
Spór o wielkie publiczne inwestycje dające pracę ma się stać jedną z osi kampanii. W sobotę wspólna inicjatywa prezydenta i premiera na Mierzei, w środę CPK: „30 miliardów na Plan wielkich inwestycji, by nie zabrakło pracy. Opozycja źle odczytała nastroje”
Dodatkowe 30 miliardów złotych, które dadzą ludziom pracę przez impuls rozwojowy dla lokalnych ekosystemów gospodarczych we wszystkich regionach Polski. Niemal połowa tej kwoty zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku – 300POLITYKA poznała plan wielkich inwestycji publicznych, który mają w nadchodzącym tygodniu odsłaniać etapami prezydent i premier.
Z analiz ośrodków strategicznych pracujących dla prezydenta i premiera ma wynikać, że wyborcy oczekują „masywnego programu inwestycji publicznych” – jak nam tłumaczy jeden z najbliższych współpracowników głowy państwa. Pokazaniu takiego planu ma służyć wspólna inicjatywa Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego, której zarys zostanie przedstawiony na sobotnim briefingu obu polityków na „budowie” przekopu Mierzei a uszczegółowiony podczas dużego wydarzenia wokół CPK w środę.
Współpracownicy prezydenta i premiera odpowiedzialni za polityczną strategię uznali, że obywatele po szoku pierwszej fali pandemii, pogrążeni w obawach o przyszłość gospodarki, zatrudnienia i własnej sytuacji materialnej, oczekują od państwa większej aktywności. Ich zdaniem opozycja źle odczytała nastroje i popełnia błąd sprowadzając kampanię do prostego politycznego sporu, o czym mają ich zdaniem świadczyć lekceważące wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego na temat CPK, czy przekopu Mierzei. – To wszystko jest takie z punktu widzenia „warszawki”, gdzie zawsze jest jakaś praca – mówi nasz rozmówca.
– Krótko mówiąc, gdyby nie było CPK, modernizacji kolei, przekopu Mierzei – to trzeba by teraz te projekty wymyślić, stworzyć od zera. Inwestycje są tym środkiem, który pobudzi gospodarkę, zapewni miejsca pracy i da ciągłość rozwoju infrastrukturalnego Polski. Działania takie jak Program Budowy Dróg Krajowych, Mosty dla Regionów, 100 obwodnic, budowa dróg powiatowych i gminnych, czy modernizacja kolei to pokazanie, że państwo może i powinno być aktywne w sferze inwestycji publicznych. I co więcej – z wszelkich badań wynika, że taki projekt zapewnia obywatelom poczucie bezpieczeństwa w czasach kryzysu – mówi nam jeden z polityków z otoczenia prezydenta.
Otoczenie prezydenta ocenia obecne sondaże za „mocno rozchwiane” i jeszcze nie reagujące na to, że w końcu w kampanii pojawi się inny spór poza czysto politycznym. – Jak przychodzi co do czego i jest już prawdziwa kampania, trzeba codziennie czegoś bronić i za czymś argumentować, to Platforma okazywała się w przeszłości bezradna i wywracała się na najprostszych rzeczach jak choćby znajomość tego, co przedstawiła poprzedniego dnia – mówi nam polityk uczestniczący w przygotowaniach strategii kampanii reelekcyjnej prezydenta.
Sztabowcy prezydenta z głowy przytaczają serię wypowiedzi polityków PO, w tym Rafała Trzaskowskiego, kwestionujących duże inwestycje. – Ludzie mają w głowach hasła: Plan Marshalla, New deal i takich projektów oczekują od polityków – dodaje polityk z okolic Pałacu.
Więcej z: Belweder

Polityczny plan tygodnia: ostatni polityczny weekend przed I turą, kolejna debata Republiki, Trzaskowski i Hołownia ze Stanowskim, Duda o składce zdrowotnej, podpisanie traktatu z Francją, RPP o stopach procentowych

Prezydent w orędziu o braku ulicy Lecha Kaczyńskiego, przemyśle pogardy i rosyjskim imperializmie [5 CYTATÓW]

Polityczny plan tygodnia: posiedzenie RBN, konferencja programowa Nawrockiego, Senat
