„Jesteśmy przygotowani na to, żeby z koronawirusem walczyć. Spotykaliśmy się niejednokrotnie – z panem premierem, panami ministrami. Dyskutowaliśmy te kwestie. Bardzo mocno naciskaliśmy na przygotowania. Jeszcze w tej chwili uruchamiamy dodatkowe środki. Jest bardzo dużo życzliwej, dobrej woli ze strony polskich firm” – mówił w Chęcinach prezydent Andrzej Duda.
– Najważniejsze, żeby nie panikować, żeby nie poddawać się emocjom, bo jest to pierwsza taka sytuacja, takiej epidemii na świecie, której jeszcze w Polsce nie ma, ale czekamy cały czas, w dobie mediów społecznościowych. Rozprzestrzenianie przez osoby jakichś informacji nieprawdziwych czy jakichś informacji straszących, widzimy, że wysyłają sobie ludzie wzajemnie różne informacje, może doprowadzić do tego co mamy we Francji w tej chwili, czyli de facto selekcję pacjentów na izbach przyjęć, chory do szpitala, chory do domu. Tego byśmy chcieli uniknąć – mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Edytą Lewandowską w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– Niestety nadal czasami ten strach jest i on jest zrozumiały. Wtedy zawsze warto zadzwonić, niekoniecznie pojawiać się. Teraz uruchamiamy telediagnostykę. To co było w NFZ, czyli możliwość telekonsultacji. Dzisiaj PZU uruchomiło swoją linię, a NFZ będzie zalecał taką formę kontaktu dla wszystkich lekarzy rodzinnych – mówił Łukasz Szumowski w rozmowie z Edytą Lewandowską w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.
– Do tego dzisiaj jeszcze z panią minister Maląg uzgodniliśmy i to jest interpretacja Ministerstwa Rodziny i Ministerstwa Zdrowia, można wystawić zwolnienie po telekonsultacji. Pacjent, który po prostu ma grypę, może zadzwonić i uzyskać normalne zwolnienie od lekarza rodzinne i nie musi przychodzić do przychodni – dodał Szumowski.
– Mogę już dzisiaj zadeklarować, bo podpisałem pisma, ale one wychodzą jutro rano. Natomiast skorzystam z tego i powiem tutaj na antenie, że zapraszam wszystkich liderów ugrupowań opozycyjnych. Jutro chcę bardzo dokładnie przedstawić przebieg naszej dzisiejszej dyskusji na sztabie kryzysowym i chcę pokazać w jaki sposób my realizujemy krok po kroku najlepsze praktyki, bo jak docierają do nas informacje z całego świata, widać jak działa rząd francuski, hiszpański, niemieckie, to nie tylko nie mamy się czego wstydzić, ale dostaję komunikaty, że rzeczywiście jesteśmy bardzo dobrze przygotowani – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Jest pełne przeświadczenie, że wszyscy i państwo, państwo robicie dobrą robotę, musimy walczyć z fake newsami, nieprawdziwymi informacjami, które pojawiają się w przestrzeni, zwykle internetowej i uderzają w spokój ludzi. Wzbudzają panikę. Spokój, rzetelna informacja jest podstawową bronią walki z koronawirusem – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Poprosiłem o realizację bardzo dużego zlecenia przygotowania płynu dezynfekcyjnego, ponieważ z ubolewaniem muszę stwierdzić, że niektóre firmy sprzedające materiały medyczne czy płyny dezynfekcyjne wykorzystują tę sytuację i gwałtownie podnoszą ceny tych produktów. To jest niewłaściwe postępowanie – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Jeżeli spotka na jakaś dolegliwość, o jakiej bardzo często państwo informujecie w swojej telewizji, bardzo za to dziękuję, bo taki proces uświadamiania jest bardzo ważną częścią misji publicznej, niejako realizowanej przez państwa telewizję, ale też przez telewizję publiczną. Bardzo dziękuję telewizji publicznej za tę sprawną misję przeprowadzaną dzisiaj. Chce podkreślić to, że jeżeli pacjenci z danymi objawami zgłaszają się do poszczególnych placówek medycznych, to są kierowani według ściśle określonych procedur – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Podjęliśmy taką decyzję, chociaż nie jest to konieczne z punktu widzenia dostępności ani łóżek, ani izb przyjęć, chcemy przed niektórymi szpitalami postawić namioty dodatkowe. Tak, żeby można było wykonywać odpowiednie procedury medyczne. Takie działania są prowadzone we Francji, w Niemczech – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Przygotowujemy w każdym ministerstwie plany i ćwiczymy te plany na okoliczność rozprzestrzeniana się epidemii. Ten pierwszy przypadek, który został wykryty i o którym poinformowaliśmy dzisiaj rano, był przypadkiem z zagranicy, akurat z Niemiec. Pasażer, k†óry jechał z Düsseldorfu do Polski niestety na tego koronawirusa zachorował. Jest teraż poddany leczeniu, jak również docieramy do wszystkich pasażerów, którzy jechali z nim razem – mówił Mateusz Morawiecki w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Przed chwilą zakończyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, to jest pierwsze spotkanie, które zwołał pan premier w tym trybie. Pan premier przyjął raporty od wszystkich służb oraz od części ministrów, reprezentujących te resorty, które są zaangażowane w walkę z koronawirusem. Mamy dzisiaj pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, więc sytuacja się zmieniła. Zostały też wydane przez pana premiera konkretne zalecenia resortom, z których ministerstwa zostaną rozliczone w najbliższy piątek, czyli za dwa dni, kiedy zespół się ponownie spotka. Dzisiaj pan premier zlecił również Polfie Tarchomin i Orlenowi produkcję środków dezynfekcji. Były sygnalizowane bardzo poważne braki tych środków. Zostanie złożone zamówienie na milion litrów środka dezynfekującego. Ten środek zostanie dostarczony do wszystkich szkół w całej Polsce, natomiast Polfa Tarchomin będzie produkowała taki środek na potrzeby indywidualne – mówił Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
– Dzisiaj wydarzyło się tego, czego spodziewaliśmy się wszyscy już od kilku tygodni. Mamy pierwszy zdiagnozowany przypadek koronawirusa. W Sejmie w zeszłym tygodniu rozmawialiśmy na ten temat, sprawdzaliśmy stan przygotowania naszego państwa do przyjęcia tej epidemii. Polskie samorządy są do tego dobrze przygotowane, co potwierdza przykład zielonogórskiego, bo pani marszałek już kilka tygodni temu, kiedy było wiadomo, że ta sytuacja może się w Polsce wydarzyć, sprawdziła jaki jest stan przygotowań szpitala – stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska na briefingu w Kutnie.
– Rozmawiałam dziś z ministrem Szumowskim. Powiedział że pieniądze dla samorządów zostaną szybko przekazane – mówiła dalej. – Nie zatrzymujemy kampanii, pracujemy dalej. Dbamy o to, żeby przestrzegać zasady higieny, które należy przestrzegać w takiej sytuacji – zaznaczyła.
W związku z wejściem w życie tzw.ustawy działowej @MorawieckiM zwrócił się do Prezydenta @AndrzejDuda o powołanie dotychczasowych ministrów-członków Rady Ministrów na docelowe urzędy
Konrada Szymańskiego – Ministra do Spraw Unii Europejskiej
Michała Wosia – Ministra Środowiska— Piotr Müller – rzecznik rządu (@PiotrMuller) March 4, 2020