„Jako honorowy szef Platformy Donald Tusk mógł wysłać zamiast tweeta SMS-a i byłoby to racjonalne. Ja staram się w takim duchu postępować. To jest kwestia wyboru tego, jak kto działa. Były przewodniczący Schetyna wolał iść do mediów. Uważam, że dużo lepszą formułą jest rozmowa w odpowiednim gremium” – mówił w Polsat News przewodniczący PO Borys Budka.
„Tym różnię się od moich poprzedników, że potrafię za błąd przeprosić. Co więcej, szybko zareagować. Dzięki postawie senatorów opozycji udało się ten projekt wyrzucić do kosza. Wszyscy senatorowie PiS byli za tym projektem. Wszyscy senatorowie demokratycznej większości byli przeciwni. Wsłuchaliśmy się w głos opinii publicznej” – mówił w Polsat News przewodniczący PO Borys Budka.
„Raz rozmawiałem osobiście z panem marszałkiem Terleckim. Poprosiłem, że jeżeli będą jakiekolwiek propozycje, to mają być przedstawione na piśmie i poprosiłem, żeby naprawić błąd, którym obciążono polskich samorządowców, gdy dwa lata temu Jarosław Kaczyński mścił się na opozycji za wykrycie nagród rządu Beaty Szydło, wówczas obniżono płace samorządowcom. Jedynym postulatem, który KO zgłaszała, była kwestia uregulowania wynagrodzeń samorządowców. Nie prowadziłem żadnych negocjacji z panem Terleckim” – mówił w Polsat News przewodniczący PO Borys Budka.
„Nie mam żalu o to, że ktoś publicznie podważa moją pozycję, bo taka jest polityka, ale nie pozwolę na to, żeby ktoś osłabiał Platformę Obywatelską i Koalicję Obywatelską, bo jeżeli ktoś w momencie kryzysu jest w stanie prowadzić grę tylko na siebie, to nie jest to dobre wskazanie dla innych. Uważam, że każdy ma prawo do krytyki. Są sytuacje kryzysowe, w których powinniśmy naprawiać błędy. Ja zamiast biegać po mediach zająłem się tym, jak ten kryzys zażegnać, jak naprawić popełniony błąd” – mówił w Polsat News przewodniczący PO Borys Budka.
„Nie wyznaczyłem czasu. Muszą to być warunki do tego, żebyśmy wspólnie, najlepiej w drodze konsensusu, jak ja byłem wybierany, wybrali osobę, która będzie kierowała klubem. Czy stanie się to za miesiąc, czy za rok, to kwestia tego, że okoliczności muszą być takie, żeby emocje ustały, ale przede wszystkim by wzmocniło to klub Koalicji Obywatelskiej, a nie osłabiło” – mówił w Polsat News przewodniczący PO Borys Budka.
„Z uwagi na Covid myślę, że jeszcze taki stan [łączenia funkcji przewodniczącego partii i klubu] potrwa przez jakiś czas, ale niedługi, bo zapowiadałem, że będziemy te formułę rozdzielać, tylko zrobimy to w momencie, kiedy będzie możliwość stacjonarnego, spokojnego spotkania klubu. Od marca nie jest to możliwe” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News przewodniczący PO Borys Budka.
„Na koniec szczytu poprosiłem o dopisanie punktu o wsparcie niezależnych mediów, organizacji pozarządowych, które prowadzą, wspierają proces demokratyzacji na Białorusi. To jest również część naszego 5-punktowego planu, który przedstawiałem w Sejmie” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Popieramy mocno sankcje przeciwko osobom, które brały udział w bezpośrednich akcjach pacyfikacji demonstracji, w biciu manifestantów, osób z opozycji czy obywateli, którzy wyrażali swój sprzeciw przeciwko takiemu, a nie innemu obrotowi wydarzeń. To bardzo mocno podkreślali również inni liderzy RE. Nie chcemy natomiast, żeby społeczeństwo białoruskie ucierpiało w wyniku działań sankcyjnych. Chcemy dać do zrozumienia reżimowi Aleksandra Łukaszenki, że ten czas, kiedy można było nie słuchać głosu społecznego, poprzez ten mocny głos, który został wyrażony w ostatnich protestach, musi się skończyć jak najszybciej, że trzeba zasiąść do rozmów. Trzeba procesu negocjacji i dialogu, który stopniowo doprowadzi do demokratyzacji sytuacji na Białorusi” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Także na wniosek Polski uzgodniliśmy zaangażowanie ponadnarodowych ciał jak sprawdzone OBWE, żeby ewentualnie również wspierać proces demokratyzacji poprzez nadzór nad przygotowaniem do kolejnych wyborów, jeżeli sytuacja w taki sposób się rozwinie” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Rada Europejska spotkała się na nasze wezwanie w krótkim czasie. Dyskutowaliśmy dzisiaj ten niezwykle ważny temat, jakim jest rozwój wydarzeń na Białorusi. Cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów i stwierdziliśmy, że te wybory powinny zostać powtórzone. One żadną miarą nie mogą być uznane za wybory uczciwie przeprowadzone, wiarygodne i nie mogą być uznane za demokratyczne. Dlatego ten głos został nie tylko bardzo mocno wysłuchany, ale wzmocniony głosem wszystkich innych liderów RE” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
– Jeśli UE chce realnych długoterminowych zmian musimy przedstawić Białorusi konkretną strategię przyszłej współpracy gospodarczej – dać alternatywę od uzależnienia białoruskiej gospodarki od Rosji – mówił premier Mateusz Morawiecki na nadzwyczajnym, zdalnym szczycie Rady Europejskiej – według relacji jaką poznała 300POLITYKA.
Według naszych rozmówców, Morawiecki miał dziś najdłuższe wystąpienie na temat Białorusi.
Premier – według reakcji 300POLITYKI – mówił też, że „UE powinna wysłać mocny sygnał Putinowi że interwencja wojskowa jest niedopuszczalna – zatrzymać to ryzyko, nawet jeśli jest ono dziś nie jest szacowane jako bardzo prawdopodobne”.
„Pan minister chyba wszystko wyjaśnił, swoje okoliczności i powody. Będzie lada chwila [następca], spokojnie. To premier ogłosi” – mówił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS.