Live

Prezydium Sejmu przyjęło parytet podziału miejsc w komisji śledczej ws. wyborów kopertowych

Prezydium Sejmu przyjęło właśnie jednomyślnie parytet podziału miejsc w komisji śledczej ws. wyborów kopertowych w sposób uwzględniający proporcjonalność i zarazem dający wszystkim klubom możliwość zasiadania w komisji: 4-3-1-1-1-1 – napisał Krzysztof Bosak na Twitterze.

Trela: Jestem gorącym zwolennikiem, żeby był przygotowany wniosek na Glapińskiego do Trybunału Stanu

– Ja jestem gorącym zwolennikiem i orędownikiem, żeby był przygotowany wniosek na Adama Glapińskiego do Trybunału Stanu – powiedział Tomasz Trela w TVN24.

– Jak Adam Glapiński zobaczył, że może mu grunt pod nogami spadać, to już konferencja trwała 20 minut, a nie dwie godziny. Nie, takie numery naprawdę nie z nami – kontynuował.

Nowacka: Glapiński słynie ze słabego poczucia humoru i po raz kolejny nam to udowadnia, opowiadając, jaki to jest apolityczny

– Pan Glapiński słynie ze słabego poczucia humoru i po raz kolejny nam to udowadnia, opowiadając, jaki to jest apolityczny. Działał wprost na zlecenie PiS-u, zgodnie z partyjnym interesem PiS-u, na niekorzyść finansów publicznych i na niekorzyść Polski – stwierdziła Barbara Nowacka w TVN24.

– On poniesie za to konsekwencje. Dzisiaj wykonują nerwowe ruchy, ale chciałabym, żeby wszyscy, którzy nas dzisiaj oglądają, wiedzieli, że takich rzeczy jak upolitycznienie NBP-u po prostu dla takiej czystości życia publicznego nie można odpuścić i zapomnieć. Niech nas po prostu nie rozśmiesza – dodała.

Trela: Każda decyzja administracji Morawieckiego podjęta po 15 października będzie przeglądana

– Każda decyzja administracji pana Mateusza Morawieckiego podjęta po 15 października będzie bardzo pieczołowicie przeglądana i oglądana i decyzje, które są szkodliwe, wadliwe, podjęte z naruszeniem przepisów prawa, będą cofane przez nową administrację – powiedział Tomasz Trela w TVN24.

Nowacka: Oni cały czas walczą z tymi wiatrakami

– Oni [PiS] cały czas walczą z tymi wiatrakami z uporem naprawdę godnym lepszej sprawy, nie chcą zadbać o bezpieczeństwo energetyczne i to jest pierwszy powód, dla którego rzucają się na tę ustawę. Dwa, odwracają uwagę od swoich niewłaściwych działań, od tego, jak nie zabezpieczyli energetyki Polski i faktycznie znaleźli, co można powiedzieć, nie było idealne, chociaż doczepili się do projektu, który jeszcze nie zaczął być procedowany – stwierdziła Barbara Nowacka w TVN24.

Trela: Czarnek może mógłby być w komisji ds. wyborów kopertowych, Sasin nie

– Skład komisji najprawdopodobniej tej pierwszej poznamy albo na tym łączonym posiedzeniu 11-12 grudnia, albo na kolejnym posiedzeniu przed świętami, my mamy już wydelegowaną posłankę do pracy w tej komisji, jest to posłanka Anita Kucharska-Dziedzic – powiedział Tomasz Trela w TVN24.

– Ja myślę, że jeżeli chodzi o wybory kopertowe, to może i by mógł, dlatego że ja nie spotkałem się, żeby Ministerstwo Edukacji, chyba wtedy jeszcze w ogóle pan Czarnek nie był ministrem konstytucyjnym, dlaczego miałby nie brać udziału z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Ale chcę powiedzieć, że jest kilka nazwisk, które nie powinny zasiadać w komisjach […]. Ja sobie nie wyobrażam, żeby np. pan Jacek Sasin był zgłoszony do komisji ds. wyborów kopertowych i był sędzią we własnej sprawie – kontynuował.

Nowacka: Ci, którzy będą wzywani przed komisję, nie powinni być jej członkami

– Trudno sobie wyobrazić, żeby w komisji śledczej zasiadł na przykład Jacek Sasin, albo Jarosław Kaczyński, albo Mateusz Morawiecki. Wiadomo, że ci, którzy będą przed nią wzywani, nie powinni być członkami tejże komisji, bo to będzie w ich sprawie i to oni będą mieli zeznawać – stwierdziła Barbara Nowacka w TVN24.

– Ja też liczę, że PiS zacznie zachowywać się normalnie. To znaczy, że zrozumieją, że mają pełne prawo do wicemarszałka sejmu, do członków komisji, ale że powinni, chociaż odwołać się, chociaż do swojej nazwy, przecież powinni być prawi i sprawiedliwi, więc niech nie dają ludzi, nad którymi wiszą poważne zarzuty i poważne oskarżenia – dodała.

Trela o komisji śledczej ws. wyborów kopertowych: Muszą stanąć przed nią Kaczyński, Morawiecki, Sasin, Kamiński

– My zrealizowaliśmy nasz pierwszy postulat jeżeli chodzi o rozliczenie, powołaliśmy jedną z pierwszych komisji, która będzie rozliczała ośmioletnie rządy Prawa i Sprawiedliwości, a dokładnie rok 2020 w tym wypadku i Prawo i Sprawiedliwość nie może już teraz wychodzić i mówić, że to hucpa polityczna, bo sami za tym podnieśli rękę. Będą pracować w tej komisji […] będą mieli swoich przedstawicieli, nie będą mieli większości, bo większość parlamentarna jest ukształtowana – powiedział Tomasz Trela w TVN24.

– Musi stanąć przed tą komisją Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Mariusz Kamiński, wszyscy ci, którzy brali udział w tym procederze wyrzucenia 70 milionów w błoto, namawianiu, zmuszaniu samorządowców do ujawniania danych osobowych – kontynuował.

Nowacka: Nie jest to przypadkowe niegłosowanie Kamińskiego

– Po pierwsze jestem zaszokowana, że nie głosował pan Kamiński, bo ja mam na niego całkiem niezły widok i mam wrażenie, że przez całe wieczorne głosowanie w sejmie był, więc nie jest to przypadkowe niegłosowanie pana Kamińskiego. Komisja śledcza powstanie i pokaże całą skalę hańby władzy – stwierdziła Barbara Nowacka w rozmowie z Moniką Olejnik w programie “Kropka nad i” w TVN24.

Szczucki o komisji ds. wyborów kopertowych: Nie mamy się czego obawiać

– Uważam, że nie ma czego ta komisja [ds. wyborów kopertowych] badać. My będziemy w trakcie jej obrad zwracali uwagę, że to PO wykorzystała to całe zamieszanie związane z covidem, wyborami po to, żeby zmienić kandydata, po to żeby wyborów prezydenckich nie przegrać – powiedział Krzysztof Szczucki w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

– My nie mamy się czego obawiać. Naszym zadaniem, zadaniem rządu, było doprowadzenie do tego, żeby wybory odbyły się w konstytucyjnym terminie. I każdy, kto nam zarzuca, że próbowaliśmy, chcieliśmy, usiłowaliśmy przestrzegać wtedy konstytucji, jednocześnie w taki sposób, żeby nie narażać polskich obywateli na ryzyko zakażenia, to jest hipokrytą – mówił dalej.

Szczucki: Będziemy wywierać presję na każdego kolejnego ministra finansów ws. zerowego VAT-u na żywność

– Ustawa daje gwarancję, że kolejny minister finansów nie wycofa się z tego zerowego VAT-u na żywność. Ale skoro nie ma woli, mimo że projekt ustawy stosowny został do laski marszałkowskiej skierowany […], premier Mateusz Morawiecki wychodzi z takiego założenia, że zostanie wydane rozporządzenie, żeby upewnić Polaków, że taka decyzja będzie, że VAT na żywność nie wzrośnie – powiedział Krzysztof Szczucki w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

– Będziemy oczywiście wywierać presję na każdego kolejnego ministra finansów, żeby z takiej decyzji, przynajmniej dopóki sytuacja w obszarze cen żywności znacząco się nie poprawi, […] się nie wycofał – dodał.

Szczucki: Hennig-Kloska powinna przeprosić Polaków za to, że próbowała doprowadzić do uchwalenia przepisów niezgodnych z ich interesami

– Pani poseł [Hennig-Kloska] i Polska 2050, Koalicja Obywatelska powinna przeprosić wszystkich Polaków za to, że próbowała doprowadzić do uchwalenia przepisów, które są wprost niezgodne z interesami Polaków – powiedział Krzysztof Szczucki w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.

– Wczoraj na posiedzeniu komisji połączonych projekt ustawy uzasadniał i tłumaczył człowiek, który nie jest posłem, który – jak się okazało – pracuje, realizuje usługi dla firm, które zajmują się energią wiatrową. Jak inaczej nazwać te działania, jak nie jeden wielki lobbing? – kontynuował.

– To jest pewna specyfika debaty parlamentarnej, że używa się obrazowych określeń – dodał, odnosząc się do określenia „Rywin w spódnicy”.