– Przedstawiamy konkretne propozycje. Chcemy żeby wspólnie usiąść do stołu, przedstawić takie rozwiązania, które w przyszłym tygodniu przejdą jednogłośnie na posiedzeniu Sejmu i dzisiaj słyszymy od ludzi, którzy zostali bez środków do życia, że jest potrzebne pilne wsparcie. Natomiast rząd broni się, zupełnie niepotrzebnie, mówiąc o jakichś kredytach pomostowych, o tym że to będzie opracowywane. Niezwłocznie potrzebne są pieniądze dla tych, którzy zostali bez środków do życia i dlatego trzeba pilnie zwołać Sejm w przyszłym tygodniu i przyjąć rozwiązania ustawowe – stwierdził Borys Budka w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Według mojej opinii wybory prezydenckie powinny się odbyć w zaplanowanym terminie, ponieważ jestem przekonany o tym, że w dłuższej perspektywie może nastąpić bardzo wiele nieprzewidzianych okoliczności. Może np. jesienią nastąpić nawrót koronawirusa zgodnie z niektórymi przewidywaniami, więc tego typu spekulacje są zawsze poddane bardzo wielu zmiennym, wielu niewiadomym. Jeśli z taką okolicznością mamy do czynienia, to zawsze najlepiej jest przeprowadzić pewne działania zgodnie z planem, tak jak przewidywał to pierwotny termin wyborów prezydenckich – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Edytą Lewandowską w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
„Ustawa będzie gotowa do piątku. Zaprezentujemy ją bardzo szybko, w odpowiednim trybie parlamentowi. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu parlament ją przyjmie. Rozmawiałem o tym z panią marszałek Witek i jest bardzo duża szansa, że zostanie przyjęta. Liczę również na to, że mimo różnych niesnasek i różnic zdań opozycja także poprze tę ustawę, bo jest to pakiet bezprecedensowy, odpowiednio przygotowany do tej bezprecedensowej sytuacji, z jaką Polacy i Polska się zmagają” – mówił w rozmowie z Edytą Lewandowską w „Gościu Wiadomości” w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.
„Tarcza antykryzysowa ma zapobiec najgorszym scenariuszom, ma chronić miejsca pracy. Ma spowodować, żeby pracodawcy byli bardziej skłonni do utrzymywania miejsc pracy, mimo mniejszych zleceń. Bardzo was prosimy, drodzy przedsiębiorcy, ze wsparciem realnym z budżetu państwa dla utrzymania miejsc pracy, na tzw. postojowe, jeżeli pracownicy nie mają wystarczająco dużo pracy, przetrwajmy razem te najgorsze 2-3 miesiące, które są przed nami. Budżet wydaje dziesiątki miliardów, żeby pomóc w utrzymaniu miejsc pracy” – mówił w rozmowie z Edytą Lewandowską w „Gościu Wiadomości” w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.
„To największy taki kompleksowy program, jeden z pierwszych na świecie, który został przedstawiony. To program, który ma działać osłonowo, jak wsparcie dla ludzi, którzy mogą teraz czuć się bardzo niepewnie, mają prawo czuć się bardzo niepewnie, bo koronawirus niszczy poszczególne gałęzie gospodarki, między innymi spójrzmy na turystykę, transport, sprzedaż odzieży czy mebli. One wszystkie cierpią na koronawirusie, powodują, że nasze PKB, nasz wzrost gospodarczy będzie osłabiony” – mówił w rozmowie z Edytą Lewandowską w „Gościu Wiadomości” w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.
„To działanie, które również ma dać nadzieję, bo o ile teraz borykamy się z sytuacją bezprecedensową, bardzo trudną, z sytuacją, która powoduje ogromne perturbacje w naszej świadomości, w służbie zdrowia, społeczeństwie, to jednak wirus dotknął również gospodarkę. Już jej dotyka, już drąży gospodarkę, już powoduje, że ona jest słabsza. Tarcza antykryzysowa, koło ratunkowe ma temu przynajmniej częściowo zapobiegać, ma dać nadzieję, że za niedługo, za kilka tygodni, kiedy osiągniemy szczyt zachorowań, a później mam nadzieję, że koronawirus, który będzie coraz mniej znaczył w naszym życiu, ta tarcza antykryzysowa spowoduje, że będziemy mogli wrócić do normalnego życia gospodarczego” – mówił w rozmowie z Edytą Lewandowską w „Gościu Wiadomości” w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.
„Do wszystkich jeszcze raz kieruję apel. Zostańmy w domu. Szczególnie osoby starsze powinny unikać spotkań z innymi ludźmi, bo dla nich koronawirus to bardzo poważne ryzyko” – mówił w rozmowie z Edytą Lewandowską w „Gościu Wiadomości” w TVP Info premier Mateusz Morawiecki.
– Mówię z całą odpowiedzialnością: należy wprowadzić stan klęski żywiołowej, bowiem samorządy, administracja publiczna ma wówczas narzędzia do skutecznej walki z tą epidemią i należy usiąść do stołu, przyjąć odpowiedni pakt działań, które będą skutecznie podjęte przez parlament. Jesteśmy do tego gotowi i raz jeszcze proszę, żeby ci wszyscy, którzy uprawiają politykę, przestali chociaż na chwilę. By zajęli się wspólnym rozwiązaniem tych problemów. My jako opozycja, Koalicja Obywatelska jesteśmy do tego gotowi. Odłóżmy na kilka miesięcy politykę i zajmijmy się bezpieczeństwem Polek i Polaków – stwierdził Borys Budka w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– Dzisiaj premier i przyznali że de facto mamy stan nadzwyczajny bez wprowadzania stanu nadzwyczajnego. Mówili o wielu miesiącach perturbacji gospodarczych, które nas czekają. Cieszę się, że to przyznali. Dlatego wspólne działanie rządu i opozycji jest konieczne. Jesteśmy do tego przygotowani, natomiast oprócz pakietu ekonomicznego mówimy wyraźnie: testy, testy, testy. Dzisiaj dochodzi do absurdalnej sytuacji, kiedy wyłączane są kolejne grupy zawodowe, które miały styczność z koronawirusem, idą na kwarantannę, bo nie przeprowadza się testów – stwierdził Borys Budka w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– My mamy pakiet ustaw, który prześlemy panu premierowi po to, żebyśmy pracowali na konkretach. Wierzę w to, że rząd przedstawi jak najszybciej projekty konkretnych ustaw i chciałbym, żeby już one były przedyskutowane przez przedstawicieli klubów parlamentarnych, bo tutaj liczy się każdy dzień – stwierdził Borys Budka w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i opinie” Polsat News.
– W piątek prezentujemy ustawę na prośbę pana prezydenta. Pan prezydent będzie chciał się zapoznać z tą ustawą. My umówiliśmy się z Radą Dialogu Społecznego na konsultacje między piątkiem, a poniedziałkiem. We wtorek ustawa staje na Radzie Ministrów i w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu mamy nadzieję na dobrą współpracę z opozycją. Przyjmiemy ten projekt. Wtedy wszystkie rozwiązania wejdą w życie od 1 kwietnia – mówiła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach” TVN24.
– To nie jest jednorazowe. W tym przypadku mamy obliczone skutki finansowe na trzy miesiące. Trudno przewidzieć co się wydarzy. Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku gospodarka odbije – mówiła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach” TVN24.