„Mam nadzieję, że to wolne tempo wzrostu liczby zachorowań się utrzyma i że będzie spadało i że tych zachorowań będzie coraz mniej, bo procentowo to się zmniejsza. To jest ważny element. Procent chorujących jest właściwie, prawie że z dnia na dzień coraz mniej. To bardzo dobrze, bo mówiło się, że szeroko rozwijająca się epidemia to wzrost o 40% dzień do dnia. Polska jest od tego daleko, daleko, daleko” – mówił w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
„Każda taka zmiana, która powoduje, że osoba, która w przypadku kiedy nie ma dodatkowej formy głosowania, w ogóle by nie mogła wziąć udziału w wyborach, to wiadomo, że każda taka zmiana przyczynia się do realizacji zasady powszechności wyborów. Ja w ogóle uważam, że taki szerszy katalog możliwości głosowania funkcjonuje w wielu krajach i poprawia frekwencję, możliwości głosowania. Wszelkie działania, które prowadzą do zwiększenia frekwencji, to działania dobre” – mówił w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
„Wybory są bardzo ważnym elementem. Wybory zapewniają ciągłość władzy państwowej, są bardzo istotne. Konstytucja określa prezydencką kadencję. Jasno iw wyraźnie mówi, że kadencja jest pięcioletnia. Wybory zostały wyznaczone. NIkt z nas nie wie, co się będzie działo 10 maja, czyli za półtora miesiąca. Nikt nie jest w stanie tego określić. Mam nadzieję, że już po świętach sytuacja u nas będzie się uspokajała i że będziemy mogli wracać do normalnego życia. Mam nadzieję, że będą warunki do wyborów, ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała i że będziemy musieli cały czas trzymać dyscyplinę, ograniczenia jak są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania. Liczę, że te wybory uda się spokojnie przeprowadzić. Myślę, że to jest ważne, żeby sytuacja była stabilna, jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa, kwestię władzy i ustroju” – mówił w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
„Powinno się odbywać [posiedzenie Senatu szybciej i sprawniej]. Ja bym bardzo chciał, żeby wszystko odbywało się jak najszybciej, najsprawniej, bo to są sprawy bezpieczeństwa Polaków, życia i zdrowia, czyli bezpieczeństwa epidemicznego. To jest pierwsza sprawa, ale zaraz obok druga sprawa to kwestia bezpieczeństwa ekonomicznego, polskiej gospodarki, miejsc pracy, bezpieczeństwa przedsiębiorców, funkcjonowania gospodarki” – mówił w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
„Rozmawiałem dzisiaj z marszałkiem Grodzkim, apelowałem, żeby Senat podjął prace jak najszybciej. Cieszę się, że pan marszałek zgodził się ze mną przynajmniej w jednej kwestii, że ten pakiet ustaw powinien przejść do podpisu prezydenta przed 1 kwietnia. Ja bym bardzo chciał, żeby tak się stało” – dodawał.
„Dzisiaj mimo pięknej pogody mam nadzieję, że większość moich rodaków jednak pozostała w domach. Wiem, że to jest okropne i strasznie męczące, ale walczymy i ze wszystkich sił cieszę się, że jest taka ogólnonarodowa mobilizacja. Ona nam jest potrzebna. Wierzę, że dzięki temu krótce zobaczymy już, że ten pik był i że tych zachorowań jest w Polsce coraz mniej. Mam nadzieję, że dzięki dyscyplinie, odpowiedzialności unikniemy długiego trwania tej epidemii i będziemy mogli wrócić do normalnego życia. Bardzo bym chciał, żebyśmy mogli wrócić do normalnego życia jak najszybciej. Mam nadzieję, że będzie to możliwe już po świętach, chociaż tak do końca nie wie nikt. Minister zdrowia nie wie, najlepsi specjaliści nie wiedzą, co będzie” – mówił w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
„Wprowadziliśmy środki bezpieczeństwa bardzo wcześnie, jeżeli popatrzymy na Europę. U nas pierwsze środki zaczęły się po 6 dniach od pierwszego zachorowania. Już po 8 dniach dzieci zaprzestały chodzenia do szkoły. W porównaniu do innych państw, Hiszpanii, gdzie po 44 dniach podjęto środki ostrożności czy z Włochami, gdzie po 30 dniach podjęto takie środki, to u nas dość radykalne środki ostrożności, bo one na początku były oceniane jako radykalne, zwłaszcza zamknięcie szkół, zostały zastosowane bardzo wcześnie. Patrząc na to, jak wygląda u nas kwestia wzrostu zachorowań, to te środki radykalne u nas podziałały. Być może dzięki temu u nas ta epidemia mam nadzieję będzie znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy” – mówił w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
(1/5) Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 28, 2020
(3/5) 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 28, 2020
(5/5) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1638/18 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 28, 2020
– Wybory z punktu widzenia zdrowotnego, z punktu widzenia epidemiologicznego nie powinny się odbyć 10 maja i mówi o tym bardzo wiele autorytetów medycznych coraz więcej każdego dnia. Ta fala narasta, ponieważ bezpieczeństwo Polek i Polaków jest najważniejsze – stwierdził Tomasz Grodzki w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.
– Rozmawiałem z prezydentem Dudą i obiecałem mu, że Senat zrobi wszystko, aby elementy zdrowotne, gospodarcze, społeczne, samorządowe tarczy trafiły na jego biurko jeszcze w marcu, natomiast powiedziałem mu wyraźnie, że uważamy stanowczo, że nie powinniśmy zajmować się w obecnej chwili żadnymi aspektami ani kampanii wyborczej ani samych wyborów, bo istnieje mnóstwo przesłanek medycznych, organizacyjnych, zdrowotnych do tego, aby te wybory przełożyć. To była dobra rozmowa i prezydent przyjął moje argumenty do rozważenia, ponieważ m.in. jego środowisko, premier Gowin również postuluje abyśmy pomyśleli o przełożeniu tych wyborów. Ograniczę się do stwierdzenia: to była dobra rozmowa – stwierdził Tomasz Grodzki w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.
– Rozmawiałem z prezydentem Dudą. Zapraszam do rozmowy premiera Morawieckiego. Natomiast chcemy znaleźć legalny, zgodny z prawem sposób, ażeby punkty dotyczące ordynacji wyborczej i tego parcia nieracjonalnego do wyborów 10 maja odrzucić, natomiast całą tarczę jak najszybciej uchwalić, aby Polacy mogli z niej skorzystać. Zwłaszcza w kontekście tego, co zapowiadała minister Emilewicz, że będą dalsze modyfikacje, dalsze udoskonalenia po to, aby ta tarcza stawała się coraz lepsza, żeby ona się zamieniła z tarczy zrobionej z dykty na tarczę zrobioną ze stali, która zabezpieczy nas przed ogniem tej epidemii – stwierdził Tomasz Grodzki w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.
– Mówię to nie jako marszałek, tylko jako lekarz: robienie wyborów w ogniu epidemii, gdzie cały świat odkłada te wybory, są przenoszone igrzyska olimpijskie, gdzie eksperyment francuski, gdzie I tura wyborów skończyła się wzrostem fali zakażeń wśród członków wyborczych, gdzie apele środowisk medycznych, autorytetów mówią jednoznacznie: walczmy z całych sił z tą epidemią, a jak zabezpieczymy interesy zdrowotne, ekonomiczne, gospodarcze, socjalne Polaków, pomyślimy o wyborach – stwierdził Tomasz Grodzki w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.
– Mam taką nadzieję i taką wiarę, bo to niezwykle ważne [że Senat obroni Polaków przed wyborami w czasie pandemii]. Teraz całe siły narodu, finansowe, organizacyjne, a trzeba powiedzieć, że naród zdaje świetny egzamin, co widzieliśmy przed chwilą w audycji, gorzej teraz z rządzącymi, ale wszystkie siły powinny być rzucone na walkę z epidemię i na zabezpieczenie zdrowia Polaków, ich statusu ekonomicznego, socjalnego i ochrony naszej gospodarki. To nie jest czas na myślenie o wyborach, dlatego w Senacie zrobimy wszystko, aby tarcza antykryzysowa, nawet jeśli niedoskonała, była uchwalona jak najszybciej, natomiast nie ma zgody wśród senatorów na rozmowy o ordynacji wyborczej – stwierdził Tomasz Grodzki w rozmowie z Justyną Pochanke w „Faktach po faktach” TVN24.