– Kiedy myślę o panu premierze Morawieckim, to przypomina mi się fenomen kota Schrödingera […]. Był to taki kot, który jednocześnie był w pudełku, ale był też poza pudełkiem. I mam wrażenie, kiedy słucham, czytam, oglądam pana premiera, kiedy widzę, co wpływa do laski marszałkowskiej z jego strony, że mamy do czynienia z premierem Schrödingera, który z jednej strony jest premierem, ale z drugiej strony premierem nie jest – powiedział Szymon Hołownia na konferencji prasowej.

– Pan premier Morawiecki zapowiedział, że jeżeli go zaproszę, bardzo chętnie spotka się ze mną, żeby porozmawiać o tych projektach, które wpływają. Chcę zapewnić pana premiera, że dojdzie do takiego spotkania, zaraz po tym, jak wyklaruje się jego status, bo w tej chwili jest, jak rozumiem, z jednej strony zdymisjonowanym premierem rządu, który ma powierzone obowiązki, ale już tylko administruje i jest też jednocześnie osobą, która jeszcze nie sformowała nowego rządu. Kiedy ten nowy rząd zostanie przez niego sformowany, zaprzysiężony przez prezydenta, niezwłocznie spotkam się z tak usankcjonowanym premierem, aby zadać mu też wiele pytań dotyczących tego, co teraz do Sejmu spływa – kontynuował.

– Spłynął m.in. projekt ustawy okołobudżetowej ze strony rządu. Zadam panu premierowi pytanie, dlaczego nie wpłynął budżet. […] Analizy sejmowe wskazują jednoznacznie, że budżet złożony przez rząd pana Morawieckiego we wrześniu uległ dyskontynuacji, a więc zaraz po tym, jak został utworzony nowy Sejm, ten budżet powinien zostać złożony raz jeszcze. Nie dostaliśmy budżetu, dostaliśmy ustawę okołobudżetową. Wczoraj wieczorem kolejna propozycja, na pięć minut przed Prezydium Sejmu dostaliśmy wrzutkę […] o zerowym vacie na żywność. To będzie moje kolejne pytanie dla pana premiera, dlaczego, jeżeli posłowie jego ugrupowania składają poprawkę o konieczności wprowadzenia czy przedłużenia zerowego VAT-u na żywność […] to dlaczego pan premier nie uwzględnił zerowego VAT-u na żywność w budżecie, który złożył do Sejmu? – mówił dalej.

– Teraz postuluje się coś, co, jak rozumiem, jest w sprzeczności z wolą pana premiera, którą wyraził, pisząc budżet. A więc czy jest tak, że jego ugrupowanie polityczne robi coś w poprzek woli pana premiera? Natomiast jeżeli pan premier dzisiaj, po refleksji, uznaje, że trzeba poprawić ten błąd i przedłużyć VAT na żywność, sam przyznał dzisiaj w wywiadzie, że może to zrobić rozporządzeniem. Rozumiem więc, że w ten sposób zabezpieczy zerowy VAT na żywność dla Polek i Polaków, a my projektem ustawy […] zajmiemy się w normalnym, uczciwym, rzetelnym trybie […]. Jest jeszcze wśród tych ustaw ustawa o wakacjach kredytowych, ta ustawa została przeze mnie wysłana do analiz […] traktujemy oczywiście ten projekt poważnie. […] Ustawa o niedzieli handlowej, tzn. tak naprawdę o wolnym 24 grudnia […] tę ustawę będziemy procedować. […] Projekt uchwały wzywającej rząd do de facto zablokowania prac nad zmianami traktatów Unii Europejskiej. Ten projekt jest bardzo poważny, bo chce nakładać zobowiązania uchwałą na polski rząd i na polskich europosłów. Ten projekt skierujemy do Komisji Europejskiej – dodał.