PiS uczynił z Unii Europejskiej swojego wroga, całkowicie wbrew interesowi naszego narodu. Bo suwerenność Polski można wzmacniać i rozwijać dzięki obecności w Unii Europejskiej i to nie jest przypadek panie i panowie, że dzisiaj tysiące Ukraińców ginie po to, aby mieć możliwość członkostwa w Unii Europejskiej. Czegoś, z czego wy uczyniliście przedmiot nienawiści w polskiej polityce. Unia Europejska jest także symbolem waszej nieudolności, bo żadnego ważnego interesu Polski nie potrafiliście w niej rozwiązać. Natomiast ta uchwała, ten projekt, ale co ważniejsze, ale ta propozycja komisji konstytucyjnej, która będzie głosowana w Parlamencie Europejskim jutro, jest bardzo daleko idąca i bardzo ważna. W tej sali są jej zwolennicy i przeciwnicy – stwierdził Paweł Zalewski w Sejmie.

Muszę powiedzieć, że to, co dzisiaj proponujecie, aby z poważnej dyskusji na temat polskiego stanowiska wobec komisji konstytucyjnej i być może Parlamentu Europejskiego, czynicie hucpę, dlatego, że zapomnieliście jak powinna wyglądać normalna procedura w tej izbie. Od rozpatrzenia takich uchwał jest Komisja Europejska – dodał.

Wnoszę o głos przeciwny wobec tej propozycji i wnoszę o przejście, o zmianę prowadzenia obrad w taki sposób, aby przejść już do głosowania – mówił dalej.