Mówię o dwóch dniach, w których – jak jestem przekonany, z tego co też widzę po głosowaniach, w których biorę udział – dojdzie w Polsce do faktycznej zmiany władzy, do faktycznej realizacji wyniku wyborczego z 15 października tego roku. Ten szkic dzisiaj wygląda w ten sposób, że premier o 10 premier Morawiecki 11 grudnia przyjedzie do Sejmu, żeby wygłosić swoje expose. Pytałem premiera o długość tego expose, bo jak dobrze wiecie, w historii parlamentaryzmu i demokracji zdarzały się expose wielogodzinne. Premier zapewnił mnie, że nie zamierza mówić dłużej niż godzinę. Później przewidujemy dyskusję, ona na pewno będzie żywa i bardzo obszerna. Zakładam, że może potrwać 3 godziny, może trochę więcej, może 4. I następnie spodziewam się, że około 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu przedstawionego przez premiera Morawieckiego – stwierdził Szymon Hołownia na briefingu prasowym w Sejmie.

Następnie ogłoszę przerwę, w czasie której będę oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku – mówił dalej marszałek Sejmu.

Spodziewam się, że jeszcze tego samego dnia, czyli 11 grudnia dokonamy w Sejmie wyboru nowego Prezesa Rady Ministrów. Ta przerwa na zgłoszenie kandydatów nie musi być długa. Rozumiem że liczba kandydatów na premiera w tej izbie jest dość skończona i nie będzie ich zbyt wielu. Ta przerwa potrwa krótko, będzie wystąpienie wnioskodawcy, będą oświadczenia w imieniu klubów i kół. Będziemy o tym dyskutować i po południu 11 czy wczesnym wieczorem 11 możemy przejść już do wyboru nowego premiera, o ile ten poprzedni nie uzyska wotum zaufania – dodał.

Następna część tej procedury to jest, to już zależy od decyzji nowego premiera Donalda Tuska, jeżeli nim zostanie, a wszystko na to wskazuje, jeżeli premier z którym będę o tym rozmawiał w najbliższych dniach, zechce żeby reszta procedury, dalszy ciąg procedury był zrealizowany tego samego dnia, co oznacza wejście w późne godziny nocne, to oczywiście nie będę miał nic przeciwko temu – mówił Hołownia.

Jeżeli będzie taka jego wola, moja też sugestia, ale to już jego decyzja, moja decyzja, ale jego sugestia, możemy rozstać się tego dnia z wybranym premierem, mieć poczucie że ta zmiana się dokonała, a expose i głosowanie nad składem Rady Ministrów przeżyć dnia następnego, we wtorek – dodał.