„Wprowadzenie każdego z tych stanów [nadzwyczajnych zapisanych w konstytucji] wiąże się z poważnym ograniczeniem praw obywatelskich. Przesłanką do tego, żeby wprowadzić stan klęski żywiołowej czy wyjątkowy jest taki, że państwo nie może w oparciu o funkcjonujące rozwiązania organizacyjne, ustawy, przepisy normalnie funkcjonować” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News szef KPRM minister Michał Dworczyk.
– Rozmawiałem z szefową KE i co kilka dni spotykamy się w formacie Rady Europejskiej. Unia jest świadoma ogromnego wyzwania przed nami i mając tego świadomość trzeba stwierdzić, że prawdziwe pieniądze jeszcze nie zostały uruchomione. Krajowe budżety są obecnie w użyciu i nasz program jest w całości oparty o narodowy budżet. Mam nadzieję, że KE desygnuje nowe środki na zwalczanie tego kryzysu i jestem zadowolony z reakcji Europejskiego Banku Centralnego, który wkroczył bardzo zdecydowanie skupując obligacje i zapowiadając nową serię LTRO – mówił premier w CNN w rozmowie z Richardem Questem.
„Nie ma przesłanek do tego, żeby wprowadzać stan wyjątkowy czy stan klęski żywiołowej. Przesunięcie wyborów dzisiaj byłoby bezzasadne i nie miałoby podstawy prawnej. Jak będzie się rozwijała się sytuacja za tydzień, dwa, trzy tygodnie, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Na pewno będziemy elastycznie reagować do sytuacji” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News szef KPRM minister Michał Dworczyk.
– Ten kryzys jest zasadniczo inny i trudniejszy od poprzednich, które obserwowałem jeszcze w mojej innej roli jako prezes banku. Ten kryzys niszczy gospodarkę w „schumpeteriański” sposób. To dlatego wprowadzamy bardzo ambitny plan wielkości blisko 10% naszego PKB, zakładający coś w rodzaju sieci bezpieczeństwa dla pracowników, których 40% płacy będzie sfinansowana przez budżet. Uważamy, że to jest dużo lepiej to zabezpieczyć istniejące miejsca pracy, by zapewnić możliwość odbicia się przez formy po ustąpieniu lub co najmniej spowolnieniu pandemii. Jedna z pięciu nóg naszego planu jest całkowicie poświęcona bezpieczeństwu pracowników – mówił premier Morawiecki w CNN.
– Układ z Schengen daje prawo państwom uczestniczącym czasowe zawieszenie zasad funkcjonowania i to zrobiliśmy. Przywróciliśmy kontrole, bo wiemy, że większość nowych przypadków przybywała zza granicy, z Włoch, Hiszpanii. To dlatego kontrole pozwoliły nam umieścić większą liczbę ludzi w kwarantannie i spowolnić proces. W porównaniu do innych krajów Unii wprowadziliśmy stosunkowo bardziej restrykcyjne środki i wydają się dość skuteczne, bo mamy mniej nowych przypadków niż inne kraje. Wprowadziliśmy restrykcje dotyczące restauracji, barów, zamknęliśmy czasowo szkoły i przedszkola. Cały kraj jest zamrożony, co zresztą jest bardzo groźne dla naszej gospodarki, ale bardzo w tej sytuacji potrzebne na kilka tygodni, po których bardzo szybko będziemy w stanie przywrócić pełną funkcjonalność – mówił premier w rozmowie z Questem w CNN.
„Jesteśmy trochę poniżej estymacji, które były wcześniej wykonywane. Mamy nadzieję, że na to mają wpływ działania, które rząd polski podjął jakiś czas temu. My, jako jeden z pierwszych krajów, tak radykalne kroki podjęliśmy właśnie po to, żeby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i liczbę chorych” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News szef KPRM minister Michał Dworczyk.
– Myślę niestety, że szczyt jest jeszcze przed nami, będziemy prawdopodobnie mieli kilka tysięcy [several thousand] przypadków, jeśli nie więcej [if not more]. To trzęsienie ziemi dla gospodarki. Jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy środki, by nie wprowadzać nowych przypadków. Wprowadzenie sanitarnej kontroli granic pomaga nam spowolnić napływ pandemii. Dodatkowo, wprowadzamy inne działania – mówił premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Richardem Questem w CNN International.
[w pierwotnej wersji wpisu – prawie natychmiast poprawionej – znalazł się błąd, wynikający z pospiesznego tłumaczenia, dlatego wpis został ponownie umieszczony w social mediach w prawidłowej wersji – red.]
– Istnieje tutaj oczywiście podejrzenie, że sytuacji zmieni się nie tyle wraz ze zmianą sytuacji epidemiologicznej, a z zarejestrowaniem kandydata Andrzeja Dudy. Wiemy że dzisiaj złożył do PKW podpisy i wtedy może poczuje się trochę bezpieczniej. Tym bardziej mam wrażenie, że chyba w tej plotce o tym, że komuś tutaj w PiS-ie może jednak zależeć na tym, żeby wybory były jesienią i nie startował w ich Andrzej Duda, może mieć jakiś sens – stwierdził Szymon Hołownia w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
Pytany czy wycofa się z wyborów, jeśli te nie zostaną przesunięte, odpowiedział: – Za wcześnie na taką decyzję. To bardzo poważna decyzja, za tym stoi 150 tys. podpisów, które były zbierane przez moich wolontariuszy. Mnóstwo ludzkich energii, mnóstwo jakiegoś takiego przekonania o tym, że rzeczywiście chcemy zmienić Polskę. Na pewno takie decyzje musiałbym konsultować nie tylko z sobą i ze swoim jakimś przekonaniem czy intuicją, ale z tymi wszystkimi ludźmi, którzy ten ruch tworzą. Na razie nie widzę takiej możliwości. Uważam że wybory powinny zostać przesunięte tak, abyśmy wszyscy, z Andrzejem Dudą włącznie, wystartowali za kilka miesięcy w uczciwej grze.
– Tak, trzeba [przenosić wybory prezydenckie], dlatego że już na obecnym etapie nie toczy się kampania wyborcza. Już w tej chwili jest to mecz, w którym gra tylko jeden kandydat, a cała reszta graczy jest przez przepisy, i słusznie działające epidemiologiczne, pozbawiona takiej możliwości. Publiczność wyszła ze stadionu, bo zajęta jest czymś innym. Te wybory 10 maja w takiej formie można by zaryzykować już dziś twierdzenie, nie będą ani wolne, ani sprawiedliwe, ani demokratyczne – stwierdził Szymon Hołownia w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Myślę, że w tej chwili rząd stara się zrobić wszystko, co jest w zasięgu i materiałowym, jeżeli chodzi o regulacje i organizację, żeby sprostać temu wyzwaniu, ale mam wrażenie, choćby patrząc na te rozwiązanie antykryzysowe, których szkic został przedstawiony wczoraj, bo przecież nie był to pakiet antykryzysowy jako taki, tylko wyznaczenie pewnych kierunków, które dopiero muszą się zmaterializować w konkretnych ustawach, to jest to rzecz moim zdaniem i chyba nie tylko moim, bo mam kontakt z wieloma przedsiębiorcami, ludźmi zatroskanymi rzeczywiście to, co będzie jutro z ich rachunkami, podatkami, ZUS-ami, ratami leasingowymi i w ogóle kosztami życia, że jest to sytuacja czy rozwiązania jak na razie niewystarczające – stwierdził Szymon Hołownia w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Tarcza antykryzysowa to jest w ogóle pojęcie PR-owskie. Tam nawet logo zostało przecież wdrożone i wymyślone do całego tego założenia. Ale jak mówię, to są kierunki. Nie usłyszeliśmy jeszcze konkretów. Tego np., te 80% płacy minimalnej dla prawie 3 mln samozatrudnionych i ludzi pracujących na umowach-zlecenie, umowach o dzieło, to będzie raz, czy to będzie ileś razy, czy trzeba będzie spełnić jakieś warunki, żeby dostać, a jeżeli się to nawet dostanie, to z czego się zapłaci skumulowany ZUS – mówił dalej.
Mamy 32 nowe przypadki zakażenia #koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 16 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. lubuskiego i po 1 osobie z woj. wielkopolskiego, podkarpackiego,
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 19, 2020
W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 355/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 19, 2020
„Rzeczywiście jutro o 16:00 mamy Prezydium Sejmu. Dowiemy się, jaki ma być porządek obrad i jak Kancelaria Sejmu wyobraża sobie zorganizowanie tego posiedzenia. Zgadzam się z tym, że konieczne jest, aby Sejm podjął decyzję ws. działań. Muszą być te działania przeprowadzone w formie ustaw, więc do tego niezbędny jest Sejm. Wierzę w to, że można zapewnić takie warunki bezpieczeństwa, żeby Sejm się odbył i nie narażać nikogo na zarażenie” – mówiła w rozmowie z Karoliną Lewicką w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM kandydatka KO na prezydenta wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.