Jutro o 9:00, a nie jak planowano wcześniej jeszcze dziś wieczorem, Sejm wznowi obrady. W porządku posłom pozostało już wyłącznie II czytanie czterech projektów covidowych, blok głosowań oraz – zgodnie z harmonogramem – wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.
– Będziemy likwidować biurokrację w pracy nauczyciela, nauczyciele powinni mieć więcej czasu na pracę z uczniami, czyli na swoją misję, a nie na biurokrację, często pochodzącą z zarządzeń wychodzących z MEN, ale i z wymogów osób zarządzających szkołami – mówił Przemysław Czarnek w Gościu Wiadomości.
– Nie będzie żadnej rewolucji, będzie dialog z nauczycielami i rodzicami, którzy też kierują swoje zastrzeżenia, co do sposobu nauczania i zakresu przekazywanej wiedzy. To się zaczyna dziać, te zespoły powstają. Nie będzie rewolucji, będzie ewolucja i dialog. Chcemy, by maturę można było zdać na podstawie uzyskanej w szkole a nie na płatnych korepetycjach – mówił Przemysław Czarnek w Gościu Wiadomości.
– W ciągu trzech lat tej kadencji ta sprawa będzie załatwiona, a nawet wcześniej. Tak samo jak pochylamy się nad podstawowymi programowymi, trzeba przeanalizować ich obszerność, pod tym kątem też będziemy przeglądać podstawy programowe – mówił Przemysław Czarnek w Gościu Wiadomości.
– Chcemy przejrzeć te treści, które są zwłaszcza w podręcznikach do języka polskiego, do historii, do wiedzy o społeczeństwie, żeby wyeliminować te treści, które są dziedzictwem pedagogiki wstydu, która towarzyszyła naszej edukacji w III RP i z tej pedagogiki wychodzimy bardzo szybkim marszem w ciągu ostatnich lat, ale pewne pozostałości będą usuwane – mówił minister Czarnek w TVP.
– 1,6% ognisk pochodzi ze środowisk szkolnych, większość w starszych rocznikach. Dlatego rozpoczęliśmy od szkół średnich, ale sytuacja nie poprawia się tylko stopniowo się pogarsza, dlatego musimy na bieżąco reagować. Rozumiemy obawy nauczycieli, którzy woleliby uczyć stacjonarnie, ale będziemy podejmować decyzje, by w klasach 6,7 i 8 przechodzić na nauczanie hybrydowe bądź zdalne. chcemy dać dyrektorom instrumenty elastycznego podchodzenia i organizacji nauczania, by odpowiadać na obawy nauczycieli. Rozumiemy nauczycieli i rodziny i jesteśmy wdzięczni nauczycielom za ich postawy – mówił prof. Czarnek w Gościu Wiadomości
– Bardzo dziękuję nauczycielom. dziś, w trzecim dniu urzędowania spotkałem się z przedstawicielami środowisk nauczycielskich, związków zawodowych. Jesteśmy tego samego dnia, również nauczyciele wiedzą, że stacjonarne nauczanie jest nie do zastąpienia, ale jednocześnie mamy świadomość, że jest poczucie zagrożenia, obawy nauczycieli i musimy to zrozumieć. Już jutro taki komunikat będzie, właśnie zaczyna się RZZK i będą podejmowane decyzje. W 8,5% szkół już odbywa się nauczanie zdalne – mówił szef MEN prof. Przemysław Czarnek w Gościu Wiadomości.
„Jeżeli okaże się, że w ciągu kilku tygodni, nawet bliskich kilku – trzech, czterech tygodni – następuje opanowanie epidemii, wypłaszczenie przesunięcie fali, które spowoduje, że nauczymy nie ponownie żyć w tym reżimie sanitarnym, to być może wszystkie branże będą mogły z powrotem funkcjonować, ale z pewnymi ograniczeniami” – mówił w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.
„Trzeba się przygotować na być może trzecią falę, czwartą falę. Kiedy będzie szczepionka, tego nie wiemy. Drugi, może trzeci kwartał przyszłego roku. Wiemy, że jesteśmy wśród państw UE, które wpłaciły odpowiednią kwotę i niejako zapisały się do kolejki państw, które będą mogły otrzymać równocześnie szczepionkę, jak tylko ona powstanie” – mówił w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.
„Wkrótce będziemy mieli kolejny RZZK i będę tam rekomendował, żeby ogłosić jutro, aby od przyszłego tygodnia nauczanie w wyższych klasach szkół podstawowych odbywało się w sposób zdalny albo hybrydowy. Będziemy o tym dyskutować [od której klasy]” – mówił w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.
„Mamy już taką liczbę powiatów zaznaczonych na czerwono i 88% populacji, że również [podczas RZZK] będę rekomendował, abyśmy podjęli decyzję, żeby cała Polska od soboty była strefą czerwoną” – mówił w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.
„Nasza strategia jest bardzo jasna. Przedstawiłem ją dzisiaj w Sejmie. Mówiłem również o niej wcześniej. Strategią jest ochrona całego systemu ochrony zdrowia, żeby on mógł leczyć zarówno pacjentów z Covid-19, jak i to, co odbudowywaliśmy latem, kiedy pandemia rzeczywiście była w odwrocie, kiedy była sinusoida, ale ta niższa granica zachorowań, a ona malała wtedy” – mówił w Polsat News premier Mateusz Morawiecki.