– Podjąłem decyzję i poinformowałem już pana premiera, że na najbliższy wtorek na 14:00 w Pałacu Prezydenckim zwołuję Radę Gabinetową, czyli spotkanie prezydenta i całego rządu, gdzie będziemy się rzeczywiście zastanawiali nad strategią dalszego działania po tym wszystkim, co już do tej pory wspólnie zrobiliśmy w kwestiach dwóch, bo one w jakim sensie globalnie się łączą. Z jednej strony tego, co będzie się działo w najbliższym czasie, również w Izraelu w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ale także sytuacji na Bliskim Wschodzie, bo to także Izrael – mówił prezydent Andrzej Duda w TVP. Posiedzenie Rady Gabinetowej planowane jest na ok. 1,5 godziny. Po posiedzeniu, około 15:30, przewidywane jest kolejne wystąpienie PAD.

Jak pisaliśmy na 300POLITYCE, o 12:00 odbędzie się posiedzenie zarządu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie kandydata na prezydenta Polski. 19 stycznia ma się odbyć konwencja, która formalnie zatwierdzi wybór. Włodzimierz Czarzasty ujawnił już w Polsat News, że rekomenduje zarządowi kandydaturę Roberta Biedronia.

Także o 12:00 odbędzie się posiedzenie senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej w sprawie tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów, a konkretnie polityczno-prawnymi skutkami dla Polski w Unii Europejskiej. Jutro nowelizację mają rozpatrzyć dwie senackie komisje.

Ponadto dziś w Sejmie odbędzie się zainicjowany przez PSL okrągły stół w sprawie, jak zapowiadają organizatorzy, “wypracowania ustawy, która uzdrowi sytuację w wymiarze sprawiedliwości”. Konferencja prasowa planowana jest na 11:00, a także bezpośrednio po obradach. Zdaniem lidera PSL reforma sądownictwa powinna skrócić postępowanie, obniżyć koszty sądowe, czy wprowadzić sędziów pokoju, którzy zajmowaliby się prostymi sprawami.

– Taką ustawę chcemy wypracować w ramach Okrągłego Stołu, na który zapraszamy Rzecznika Praw Obywatelskich, byłych prezesów Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, samorządy prawnicze a także przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. Ważne by w spotkaniu udział wzięły środowiska poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości. Musimy znaleźć wyjście z tej sytuacji – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na briefingu w Sejmie.

O 10:00 w Kancelarii Premiera odbędzie się posiedzenie rządu. Porządek obrad nie został na razie udostępniony. O 11:00 w Belwederze prezydent Andrzej Duda weźmie udział w konferencji „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli także Jan Krzysztof Ardanowski i Janusz Wojciechowski. O 11:45 w Sejmie odbędzie się konferencja Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i Anny-Marii Żukowskiej ws. wizyty wicemarszałek Senatu u wiceszefowej Komisji Europejskiej.

10:00 – posiedzenie rządu

11:00 – konferencja prasowa PSL przed posiedzeniem okrągłego stołu ws. wymiaru sprawiedliwości

11:00 – konferencja „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

11:45 – konferencja prasowa Gabrieli Morawskiej-Staneckiej i Anny-Marii Żukowskiej

12:00 – zarząd SLD ws. kandydata lewicy na prezydenta

12:00 – posiedzenie senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej w sprawie tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów

14:00 – posiedzenie Rady Gabinetowej

15:30 – wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy po Radzie Gabinetowej