„Ja czuję, że tutaj dzień po dniu, godzina po godzinie czasami, dzieje się historia. Historia przyspieszyła i dlatego nie mogliśmy stać z boku. Dlatego zaproponowaliśmy nasz pięciopunktowy plan. Chcemy uruchomić szybko środki na pomoc dla osób represjonowanych, ale także pomoc dla osób, które chcą przyjechać do Polski i budować przyjaźń polsko-białoruską, budować kontakty na przyszłość” – mówił w rozmowie ze Sciapanem Puciłą, NEXTA, premier Mateusz Morawiecki.
„Nie pogodzę się nigdy z tym, że zagłosowałam w ten sposób za tą ustawą. Gdybym mogła cofnąć czas, to bym to zrobiła. Rozumiem, będą osoby wśród moich wyborców, także wśród moich sympatyków, z którymi utrzymuje kontakt przez Internet, które nigdy mi tego nie zapomną i nie wybaczą. I jakoś muszę z tym żyć” – mówiła w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie Politycznym” w TOK FM Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej.
„Już dzisiaj ponad 10 tys. białoruskich studentów studiuje w Polsce. Ale chcemy, żeby to była większa liczba. Chcemy, żeby to był ten rozsadnik przyjaźni polsko-białoruskiej. Wiadomo, że młodzi ludzie, którzy poznają życie w Polsce, potem jadą z powrotem na Białoruś, tam przecież żyją w swoich środowiskach, niosą ze sobą tą wieść, że Polska jest krajem przyjaznym, że chcemy żyć w ogromnej przyjaźni i we współpracy w przyszłości jak najgłębszej współpracy gospodarczej, również z Białorusią współpracy naukowej, kulturalnej. Mamy piękną wspólną historię też i bardzo szanujemy cały naród białoruski, wszystkie osiągnięcia i dlatego mogę tylko odpowiedzieć, że to nie jest tylko dla osób represjonowanych, chociaż oczywiście osoby represjonowane, które dzisiaj są prześladowane przez reżim Łukaszenki będą na pewno mogły oczekiwać szczególnej pomocy ze strony państwa polskiego i ze strony Unii Europejskiej. Wczoraj odbyła się Rada Europejska na temat Białorusi, o której zwołanie poprosiłem kilka dnia wcześniej i w bardzo krótkim terminie, mimo sezonu urlopowego w UE, udało się ją zwołać i przedyskutować ten temat” – mówił w rozmowie ze Sciapanem Puciłą, NEXTA, premier Mateusz Morawiecki.
„Sytuacja w Polsce w latach 80. była bardziej beznadziejna. Był wielki Związek Sowiecki, wielki Związek Radziecki i on nie wyglądał na państwo, które ma zamiar upaść i poddać swoje podległe jemu kraje. Oddać można powiedzieć podległe kraje. Ale jednak ta determinacja, walka w podziemiu, w konspiracji, w której też miałem zaszczyt brać udział. Czasami walka, która się wydawała trudna. Niektórzy nawet myśleli, że beznadziejna. Ale ona dzień po dniu powodowała, że kruszały te mury i zrywane były kajdany tej niewoli ówczesnej, komunistycznej. Dzisiaj sytuacja Białorusi jest również trudna, ale sądzę, że współczesny świat jest tak bardzo mocno nastawiony na wolne, suwerenne, niepodległe, ale też demokratyczne państwa, praworządne państwa, że prędzej czy później, mam nadzieję, że prędzej, dojdzie do tego na Białorusi” – mówił w rozmowie ze Sciapanem Puciłą, NEXTA, premier Mateusz Morawiecki.
„Mogę na pewno zagwarantować to, że ze strony polskiego społeczeństwa i państwa polskiego popłynie pomoc na pewno, przede wszystkim do osób represjonowanych i będzie to daleko więcej niż te 3 miliony euro. Na pewno też więcej niż kilkanaście milionów euro, bo mamy specjalne rezerwy po to, żeby pomóc osobom represjonowanym na Białorusi” – mówił w rozmowie ze Sciapanem Puciłą, NEXTA, premier Mateusz Morawiecki.
„Wierzę, że te zmiany, które się rozpoczęły są już nie do zatrzymania. One będą jak kula śniegowa rosły. To pragnienie pełnej wolności i demokracji. Pragnienie bycia częścią rodziny wolnych narodów na pewno będzie ciągnęło do przodu naród białoruski do ostatecznego zwycięstwa” – mówił w rozmowie ze Sciapanem Puciłą, NEXTA, premier Mateusz Morawiecki.
„Ja przede wszystkim chciałem podziękować i pogratulować waszej działalności, tego co robicie jako wolni blogerzy, jako internauci. Bo dzięki Wam dociera prawda do narodu białoruskiego. A Białorusinom chciałem i życzyć i podziękować za ich dążenia do prawdy, do wolności, bo to jest przełomowy moment w życiu Białorusi” – mówił w rozmowie ze Sciapanem Puciłą, NEXTA, premier Mateusz Morawiecki.
– Jakakolwiek dyskusja wokół tego tematu, dyskusja wokół ideologii LGBT, bo czym innym jest ideologia LGBT wyrastająca z korzenia marksistowskiego, dokładnie z tego samego, z którego wyrosły komunizm bolszewicki, narodowy socjalizm hitlerowski i te ideologie neomarksistowskie, a czym innym są osoby LGBT. Nikt tutaj nikogo nie odczłowiecza. Nikt nie walczy z jakimkolwiek człowiekiem. To ludzie, którzy chcą na siłę wprowadzać ideologię, która jest aspołeczna i ideologię, która jest antychrześcijańska, antyreligijna i ideologia, która idzie w ogóle w poprzek rozwojowi rodziny, no to po prostu przed tym się trzeba bronić. Natomiast ktokolwiek wywołuje, kto wywołuje te dyskusje, kto je ożywia? No tylko i wyłącznie ci, którzy chodzą w jakichś czajnikach na głowie i odprawiają pseudo msze święte, które żeński organ płciowy prowadzą jak na procesji Bożego Ciała albo matką bożą chodzą w aureoli tęczowej chodzą na Jasną Górę, albo ci, którzy obrzydliwie przeszkadzają klepiąc się po genitaliach w marszu Powstania Warszawskiego – mówił Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24.
– Patrząc na osoby pana Adama Niedzielskiego, nowego ministra zdrowia i pana Zbigniewa Raua, nowego spraw zagranicznych, jestem przekonany, że są to zmiany na długo. Myślę, że na trzyletni okres, który nas dzieli od wyborów parlamentarnych, to są naprawdę wybitni specjaliści w sowich dziedzinach – mówił Przemysław Czarnek w rozmowie z Adrianem Klarenbachem w Polskim Radiu 24.
– Po nominacji oficjalnej będę miał przyjemność spotkać się z państwem i przedstawić główne założenia strategiczne nowego podejścia, ale tak jak mówię praca nad tymi założeniami trwa, pan minister Łukasz tutaj bardzo dokładnie mnie poinformował jak wygląda mniej więcej ten taki zgrubny kształt strategii podejścia do jesieni. Na pewno będziemy o tym jeszcze rozmawiali i przedstawimy państwu dokument, ale tak jak powiedziałem to dopiero stanie się po mojej oficjalnej nominacji – mówił Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.
– Chcę od razu zadeklarować, że takim przesłaniem na moje potencjalne rządy w ministerstwie, bo cały czas zastrzegam, że jeszcze konieczne jest powołanie, będzie hasło: wszystkie ręce na pokład. Zapraszam wszystkich do współpracy. Jestem osobą na tę współpracę otwartą – dodał.
– Doprowadził do tego, że NFZ ma wzrost zaufania Polaków, jest postrzegany w tej chwili znacznie, znacznie lepiej, niż był postrzegany kiedyś. To pokazuje, że pan prezes Niedzielski łączy dwie rzeczy. Łączy wiedzę ogromną i doświadczenie zarządcze, menadżerskie, ekonomiczne, z ogromnym doświadczeniem w obszarze medycyny – mówił Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej.
– Ja osobiście się bardzo cieszę. Uważam, że to jest rewelacyjny wybór pana premiera – dodał.
– Dzisiaj z Małopolski ponad 150 nowych przypadków, w tym blisko 60 to są zakażenia w Krakowie. Jak widzimy i co podkreślaliśmy wczoraj, jeżeli sytuacja w Krakowie się nie zmieni w przeciągu najbliższego tygodnia, niestety w przyszłym Kraków trafi na tę listę powiatów żółtych – mówił Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.