„To, co państwo mówią na temat społeczności LGBT, to dehumanizacja ludzi. Chciałam panu powiedzieć, że słusznie Katarzyna Kolenda-Zaleska zrobiła, wyłączając pana Żalka, ponieważ nie można pozwolić na to, żeby niszczyć innych ludzi przez szczucie. Proszę posłuchać, co dzisiaj mówiły mamy przed Pałacem Prezydenckim do prezydenta Andrzeja Dudy, który rozpoczął akcję szczucia” – mówiła w TVN24 w rozmowie z Adamem Bielanem z PiS Monika Olejnik.
– Proponuję prezydentowi Dudzie spotkanie. Chętnie spotkam się. Przyjdę z moją mamą, przyjdę z moim partnerem. Porozmawiam z prezydentem Dudą jak żyje się z osobą LGBT – mówił Robert Biedroń w TVP Info.
– Panie prezydencie, proszę o spotkanie. Przyjdę z moją mamą. Pan powie mojej mamie, że wychowała kogoś innego niż człowieka. Wyjaśnimy sobie tę sprawę – dodał Biedroń.
– Wykorzystam ten moment w telewizji publicznej, żeby powiedzieć, że jestem rozczarowany postawą Prezydenta RP, który nas obraża. Obraża Polaków. Dzisiaj matki, w tym moja mama pod Pałacem Prezydenckim poprosiły pana prezydenta o odrobinę rozwagi w swoich słowach. Robi to niestety też telewizja publiczna, mówiąc o jakiejś ideologii, atakując człowieka, atakując ludzi. Chciałbym poprosić, żebyśmy wrócili do tej dobrej misji mediów publicznych. Pani redaktor dobrze wie, że ja stanąłem w tym trudnym momencie dla mediów publicznych w obronie państwa. Uważam, że to co proponuje Rafał Trzaskowski jest złe, czyli zaoranie mediów publicznych, prywatyzacja mediów publicznych to byłby wielki błąd. 30% Polaków nie ma dostępu do innych mediów, niż media publiczne. Ale to jest misja, która musi być misją otwartości, tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka i chciałbym poprosić panią redaktor jako tą, która ma duży wpływ na to co jest podawane, żebyśmy porzucili ten język, żebyśmy szukali w drugim człowieku miłości, tak jak apelują powstańcy warszawscy, żebyśmy naprawdę kierowali się słowami papieża, kim że ja jestem, żeby ich oceniać – mówił Robert Biedroń w TVP Info.
– Ale wie pan co, po to pan został zaproszony, żeby mógł pan wypowiedzieć swoje całe kwestie, żeby panu nie przerwać jak w innej stacji telewizyjnej i wyprosić z programu. Bo nigdy tak nie jest jak pan wie i ja tak z politykami nie postępuję nigdy, ponieważ uważam, że jak kogoś zapraszam, to on ma prawo wypowiedzieć swoje poglądy. Po to jest gościem w programie, którego np. ja jestem gospodarzem czy ktokolwiek z kolegów. U nas się gości z programów jakby nie wyprasza za to, że mają inne poglądy – odparła Danuta Holecka.
„Pan poseł Joachim Brudziński wypowiadał się na temat swoich słów. Różnica w interpretacjach, odnoszę się również do słynnego incydentu w państwa studiu, kiedy koleżanka pani redaktor Kolenda-Zaleska przerwała wywiad z moim kolegą, posłem Żalkiem, i wirtualnie wyprosiła go ze studia, wynika z tego, że na prawicy skrót LGBT jest bardzo często rozumiany jako swojego rodzaju ideologia, agresywna ideologia, a nie rozumiemy tych słów [LGBT] jako przedstawicieli, ludzi, przedstawicieli mniejszości seksualnych, stąd często spory na ten temat” – mówił w TVN24 europoseł PiS i rzecznik sztabu Andrzeja Dudy Adam Bielan.
„Pan profesor Czarnek nie powiedział o homoseksualistach, że nie są normalni. Profesor Czarnek nie mówił w ten sposób o homoseksualistach. Ta wypowiedź jest wyjęta z kontekstu. Gdyby pani przytoczyła to, co pan profesor mówił wcześniej, to pokazywał zdjęcie, dość obsceniczne zdjęcie, osób, które stały przed paradą równości w Los Angeles, pokazywali genitalia na ulicy. Ja nie będę bronić tych słów. Uważam, że nawet w tym wypadku nie należało mówić o tym, czy ktoś jest normalny, czy nie, bo szczególnie w atmosferze przedwyborczej dochodzi do takiej zbitki emocjonalnej, po której nikt już nie wie, jakie były pierwotne intencje wypowiadającego te słowa. Z całą pewnością pan profesor Czarnek nie określił ludźmi nienormalnymi homoseksualistów jako grupy” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 europoseł PiS i rzecznik sztabu Andrzeja Dudy Adam Bielan.
– Mówiliśmy bardzo jasno, że Rafał Trzaskowski jest prezydentem miasta stołecznego Warszawy i kandydatem na prezydenta Polski. Dzisiaj to czas na zarządzanie miastem. To jest więcej [niż jeden dzień w tygodniu]. Zazwyczaj to są cztery dni w tygodniu, zazwyczaj wyjazdy są tylko w piątki, soboty i w niedziele. Pewnie im bardziej będzie natężona kampania, ta proporcja będzie się zmieniała – stwierdził Cezary Tomczyk w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.
– Prezydent Warszawy jest odpowiedzialny za Warszawę i musi wykonywać swoje obowiązki. Dzisiaj są spotkania z burmistrzami, są sztaby antykryzysowe, kwestie związane z otwieraniem przedszkoli i żłobków – mówił dalej.
– Platforma Obywatelska, podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość nie załatwią nam wspólnoty. Ten konflikt między PO, a PiS trwa od 15 lat i jest to wojna, w której nic innego się nie liczy jak interes partyjny jednej lub drugiej strony. Dlatego potrzebna jest Lewica, żeby w Polsce znaleźć jakieś umiarkowanie, jakiś rozsądek i szukać czegoś, co zszyje dzisiaj tak bardzo podzieloną Polskę – mówił Robert Biedroń w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– Ludzie nie mogą się dodzwonić do konsulatów, nie mogą się dodzwonić po to, żeby zadeklarować udział w wyborach korespondencyjnych zagranicą i to rzeczywiście ogromny problem. Mimo to jest rekordowy dzisiaj napływ ludzi do konsulatów i rekordowo dużo ludzi zgłasza się do głosowania. Uważam że frekwencja rzeczywiście może być duża. Żeby w tych wyborach zwyciężyć, w II turze, potrzebne jest 10 milionów głosów. To naprawdę ogromna liczba – stwierdził Cezary Tomczyk w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.
– Chciałbym przypomnieć, że wtedy, kiedy Rafał Trzaskowski zaczynał i został kandydatem na prezydenta, jego poparcie w sondażach wynosiło 13%. Dzisiaj to niemalże 30%. Jesteśmy po dwóch tygodniach kampanii, ale to kampania bardzo trudna. Pamiętajmy, że faworytem od samego początku jest Andrzej Duda. Jeżeli nie będzie pełnej mobilizacji w I i II turze, to Andrzej Duda może te wybory wygrać. Nie, myśle, że nie [nie w I turze], chociaż to jest wszystko możliwe – stwierdził Cezary Tomczyk w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” Polsat News.
– Wiemy, że żeby wygrać w II turze z Andrzejem Dudą, potrzebna jest absolutna mobilizacja wszystkich w Polsce i na świecie. Jeżeli dzisiaj słyszę, że dzisiaj rząd utrudnia Polonii głosowanie, nie otwierając konsulatów w krajach, gdzie nie ma epidemii, to uważam, że dzisiaj Polonii utrudnia się głosowanie – mówił dalej.
„Szanowny Panie Prezydencie! Nazywam się Helena Biedroń. Przyjechałam tu z daleka, ale mam panu coś ważnego do powiedzenia. Nie mogę milczeć, kiedy mojemu dziecku ktoś robi krzywdę. Panie prezydencie, tak jak ja jest pan rodzicem, ojcem przepięknej i zdolnej córki. Jestem pewna, że bardzo pan ją kocha i jest pan z niej bardzo, bardzo dumny. Wiem, że zrobi pan wszystko, żeby pańska córka była bezpieczna i szczęśliwa. Odda wszystko, żeby obronić ją przed wyzwiskami i przemocą, zasłoni przed pogardą, przed nienawiścią. Wiem i czuję to jako matka czwórki dzieci – Moniki, Krzysztofa, Rafała i Roberta. Bardzo, bardzo mocno, najbardziej na świecie kocham ich. Panie prezydencie, nie jest łatwo stanąć w tym miejscu i powiedzieć to, co chcemy panu dzisiaj powiedzieć, ale jestem tutaj z innymi kobietami, z innymi matkami, żeby powiedzieć panu, że to, co pan mówi o naszych dzieciach, potwornie nas boli i rani. Krzywdzi też mojego syna. Podobnie jak inne dzieci, których jesteśmy rodzicami, a politycy odbierają im człowieczeństwo. To są nie tylko nasi synowie, córki, ale często też bracia i siostry, członkowie naszych rodzin, nasi przyjaciele i znajomi” – mówiła przed Pałacem Prezydenckim, odczytując list do prezydenta Andrzeja Dudy, matka Roberta Biedronia Helena Biedroń.
„Panie prezydencie, boimy się o nasze dzieci. Nie chcemy ich stracić tylko dlatego, że ktoś, uznawszy że nie są ludźmi, ich zaszczuje, pobije, zamorduje albo doprowadzi do samobójstwa. Zbyt często zdarza się, że tak też wygląda życie naszych dzieci w dzisiejszej Polsce. Taka krzywda zostaje na całe życie, a czasami jest zbyt duża na życie niektórych z naszych synów i córek. Złe słowa krzywdzą bardziej niż pięści i plucie. Złe słowa zabijają” – dodawała.
„Wzywam wszystkich polityków, szczególnie kandydatów, do tego, żeby każdemu człowiekowi, niezależnie od jego poglądów, światopoglądu, preferencji, jakichkolwiek działań, miejsca urodzenia, okazywali szacunek. Szacunek to podstawa funkcjonowania nie tylko w życiu politycznym, ale w życiu społecznym. To podstawa naszego społeczeństwa – dbanie o godność i okazywanie szacunku. Będę prezydentem, który każdemu z moich rodaków będzie dbał i będzie okazywał szacunek. Będę dbał o godność – tę przyrodzoną i wynikającą z praw człowieka i praw obywatelskich. Nie ma zgody na deptanie czyjejkolwiek godności czy niszczenie czyjegokolwiek szacunku” – mówił w Częstochowie kandydat Koalicji Polskiej na prezydenta prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, czy wobec Przemysława Czarnka zostaną wyciągnięte konsekwencje za jego słowa o przedstawicielach mniejszości seksualnych, wicemarszałek Ryszard Terlecki odpowiadał: A [są] normalni? Nie wiem. To pani mnie się pyta.
Wypowiedź przytacza na swoim portalu wyborcza.pl.