O 9:15 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Kamili Gasiuk-Pihowicz, Roberta Kropiwnickiego, Tomasza Zimocha, Anny Marii-Żukowskiej i Krzysztofa Kwiatkowskiego.

O 10:00 zbierze się sejmowa komisja regulaminowa, by zaopiniować dla marszałka Sejmu dwa wnioski – pierwszy dotyczy odwołania Agnieszki Kaczmarskiej ze stanowiska szefa Kancelarii Sejmu, drugi – powołania na to stanowisko Jacka Cichockiego. Zgodnie z regulaminem, marszałek powołuje i odwołuje szefa Kancelarii Sejmu, po zasięgnięciu opinii Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Na 11:00 zaplanowano rozprawę Trybunału Konstytucyjnego – na wniosek prokuratora generalnego – w sprawie zgodności z Konstytucją unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę okresowe kary finansowe za zignorowanie orzeczeń dotyczących kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.

Sejm wznowi obrady o 12:00 od bloku głosowań, w trakcie którego dojdzie do wyboru składów osobowych sejmowych komisji, w tym komisji ds. UE, etyki poselskiej oraz ds. służb specjalnych, a także do wyborów członków Trybunału Stanu. Blok – według planu – zakończy się o 14:30.

O 13:00 prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wezmą udział w obchodach 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei.

Wtorek to także drugi dzień wizyty prezydenta Finlandii – na 9:00 zaplanowano spotkanie ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego.