
„Nigdy nie pozwolę, aby ktokolwiek cenzurował wypowiedzi w internecie”. PAD podpisał Kartę Wolności w Sieci
– Uważam że wolność ekspresji wypowiadania się w internecie ma znaczenie fundamentalne, wolność także i tworzenia w internecie. Dlatego zdecydowaliśmy się przygotować coś, co nazwaliśmy „Kartą wolności w Sieci”, co stanowi istotny element także mojego programu na, wierzę w to głęboko, dzięki państwa poparciu, następne 5 lat prezydentury. Przede wszystkim rzecz zasadnicza. To, o czym przed chwilą mówiła pani minister [Buk] – wolność, wolność i jeszcze raz wolność. Ja, który byłem przez całe lata posłem opozycji, politykiem który miał często trudności, aby dostać się do centralnych mediów, wiem najlepiej, jaka jest wartość internetu jako przestrzeni, gdzie możesz się wypowiedzieć spokojnie, swobodnie, rzeczywiście powiedzieć to, co chcesz, wyrazić swoje zdanie i podzielić się tym zdaniem z innymi. Dlatego nigdy nie pozwolę, aby ktokolwiek cenzurował wypowiedzi w internecie, aby ktokolwiek przesiewał te wypowiedzi według nieustalonych kryteriów, nieznanych powszechnie kryteriów mógł dobierać, które jego zdaniem wypowiedzi mogą zaistnieć w przestrzeni cyfrowej, internetowej, a które powinny zostać usunięte. O to właśnie trzeba dbać, dlatego że ta dbałość o przestrzeń wolności ma znaczenie fundamentalne, także dla konstytucyjnego prawa wolności, którego realizacja jest jednym z fundamentów demokracji – stwierdził prezydent Andrzej Duda w Sulęcinie.
– Tak, jak tutaj jest napisane, w tej karcie, wśród jej postulatów przede wszystkim internet dla każdego. Dzisiaj mamy już koniec budowy sieci edukacyjnej. Właściwie ostatnie szkoły w tym roku będą podłączane do sieci edukacyjnej. Tutaj, w województwie lubuskim ponad 500 szkół jest podłączone do sieci. Co jest ważne? W momencie, w którym szkoła jest podłączona do sieci edukacyjnej, wyposażona jest w szerokopasmowy internet biegnący za pomocą światłowodu. W tym momencie ona nie ponosi kosztów związanych z korzystaniem z internetu. To bardzo ważne. Te koszty nie obciążają gminy. Co to znaczy? Koszty w jednakowym stopniu, w całym kraju, ponosi Skarb Państwa, czyli każde dziecko, które chodzi do takiej szkoły, ma zapewniony jednakowy dostęp – mówił dalej PAD.
– Następny etap to światłowód i internet dostępny dla każdego, to znaczy dostępny dla każdego domu, mieszkania. Każdy z nas taki szerokopasmowy internet będzie miał i wierzę w to, że ciągu najbliższych 5 lat ten program internetu dla każdego uda nam się zrealizować – podkreślił prezydent.
Więcej z: Live
Siemoniak: Uważam, że niemożliwa jest strategiczna współpraca Hołowni i Polski 2050 z PiS-em
Siemoniak: Pogłoski o śmierci koalicji są przesadzone
Kiedy rekonstrukcja rządu? Siemoniak: Raczej 23-24 lipca
