Pracujemy w trybie ciągłym. Kolejne odsłony tarczy antykryzysowej są opracowywane ws współpracy z przedsiębiorcami. Dziękuję panom prezesom, z którymi jesteśmy w kontakcie niemalże co 2-3 dni, kiedy analizujemy sytuację, w jakiej znajdują się zarówno duże polskie firmy, te którym udało się zbudować markę i rozpoznawalność na rynku nie tylko krajowym, ale i zagranicznym, ale także mali i średni przedsiębiorcy – stwierdziła Jadwiga Emilewicz na briefingu prasowym.

Analizujemy rynek i staramy się dostosowywać kolejne rozwiązania do wymogów, oczekiwań, do tego, aby tętno polskiej gospodarki nie osłabło. Dlatego jeszcze w tym tygodniu, do piątku przedstawimy propozycje rządowe kolejnych rozwiązań, kolejnej odsłony tarczy antykryzysowej. Złożą się na nią następujące propozycje. Pierwszy z nich to fundusz dopłat do oprocentowania BGK. Jego celem jest przede wszystkim aby przedsiębiorcy, którzy utracili płynność finansową, czyli zdolność do spłaty w terminie wymaganych zobowiązań oraz przedsiębiorcy zagrożeni utratą płynności w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. mogli zostać wsparci z funduszu dopłat do odsetek. Mając zatem możliwości korzystania z szerokiej gamy kredytów już uruchomiliśmy od początku roku i który za chwilę uruchomi PFR, dodatkowo jeszcze uzyskają wsparcie do odsetek. Fundusz ten w tym roku planuje przeznaczyć na ten cel ponad 270 mln zł. Podobna kwota trafi na rynek także w przyszłym roku. Banki komercyjne będą udzielać kredytów, a do odsetek dopłaci BGK z pieniędzy budżetu państwa. Dodatkowy wątek, który poruszymy w tej tarczy, to zmiany w zakresie prawa zamówień publicznych. Pracujemy nad tym, aby wykonawcy i zamawiający mogli w łatwy i prosty sposób, w odpowiedzi na zaistniałą epidemię, dokonywać zmian w umowach i aby te zmiany nie obciążały kosztowo wykonawców. To także rozwiązania, które poprawiają płynność finansową wykonawców ze względu na jeszcze większe udostępnienie form zaliczkowych w wykonywanych pracach. Także będziemy starali się odblokować Krajową Izbę Odwoławczą, aby ona mogła orzekać w trybie, kiedy wymiar sprawiedliwości, sądy dzisiaj nie pracują – mówiła dalej.

Trzecim ważnym elementem, odnosząc się do dzisiejszego gościa [na konferencji], to także dbałość o to, aby polskie firmy, które były z mozołem budowane przez 30 lat, nie stały się tanim łupem w tej trudnej sytuacji. Europa, jak mówią dziś liderzy polityczni, nie może być na sprzedaż w tej trudnej sytuacji. Nie chcemy aby firmy z polskim kapitałem były dziś przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena, jeżeli są to spółki giełdowe, jest bardzo niska, aby mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne. Dlatego proponujemy i takie bardzo istotne, ważne dla firm rozwiązanie. I wreszcie ostatni element dotyczy wsparcia budżetów samorządów. Zdajemy sobie sprawę, że one dziś także mają mniejsze wpływy z tytułów podatkowych, podatku PIT i CIT, wpływów z podatków od nieruchomości, rolnych, leśnych, także te gminy uzdrowiskowe, które opłat swoich dziś nie pobierają. Luzujemy regułę finansową w samorządach. Będą one, mówiąc krótko, tak jak i my jesteśmy dziś na to gotowi, mogły się w tym trudnym roku oraz kolejnym zadłużać. Ten bilans przychodów i wydatków będzie mógł być ujemny. Dodatkowo także wprowadzamy zmiany, dzięki której co druga, a nie co czwarta złotówka, jak to ma miejsce dziś, z tytułu dochodów z gospodarki nieruchomościami skarbu państwa będzie trafiać do budżetów samorządów. To największe rozwiązania, które w tym pakiecie proponujemy. Będą także zmiany w zakresie prawa pracy, które w jeszcze większym stopniu ułatwią skorzystanie z rozwiązań, które już dziś są dostępne, takich jak postojowe czy dopłaty do wynagrodzeń. To większe uelastycznienie, które ma pozwolić większej grupie przedsiębiorców przetrwać na rynku – zaznaczyła wicepremier.