Live

Prezydent Duda: To ludzie polskiej wsi uratowali Rzeczpospolitą. Chcę, żeby to, co nowoczesne, było zapewnione także dla polskiej wsi; komunikacja, szerokopasmowy internet, wszelkiego rodzaju dobra, które do niedawna były przywilejem wielkich miast, aby były u was

– To ludzie polskiej wsi uratowali Rzeczpospolitą. Nie pierwszy i nie jedyny raz w naszych dziejach, to właśnie oni stawali w obronie Polski po to, by Polska była na mapie, by bronić polskości, bronić wiary. To oni potem walczyli w 1939 roku. To oni tworzyli Armię Krajową, Bataliony Chłopskie. To oni walczyli jako Żołnierze Niezłomni. To wreszcie oni w latach 80-tych stworzyli „Solidarność” Rolników Indywidualnych Chcę Was zapewnić, że jako prezydent RP, który został wybrany na kolejną kadencję, także Waszymi głosami, za co z całego serca chcę podziękować jeszcze raz, będę czynił wszystko, żebyście nie tylko mogli spokojnie pracować, zapewniać nam bezpieczeństwo żywnościowe, ale przede wszystkim będę robił wszystko, żeby wieś jak najlepiej się rozwijała – mówił podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił o swoich zobowiązaniach wobec wsi: – Przede wszystkim zapewniam was, że będę czynił wszystko, żeby polska wieś jak najlepiej się rozwijała, żeby to, co nowoczesne, było zapewnione także dla polskiej wsi; komunikacja, szerokopasmowy internet, wszelkiego rodzaju dobra, które do niedawna były przywilejem wielkich miast, aby były u was, aby to, co nazywamy równym rozwojem kraju stało się rzeczywistością, aby także na wsi była dobra edukacja, aby aby także na wsi był dostęp do dóbr kultury, aby także na wsi był dostęp do sportu i rekreacji.

– Jestem tutaj nie tylko po to, aby podziękować za rok, za plony. Jestem tutaj tez po to, aby podziękować w imieniu całego polskiego i społeczeństwa państwu – rolnikom. Za Państwa trud, pracę na roli. Jest szczególną zapisaną w konstytucji sprawą stanie na straży bezpieczeństwa państwa. Bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ważnych elementów bezpieczeństwa naszego kraju – mówił prezydent.

– Wszyscy pamiętają, jak w telewizjach przedstawiano puste półki sklepowe, dlatego że ludzie obawiali się, czy starczy zapasów. Te półki w sklepach, które przez chwile były puste, błyskawicznie w ciągu kilku dni zapełniały się produktami spożywczymi. Jedzenia nie zabrakło – mówił prezydent.

Kamiński: Jest jakaś część ludzi w PiS, który mówi: i tak wygraliśmy ledwo ledwo, jest opór społeczny przed radykalizmem, więc może bardziej centrowo. Skłaniam się ku temu, że Jarosław Kaczyński nie lubi, by ktoś wygrał w 100% i będzie jakiś balans

Istotnym elementem rekonstrukcji jest wybór po cyklu wyborczym. Obóz władzy ma dwie koncepcje: albo tę, którą dość wyraźnie rysuje Zbigniew Ziobro – dostaliśmy mandat na jeszcze bardziej, jeszcze radykalniej i bardziej ideologicznie. Jeśli chcemy przepchnąć wszystko od zakazu aborcji to tylko teraz po wyborach. I jak rozumiem jest jakaś część ludzi w PiS, który mówi: i tak wygraliśmy ledwo ledwo, jest opór społeczny przed radykalizmem, więc może idźmy bardziej centrowo. I teraz jest realne pytanie dla państwa która opcja wygra. Skłaniam się ku temu, że Jarosław Kaczyński nie lubi, by ktoś wygrał w 100% i będzie jakiś balans – mówił Michał Kamiński w Ławie Polityków.

Dziambor: My jesteśmy po prostu wolnościowcami i większość tych działów nie powinna być zarządzana przez państwo. Najbardziej mnie cieszy zapowiedź tego połączonego ministerstwa kultury, sportu, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. To jest ministerstwo likwidacji i to powinna być jego nazwa, bo powinno to wypaść spod władzy państwa

Konfederacja reprezentuje to środowisko, które zawsze mówiło, że ministerstw powinno być jak najmniej, maksymalnie siedem czy osiem i spokojnie byśmy odeszli bez większości tego, co jest. My jesteśmy po prostu wolnościowcami i większość tych działów nie powinna być zarządzana przez państwo. Te zapowiedzi cieszą, bo i tak tego ma być mniej niż jest. Najbardziej mnie cieszy zapowiedź tego połączonego ministerstwa kultury, sportu, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. To jest ministerstwo likwidacji i to powinna być jego nazwa, bo powinno to wypaść spod władzy państwa – mówił Artur Dziambor w Ławie Polityków. 

Dera: W odróżnieniu od rządów PO, wprowadzono ustawowo zasadę, że w spółkach skarbu państwa zarabia się dużo mniej i to są fakty. Horała: Na przykład w grupie Energa jest o 1/3 mniej stanowisk w zarządach niż za rządów PO

– Po pierwsze, w odróżnieniu od rządów Platformy, wprowadzono ustawowo zasadę, że w spółkach skarbu państwa zarabia się dużo mniej i to są fakty. Temu nikt nie zaprzeczy, że zarabia się znacznie mniej niż za czasów Platformy. Przepisy to ograniczyły i to znacznie – mówił prezydencki minister Andrzej Dera w Ławie Polityków.

– Na przykład w grupie Energa jest o 1/3 mniej stanowisk w zarządach niż za rządów PO – dodawał Marcin Horała.

Horała: Zarobki i tak są dwa i pół raza mniejsze niż w przedsiębiorstwie, które nadzoruje Czajkę i tam nie słyszałem, o jakieś dymisji czy odpowiedzialności. Tylko prezydent Trzaskowski zakłada kask BHP na konferencje prasowe, nie wiadomo po co

– Różnice są dwie. Po pierwsze, jeśli faktycznie dochodzi do nieprawidłowości, to są one korygowane. Są takie osoby odwoływane, albo rezygnują. I to jest pierwsza różnica między PiS-em a Platformą. A druga – to te zarobki i tak są dwa i pół raza mniejsze niż w przedsiębiorstwie, które nadzoruje Czajkę, gdzie właśnie są zrzucane hektolitry szamba do Wisły i tam nie słyszałem, o jakieś dymisji czy odpowiedzialności. Tam tylko pan prezydent Trzaskowski zakłada kask BHP na konferencje prasowe, nie wiadomo po co – mówił Marcin Horała w Ławie Polityków.

Kamiński: Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar potrafił np. powiedzieć, że dzięki polityce tego rządu zwiększyła się w Polsce sprawiedliwość społeczna i było to wbrew interesom politycznym opozycji.

– Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar potrafił np. powiedzieć, że dzięki polityce tego rządu zwiększyła się w Polsce sprawiedliwość społeczna i było to wbrew interesom politycznym opozycji. A nie wyobrażam sobie, że Rzecznik Praw Dziecka mógłby się zachować w podobny, niezależny od kontekstu politycznego sposób – mówił Michał Kamiński w Ławie Polityków.

Dziambor: Przychodzi pan Bodnar do Sejmu i nikt nie chce go słuchać i potem przychodzi pan Pawlak i też druga część sali go nie chce słuchać, bo to są działacze polityczni

Przychodzi pan Bodnar do Sejmu i nikt nie chce go słuchać i potem przychodzi pan Pawlak i też druga część sali go nie chce słuchać, bo to są działacze polityczni. W ogóle należy się zastanowić nad tym, czy jest sens utrzymywania tych urzędów w takiej formie – mówił Artur Dziambor z Konfederacji w Ławie Polityków. 

Żukowska: Cieszę się, że to polityk SPD mówi o wątpliwościach ws. Nords Stream, bo niemieccy socjaldemokraci, jak np. były kanclerz Schroeder angażowali się w projekty współpracy z Rosją

– Cieszę się, że to polityk SPD mówi o wątpliwościach ws. Nords Stream, bo niemieccy socjaldemokraci, jak np. były kanclerz Schroeder angażowali się w projekty współpracy z Rosją – mówiła Anna Maria Żukowska. 

Zybertowicz: Przecież niemieccy politycy nie mogli się nagle zorientować z tego z jaką Rosją mają do czynienia. Muszą być jakieś inne przyczyny, że na kanwie próby zabójstwa Nawalnego pojawiają się sygnały, że może dojść do zmiany polityki ws Nord Stream

– Wygląda na to, że mamy do czynienia z początkiem przełomu, ale jego źródła są niejasne. Przecież niemieccy politycy nie mogli się nagle zorientować z tego z jaką Rosją mają do czynienia. Muszą być jakieś inne przyczyny, że na kanwie próby zabójstwa Nawalnego pojawiają się sygnały, że może dojść do zmiany polityki ws Nord Stream – mówił Andrzej Zybertowicz w Woronicza 17. 

Zybertowicz: Rola Lecha Wałęsy była wybitna, ale na jego całym życiorysie kładzie się cieniem jego współpraca ze służbami specjalnymi tamtego reżimu

– Miliony Polaków pokazały pragnienie wolności i pokazaliśmy, że potrafimy działać bez przemocy. Rola Lecha Wałęsy była wybitna, ale na jego całym życiorysie kładzie się cieniem jego współpraca ze służbami specjalnymi tamtego reżimu – mówił Andrzej Zybertowicz w Woronicza 17. 

Żukowska: Za mało mówimy o roli kobiet, o Annie Walentynowicz, Henryce Krzywonos ale też Danucie Wałęsowej

Za mało mówimy o roli kobiet, o Annie Walentynowicz, Henryce Krzywonos ale też Danucie Wałęsowej. To też była ich walka – mówiła Anna Maria Żukowska w Woronicza 17. 

Urbaniak: Nikt tak bardzo nie zaszkodził sprawie walki o prawa mniejszości, jak zrobiła to ostatnio Margot. Ale Margot jest osobą prywatną a RPD jest osobą publiczną, urzędnikiem, który opowiada banialuki

– Nikt tak bardzo nie zaszkodził sprawie walki o prawa mniejszości, jak zrobiła to ostatnio Margot. Ważne są prawa wszystkich mniejszości a nie konkretna Margot. A zaczęło się to od tej nieszczęsnej furgonetki, tam gdzie mieszkają przedstawiciele mniejszości LGBT. To jest coś skandalicznego – mówił Jarosław Urbaniak w Woronicza 17.

– Margot jest osobą prywatną a RPD jest osobą publiczną, urzędnikiem, który opowiada banialuki, RPD ośmiesza tę instytucję, taką osobę wybrał PiS, kogoś kto opowiada tak straszne bajki. To powinno odróżniać Rzecznika praw dziecka od dzieci, że nie opowiada bajek – mówił Urbaniak.