Live

Czabański i Kołodziejski na konferencji PAD. Więcej pieniędzy na media regionalne i odwołanie Jacka Kurskiego

Podczas briefingu prezydenta Andrzeja Dudy głos zabrali Witold Kołodziejski i Krzysztof Czabański.

Podział będzie w tej chwili w rękach Krajowej Rady, Rada dokona podziału i tutaj rozmawialiśmy z panem prezydentem, żeby uwzględnić i szczególną wrażliwością się wykazać, jeśli chodzi o te kwestie mediów lokalnych, czyli mediów regionalnych, spółek radia regionalnego i ośrodków regionalnych i takiego podziału będziemy dokonywali – mówił Witold Kołodziejski.

W związku z wystąpieniem prezesa Kurskiego postanowiłem wydać rozporządzenie o zarządzeniu głosowania ws. uchwały o odwołaniu Jacka Kurskiego z prezesa Telewizji Polskiej. To głosowanie będzie trwało korespondencyjnie do poniedziałku, ale już w tej chwili mogę państwu powiedzieć, że z pięcioosobowej rady, już wpłynęły cztery głosy za podjęciem tej uchwały – dodał Krzysztof Czabański. 

PMM: Rozmawiam z prezydentem o funduszu medycznym. Jeszcze dodatkowe środki będą przeznaczone. Zgodnie z życzeniem pana prezydenta

Chcę podkreślić, że rozmawiam z prezydentem o funduszu medycznym, który prezydent podkreśla, jak ważne jest jeszcze ekstra dodatkowy ten komponent właśnie onkologiczny i będziemy w najbliższym czasie komunikować szczegóły w tym zakresie. Przy czym to jest fundusz, który przekracza te 11 mld, o których powiedziałem, żeby nie było tutaj żadnych niedomówień, a więc jeszcze dodatkowe środki będą również przeznaczone. To jest zgodnie z życzeniem pana prezydenta – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na briefingu prasowym.

Kidawa i liderzy PO po decyzji prezydenta: „Stracił pan szansę, żeby oprzytomnieć”, „Pod osłoną nocy zabrał pan chorym dwa razy więcej niż WOŚP zebrał przez wszystkie lata”, „stanął po stronie przemysłu pogardy, nienawiści i dzielenia Polaków”

PAD: Podpiszę ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych na pewnych warunkach

Mamy rzeczywiście w tej chwili poważne kwestie związane z ochroną zdrowia. To chociażby problem koronawirusa. Dzisiaj mieliśmy kolejne zachorowania i rzeczywiście my musimy tutaj mówić i myśleć o pieniądzach, ale potrzebny jest w tym wszystkim rozsądek i przede wszystkim uczciwość i prawda. Tę uczciwość chciałbym, żebyśmy państwu zapewnili właśnie poprzez to dzisiejsze spotkanie, gdzie każdy z nas będzie mógł się w tej kwestii wypowiedzieć. Wobec tych wszystkich zmian, które w perspektywie następują i które w tej chwili następują, wobec tych wszystkich rozwiązań, które są możliwe, o których dyskutowaliśmy przed chwilą właśnie z premierem i panami przewodniczącymi, a też biorąc pod uwagę potrzebę funkcjonowania mediów publicznych jako powszechnie dostępnych i niezwykle ważnych dla obywateli w wielu obszarach, załatwiających rzeczy, które inne media nie załatwią, jako także i potrzebę zachowania pracy przez bardzo wielu ludzi pracujących dzisiaj w mediach publicznych, których byt i ich rodzin byłby zagrożony zdecydowałem się, że podpiszę tę ustawę [o rekompensacie dla mediów publicznych] na pewnych warunkach, co do których ustaliliśmy z panem premierem i panami przewodniczącymi ministrami – stwierdził prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym.

Kurski: Gdyby nie media publiczne, to wydaje mi się, że bardzo wielu Polaków miałoby kłopoty z dostrzeżeniem aktywności pana prezydenta

Uświadomiłem również panu prezydentowi bardzo ciekawą rzecz. Przedstawiłem mu dokumenty, że gdyby nie media publiczne, gdyby nie TVP Info,„Wiadomości”,„Panorama”,„Teleexpress”, to wydaje mi się, że bardzo wielu Polaków miałoby kłopoty z dostrzeżeniem aktywności pana prezydenta – mówił Jacek Kurski w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.

Kurski: Prezydent nie zgłaszał żadnego żądania mojej dymisji. Mi tego nie mówił

Pan prezydent nie zgłaszał żadnego żądania mojej dymisji. Mi tego nie mówił. O tego rodzaju pogłoskach dowiedziałem się później. Przedstawiłem czym dal mediów publicznych byłoby weto, że to przede wszystkim byłoby przyznanie się do kłamliwej narracji opozycji jakoby mielibyśmy do wyboru 2 mld na chorych na raka albo na telewizję publiczną. To jest bardzo nieuczciwe, dlatego że gdyby pan prezydent zawetowł, to przyznałby pośrednio, że to kłamstwo miało rację byto. I to w sytuacji, kiedy obecnie rządzący przeznaczyli o wiele miliardów więcej na onkologię, niż poprzednicy – mówił Jacek Kurski w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info. 

Kurski: Weto i zablokowanie pieniędzy byłoby śmiercią telewizji. Nie po to przez cztery lata odbudowywałem siłę i prestiż Telewizji Polskiej, żeby teraz ktokolwiek to dzieło zniszczył

Krótko mówiąc, to weto i zablokowanie pieniędzy dla telewizji, byłoby śmiercią telewizji. Nie po to przez cztery lata, jako prezes Telewizji Polskiej, odbudowywałem, wydaje mi się że skutecznie, siłę i prestiż Telewizji Polskiej, żeby teraz ktokolwiek to dzieło zniszczył – mówił Jacek Kurski w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.

Kurski: Weto byłoby czymś absolutnie strasznym. To jest tak, jakby zabrać 70% planowanych przychodów. Telewizja to nie jest kiosk z cebulą, gdzie można wziąć coś na zeszyt

Weto byłoby czymś absolutnie strasznym. To jest tak, jakby w środku roku budżetowego zabrać telewizji i radiu 70 proc. planowanych przychodów. Telewizja to nie jest kiosk z cebulą, gdzie jak nie ma płynności to można zmienić dostawcę w hurtowni, wziąć coś na zeszyt, zamknąć sklep. Telewizja działa planowo, z harmonogramem wieloletnim. Produkcje trwają rok, półtora, czasem dwa lata. Seriale, przygotowanie programów. W związku z czym dowiedzieć się z dnia na dzień, 5 czy 6 marca, że zamiast 2 mld na telewizję, będzie kilkaset milionów, to jest tak jakby PKP się dowiedziało, że nie ma 70% budżetu. Jest oczywiste, że będzie musiało zlikwidować 70 proc. połączeń – mówił Jacek Kurski w rozmowie z Danutą Holecką w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.

Karczewski pytany o ew. wycofanie poparcia dla PAD: Ja popieram Andrzeja Dudę. Został zaaprobowany przez radę polityczną przez aklamację

Ja popieram prezydenta Andrzeja Dudę. Jest to nasz kandydat, wspieramy go. Został zaaprobowany przez radę polityczną przez aklamację – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzenia” Polsat News.

Karczewski o ustawie abonamentowej: Każda decyzja, którą podejmie prezydent, nie płynie na wynik wyborów

Każda decyzja, którą podejmie prezydent, nie płynie na wynik wyborów – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzenia” Polsat News.

Każda decyzja wpływa na wynik wyborów – zauważył słusznie dziennikarz.

No panie redaktorze, ale nie na całą kampanię i nie na ogólny wynik – stwierdził Karczewski.

Karczewski o przyjęciu specustawy ws. koronawirusa w Senacie: Zachowali się jak trzeba, zachowali się porządnie

Zachowali się jak trzeba, zachowali się porządnie – mówił Stanisław Karczewski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzenia” Polsat News, komentując głosowanie senatorów ws. specustawy dot. koronawirusa.

W Sejmie wszystkie partie, wszystkie kluby dyskutowały i w konsensusie przyjęły tę ustawę – dodał były marszałek Senatu.

Kurski w liście do PAD: Oddaję się do dyspozycji pana prezydenta

W związku z wątpliwościami prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą przyznającą mediom publicznym rekompensatę abonamentową oraz w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej odniesieniami do mnie jako prezesa TVP, oświadczam iż w imię dobra Telewizji Publicznej, interesu publicznego, a także w zgodzie z wartościami, którym służyłem przez całe swoje życie – oddaję się do dyspozycji pana prezydenta – napisał prezes TVP Jacek Kurski w liście do prezydenta Andrzeja Dudy, opublikowanym w social media.

Chcę pana zapewnić, że moja osoba nie jest i nie będzie przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania uzależnionych od pana decyzji – zaznaczył.