Prezydent Sauli Niinistö po wielu latach i dwóch kadencjach powoli zbliża się do zakończenia swojej misji prezydenckiej. Jest to też dla mnie bardzo ważny moment, że mogę po raz kolejny porozmawiać z prezydentem, niewątpliwie jednym z najbardziej doświadczonych w Europie polityków, z całą pewnością jednym z najbardziej doświadczonych prezydentów. Zwłaszcza w takiej skomplikowanej sytuacji międzynarodowej z jaką mamy do czynienia obecnie i o tym dziś głównie dyskutowaliśmy. Oprócz kwestii czysto bilateralnych, dotyczących współpracy zarówno polsko-fińskiej, która w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze, z rosnącą wymianą gospodarczą, ponad 5 mld euro, rozwija nam się ta współpraca, mimo wszystkich perturbacji – stwierdził prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z prezydentem Finlandii.

Rozmawialiśmy dziś głównie i mnie co się tutaj oszukiwać, o kwestiach bezpieczeństwa. Mówiliśmy o presji migracyjnej ze strony Rosji na fińskiej granicy. Nie mamy wątpliwości, że dzisiaj na granicy z Rosją, Finlandia spotyka się z podobnym zjawiskiem z jakim my, tutaj mamy do czynienia od 2021 roku, z hybrydowym atakiem na fińską granicę, który jest realizowany poprzez wpychanie grup migrantów na tę granicę. Jest to bardzo trudna sytuacja, którą my, Polacy znakomicie rozumiemy. Wspieramy Finlandię z pełną świadomością, że Finlandia broni nie tylko swojej granicy. To nie jest tylko granica Finlandii, to jest także granica Unii Europejskiej – dodał.

Rozumiemy, że władze traktują to z powagą i odpowiedzialnością. Finlandia absolutnie może liczyć na nasze polityczne poparcie i podzielenie się doświadczeniem z naszej strony, bo mamy niestety ponad 2-letnie doświadczenia w obronie naszej granicy w obronie przed presją migracyjną – mówił dalej.