polski zagwarantowane prawie 60 miliardów euro. Jeśli chodzi o Fundusz Spójności, to jest 76 miliardów euro. Z tym, że pieniądze z KPO to jest do 2026 roku do zainwestowania. Te pieniądze z funduszy strukturalnych do 2029 roku – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w „Kropce nad i” TVN24.

Gawkowski: W Ministerstwie Cyfryzacji jest przeciążenie wynikające z tego, że tak naprawdę przez dwa tygodnie nie było Ministerstwa Cyfryzacji

– W Ministerstwie Cyfryzacji jest przeciążenie wynikające z tego, że tak naprawdę przez dwa tygodnie nie było Ministerstwa Cyfryzacji. […] W związku z tym wygasły pełnomocnictwa, w związku z tym trzeba było od nowa podpisywać pełnomocnictwa i praca jest dobra, bo trzeba ją wykonywać, tylko jak się nagle dostaje informacje, że wszystko wygasło, bo się przez dwa tygodnie chciało poudawać robienie rządu, to ja mam pretensje do PiS-u – powiedział Krzysztof Gawkowski w Polsat News.

Pełczyńska-Nałęcz: Po stronie ministra Bodnara jest ogromny wysiłek, żeby przedstawić ścieżkę dojścia do naprawy praworządności

– To była rzetelna, ciężka praca z urzędnikami. Jest ogromny wysiłek po stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, ministra Bodnara, żeby przedstawić całą ścieżkę dojścia do naprawy praworządności w Polsce. To jest oczywiście szersza rzecz niż wyłącznie fundusze unijne. Po prostu system sprawiedliwości wymaga odbudowy – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

– Decyzje i rozmowy najważniejsze będą jutro i są w rękach premiera. Natomiast to nie są wyłącznie słowa. To jest cała sekwencja działań w wymiarze sprawiedliwości, zarówno ze strony ministerstwa, rozporządzenia ministra, praktyka działania i zadeklarowanie, że ta praktyka będzie w ten sposób wyglądać, ale także są przewidziane akty ustawodawcze – mówiła dalej.

Mastalerek: Myślę, że premier Morawiecki bardzo wierzył w siebie i tę większość chciał mieć

Premier Morawiecki mówił, że będzie zabiegał i wierzył w to, że będzie miał większość. Myślę, że po prostu bardzo chciał, żeby mu się udało. Myślę, że premier Morawiecki bardzo wierzył w siebie i tę większość chciał po prostu mieć. Prezydent podtrzymał tradycję, która była w Polsce i dał mu szansę, bo gdyby nie dał szansy, to premier Morawiecki dzisiaj mógłby dzisiaj mówić, że tę większość by miał – stwierdził Marcin Mastalerek w programie „Fakty po Faktach” TVN24.

Mastalerek: Z jednej strony atom polską racją stanu, z drugiej strony pełne zaufanie wobec ministra Kamińskiego

Prezydent ma zaufanie do ministra Kamińskiego, a także do służb, to jest ta druga strona, którą chciałem powiedzieć. Nie rozmawiałem o tym, nie chciałbym nikogo wprowadzać w błąd. Z jednej strony atom polską racją stanu, z drugiej strony pełne zaufanie wobec ministra Kamińskiego. Odpowiedzialność zawsze jest po stronie tych, którzy wdrażają konkretne projekty – stwierdził Marcin Mastalerek w programie „Fakty po Faktach” TVN24.

Mastalerek o KPO: Prezydent mówił przed wyborami, że bez względu na to, kto wygra wybory, te pieniądze i tak będą, bo się Polsce należą

Myślę, że to, że prezydent mówił przed wyborami, że bez względu na to, kto wygra wybory, te pieniądze i tak będą, bo się po prostu Polsce należą. Myślę, że spełni się to, co prezydent mówił przed wyborami parlamentarnymi – stwierdził Marcin Mastalerek w programie „Fakty po Faktach” TVN24.

Mastalerek: Do każdej z ustaw prezydent będzie podchodził w sposób spokojny, rozważny i merytoryczny

Przede wszystkim ja nie słyszałem takich głosów z otoczenia premiera Morawieckiego, są one nieprawdziwe. Prezydent będzie do każdej ustawy podchodził w taki sposób, że kiedy wpłynie na jego biurko, to będzie podejmował decyzje – stwierdził Marcin Mastalerek w programie „Fakty po Faktach” TVN24.

Do każdej z tych ustaw, prezydent, który jest doktorem nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie podchodził do każdej z nich w sposób spokojny, rozważny i merytoryczny – dodał.

Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

Rada Europejska podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią – poinformował przewodniczący Rady Europejskiej na Twitterze.

EUCO przyznał Gruzji status kraju kandydującego. UE rozpocznie negocjacje z Bośnią i Hercegowiną po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa i zwróciła się do Komisji o przedstawienie do marca sprawozdania umożliwiającego podjęcie takiej decyzji.

Sienkiewicz zapowiada „szczególny prezent dla wszystkich dzieci, młodzieży i pracowników oświaty” od Nowackiej

Idą święta. Ten szczególny, ciepły czas. Czas nadziei i prezentów. Już niedługo i dzieci i młodzież i pracownicy oświaty dostaną prezent. W Małopolsce, w Krakowie szczególnie – mówi Bartłomiej Sienkiewicz w nagraniu opublikowanym w social media.

Szczegóły jutro o 11:30 w Krakowie – dodaje Barbara Nowacka.