– My musimy zrobić wszystko, żeby do kryzysu zdrowotnego oraz do kryzysu gospodarczego nie dołożyć sobie kryzysu politycznego, a z całą pewnością taki kryzys by nastąpił, gdyby marszałek Sejmu nie przestrzegała Konstytucji. Tej samej Konstytucji, na którą prezes Kosiniak-Kamysz tak często się powołuje i gdyby bezprawnie przedłużył kadencję urzędującemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Prezes Kosiniak-Kamysz natychmiast po 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja prezydenta Dudy, zacząłby kwestionować mandat prezydenta. W związku z tym my musimy zrobić wszystko, żeby mimo tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, zachować polityczną stabilność i dokonać wyboru prezydenta na kolejne 5 lat – stwierdził Adam Bielan w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Nie przewidujemy żadnych nadzwyczajnych działań, tu Poczta Polska jest operatorem, własnymi siłami tej operacji dokona, jeśli rzeczywiście będzie potrzebowała wzmocnienia kadrowego to będzie decyzja zarządu Poczty, który będzie musiał ocenić, czy będzie ono potrzebne. Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że Poczta w żaden sposób na tym nie ucierpi, bo przecież to jest operacja, która musi być sfinansowana jak każde wybory z budżetu. Koszty są teraz liczone, Poczta takie finansowanie otrzyma – mówił Jacek Sasin w Kropce nad I pytany przez prowadzącą o ewentualność wsparcia przez wojsko.
– Wiele lat znałam prezydenta Lecha Kaczyńskiego i był to człowiek pełen empatii i nie sądzę, że gdyby słyszał słowa wirusologów, epidemiologów, naukowców takich jak prof. Maksymowicz, który mówi, że to jest groźne dla obywateli te wybory 10 maja, to Lech Kaczyński by nie dążył do tego – mówiła Monika Olejnik w rozmowie z Jackiem Sasinem w „Kropce nad i” TVN24.
– Pani redaktor, wielką mądrością jest połączyć demokrację z tym, co nas spotkało i my to robimy – odparł wicepremier.
– Ja rozumiem, że prezydenci PO dzisiaj mówią to, żeby wesprzeć swoich kolegów w Sejmie, którzy próbują za wszelką cenę nie doprowadzić do wyborów, bo widzą, że ich kandydatka ma niewielkie szanse, żeby te wybory wygrać, bo jest słaba, bo ma fatalną kampanię wyborczą, bo nie jest w stanie do siebie przekonać Polaków – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Dzisiaj w Polsce nie ma wyborów, dzisiaj w Polsce nie odbywają się wybory, wczoraj, przedwczoraj, jutro, a pomimo to, mówię to z żalem, kolejne osoby zapadają na koronawirusa i niestety również są osoby, które ten wirus zabija. No tak niestety to wygląda. Nie ma to nic wspólnego z procesem wyborczym – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– W żadnym wypadku nikogo nie wyłączamy z udziału w wyborach, wybory odbędą się również za granicą. Tak jak dotychczas będą organizowane przez konsulaty i w zależności od sytuacji jaka panuje w danym kraju, będą podejmowane decyzje co do formy tych wyborów – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Sytuacja w różnych krajach na całym świecie nie może wpływać na decyzje, które są podejmowane w Polsce. Zawsze jak były w Polsce wybory, w różnych krajach świata były wojny, epidemie, były różnego rodzaju zdarzenia, które uniemożliwiały organizację wyborów w tamtych krajach, a to nie oznaczało, że ktokolwiek proponował, żeby z tego powodu odwoływać w Polsce wybory. Nie ma w tym logiki pani redaktor – dodał Sasin.
– Można zakładać, że Senat ustawę przetrzyma 30 dni i to jest pewna złośliwość marszałka Grodzkiego i tej większości, która w Sejmie jest w opozycji, żeby uniemożliwić przeprowadzenie tych wyborów w taki nieczysty sposób, ale oczywiście ma prawo 30 dni przetrzymywać tę ustawę, ale jednocześnie zwracam uwagę, że w tej ustawie jest zapis, który pozwala pani marszałek w ramach obowiązujących terminów konstytucyjnych dokonać korekty na 17 maja, co da jeszcze więcej czasu. Będziemy się starali, żeby te pakiety w takiej sytuacji dostarczyć w dwa dni, będziemy do tego przygotowani – mówił Jacek Sasin w Kropce nad I.
– 7 maja, kiedy ustawa wróci z Senatu i trzeba będzie prawdopodobnie odrzucić sprzeciw senacki, chociaż wychodzę do przodu, ale tak naprawdę wydaje się to najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, no to mając tego typu alternatywę czy te wybory mają się odbyć w sposób korespondencyjny, czyli całkowicie bezpieczny dla Polaków i jak dzisiejsze sondaże wskazują akceptowany też przez większość Polaków jako taki bezpieczny sposób przeprowadzania wyborów, a rozwiązania, które obowiązują dzisiaj, które musiałyby być zastosowane, a które przewidują, że znacząca czy większa część wyborców musiałaby się udać do lokali wyborczych, politycy Porozumienia, nawet ci, którzy dzisiaj mają wątpliwości co do tego i jednak wybiorą ten wariant bezpieczny. Liczę, że tak się stanie. Jestem przekonany, że zdrowy rozsądek jest tutaj po naszej stronie – mówił Jacek Sasin w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.
– Zdecydowana większość z 25 tysięcy listonoszy dziś pracuje, pracowników Poczty jest 75 tysięcy. Jest nie 30 mln adresów do odwiedzenia, tylko 14 mln. Założenie jest takie, że operacja rozniesienia pakietów ma trwać trzy dni, to jest taka ilość, która jest przeciętnie niższa od tej, w której listonosz odwiedza dzisiaj, roznosząc przesyłki, a to jest średnio 250 dresów dziennie odwiedza, więc operacja jest do przeprowadzenia z pewnym zapasem – mówił Jacek Sasin w Kropce nad I.
– Na pewno ci listonosze, którzy będą odwiedzać te osoby, które pozostają w kwarantannie, będą wyposażeni w te wszystkie akcesoria [ochrony osobistej], zresztą to jest znacznie wcześniej przyjęty, za którym głosowała też Platforma Obywatelska, żeby w ten sposób osoby pozostające w kwarantannie były odwiedzane przez listonoszy i mogły korespondencyjnie głosować. W przypadku wszystkich innych obywateli nie będzie tego kontaktu, więc nie będzie też takiej potrzeby, bo te karty będą wrzucane do skrzynek pocztowych. To nic nadzwyczajnego, bo listonosze dzisiaj też pracują, odwiedzając klientów Poczty i dostarczając przesyłki – mówił Jacek Sasin w Kropce nad I.
– Porozumienie jest członkiem Zjednoczonej Prawicy. Jestem patriotą Zjednoczonej Prawicy. Nie wyobrażam sobie wystąpienia z koalicji rządowej. Jestem przekonany, że tak się nie wydarzy. Posłowie Porozumienia głosowali za poprawkami do ordynacji tydzień temu w sobotę, później w poniedziałek, kiedy one wróciły z Senatu i głosowali w zdecydowanej większości również wczoraj – stwierdził Adam Bielan w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Nie jestem żadnym głównym listonoszem. Organem który organizuje wybory jest PKW, ja odpowiadam jako minister nadzorujący Pocztę Polską aby wykonała to zadanie, które zostało na nie nałożone ustawą, czyli dostarczyła Polakom karty do głosowania korespondencyjnego. Nie przewiduję, żeby się to miało nie udać. Od kilku dni pracuję z zarządem Poczty Polskiej. Te wybory w takim trybie mogą się odbyć bardzo sprawnie, zapewniając Polakom konstytucyjną możliwość udziału w wyborach – mówił Jacek Sasin w Kropce nad I.
Dopytywany przez Monikę Olejnik o to czy byłby gotów podać się do dymisji w wypadku niepowodzenia logistycznego operacji przeprowadzenia głosowania Sasin mówił:
– Mogę się podać, jeśli to pani, czy komuś potrzebne to mogę do zadeklarować, ale do takiej sytuacji po prostu nie dojdzie. Poczta jest gotowa, żeby to zadanie wykonać, cały czas mimo epidemii pracują, przynoszą przesyłki do domów, wręcz nawet ten rynek rozkwitł w ostatnich tygodniach, bo bardzo zwiększyła się sprzedaż internetowa. Mówienie, że to jest coś, niebezpiecznego co ma pracownikom Poczty, czy listonoszom grozić, to jest nieporozumienie. My zrobimy wszystko, by do minimum ograniczyć kontakt z osobą, do której ta karta ma trafić. Nie będzie tutaj na pewno żadnej możliwości zarażenia – mówił Sasin.