Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, dziś podczas wspólnego występu prezydenta i premiera w warszawskim ATM pokazany zostanie etap procedury wyboru doradcy strategicznego dla CPK. Stara się o to forma z Korei Płd. (lotnisko Inceon) i Japonii (Narita). – To są lotniska z TOP 10 najlepszych lotnisk na świecie – mówi nam jeden z ministrów zaangażowanych w projekt.
– Żadne lotnisko w Europie tej skali nie było wybudowane szybciej niż w 20 lat. My chcemy w 10 – mówi nam jeden z współpracowników prezydenta Dudy. Na dzisiaj planowana jest kumulacja wspólnego przekazu prezydenta i premiera o inwestycjach w kontrze do tego, co mówi Rafał Trzaskowski. – To 150 tysięcy miejsc pracy więc niech nikt nie mówi, że to wirtualny projekt – dodaje.
Po tym, jak wczoraj wieczorem prezydent Duda podpisał tzw. ustawę o wyborach prezydenckich, która od razu została opublikowana w Dzienniku Ustaw, dzisiaj marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma – zgodnie z zapowiedzią Ryszarda Terleckiego – oficjalnie ogłosić termin wyborów prezydenckich wraz z kalendarzem wyborczym. Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, komitety wyborcze będą miały czas do 5 czerwca na rejestrację. Termin na zebranie 100 tysięcy podpisów upłynie 10 czerwca. Wiele wskazuje na to, że I tura odbędzie się 28 czerwca.
O 10:00 obrady wznowi Senat. To – według planu – ostatni dzień obrad. O 12:30 w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa Roberta Biedronia dot. debaty kandydatów przed wyborami prezydenckimi. Z kolei o 13:30 w Izabelinie C odbędzie się konferencje prasowa Władysława Kosiniaka-Kamysza i samorządowców.
Szymon Hołownia odwiedzi mieszkańców województwa opolskiego. O 13:00 w Gogolinie spotka się z burmistrzem Joachimem Wojtalą, a o 13:30 – przy kawie i kołaczu z przedstawicielami Mniejszości Niemieckiej. O 14:30 odbędzie się briefing prasowy, o 14:50 – spotkanie z mieszkańcami. O 16:15 w Górażdżach spotka się z rolnikami, a o 18:15 – z mieszkańcami Praszki.
Ponadto o 10:00 zbierze się sejmowa komisja finansów publicznych, by rozpatrzyć poprawki zgłoszone do projektu ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19, czyli tzw. Tarczy 4.0, która jutro ma być przyjęta przez Sejm.